Kosgeb Desteği İle Ev Hanımlarına Kredi

KOSGEB desteği ile nasıl iş kurulur

KOSGEB günümüzde yeni bir iş kurmak isteyen genç girişimcilere iş olanakları sağlamak, enflasyon değerlerine katkıda bulunmak ve aynı zamanda piyasadaki rekabeti arttırmak amacıyla çeşitli krediler ve teşvikler sunan kurumdur. KOSGEB destekleri ile sizlerde yeni bir sektöre geçiş yapabilir ve hayalinizi kurduğunuz işin patronu olabilirsiniz. Tabi ki öncelikli olarak bunun nasıl olacağını çözmüş olmanız ve adımları uygun bir şekilde takip etmeniz gerekiyor. KOSGEB kurumu kredi ve teşvik vermeden önce çeşitli şartları ve değerlendirmeleri tabi tutuyor. Şimdi sizlere KOSGEB üzerinden hibe ve krediler nasıl alınır ve işyeri nasıl kurulur gibi sorulara detaylı cevaplar vereceğiz.

KOSGEB Desteği Nasıl Alınır?

KOSGEB yaklaşık olarak 3 yılı aşkın bir senedir 50 bin TL hibe ve 100 bin TL tutarında faizsiz kredi olanağı sunuyor. Bu teşvik ve krediyle yeni bir işyeri kurmak isteyen girişimcilere ve ev hanımlarına kredi gibi imkanlar sunuluyor. Kosgeb desteklerinden faydalanmak için ilk olarak yapılması gereken işlem, İŞ-KUR veya KOSGEB kurumlarına müracaat etmektir. Başvurular yalnızca şubeler üzerinden alınmaktadır. Başvuru yapıldıktan sonra eğer onay gelirse, zorlu bir süreç başlıyor diyebiliriz. KOSGEB kurumu onay verdikten sonra sizlere telefon yoluyla ulaşım sağlıyor. Başvuru yapacağınız desteği de belirtmeniz ayrıca gerekiyor. Daha sonra girişimcilik kursuna katılmanız gerekiyor. Girişimcilik kursu 32 saatten kısa bir süre önce 70 saate çıkarıldı ve bu kurstan başarılı bir şekilde sonuç almak gerekiyor. Yani sertifikasını alan genç girişimciler, hibe ve krediler için ilk adımı tamamlamış oluyor.

Kosgeb İş Planı Oluşturma

KOSGEB desteklerinde önemli bir diğer adım ise, iş planı oluşturmaktır. KOSGEB kurumu hibeleri verirken öncelikli olarak detaylı bir iş planı oluşturmanızı istiyor. Bunu da internette kısa bir araştırma yaparak, onay almış dosyalara bakabilir ve ona göre değerlendirme yapabilirsiniz. Çünkü kurum herkese hibe vermediği gibi, her projeye de olanak sunmuyor. Doğal olarak hangi iş sektörlerine ne kadar hibe veriliyor konusunda iyi bir araştırma yapmanız gerekiyor. İş planı oluştururken mutlaka doğru adımlarla ilerlemeli, gerekirse KOSGEB danışmanlarından ücret karşılığında yardım alabilirsiniz. İş planı oluşturduktan sonra işyerinizi açmış olmanız gerekiyor.

KOSGEB İş Yeri Açma Kredisi

İlk olarak destek alabilmek için sizlerin işyerinizi açmış olmanız gerekiyor. Yani para sizlere önceden verilmiyor. Başvuru yaptıktan sonra işyerinizi açtıktan tam 2-3 ay sonra sizlere aktarılıyor. Bu da ayrı ayrı olarak veriliyor yani, çalışanlara destek ayrı, şirket giderlerine ayrı olarak sağlanıyor. Toplu bir ödeme yapılması söz konusu değildir. Şirketinizi açtıktan sonra mutlak aldığınız toplu iğneye kadar mutlaka faturalandırma yapmanız lazım. Yani şirketinize giriş yapan herşeyin hibe olarak desteğini almak için, mutlaka fatura alınız ve bunu kuruma ibraz ediniz. Hizmet faturaları bu konuda geçerli değil ve buna destek verilmiyor. En çok sorulardan bir tanesi de budur. Mutlaka hizmet faturası değil de, bir mal faturası olması gerekiyor. KOSGEB desteği aldıktan sonra ise, çalışanların 1 yıl boyunca ödemesinin yarısı kurum tarafından veriliyor ve ayrıca giderler için ekstra bir yardım yapılıyor.

KOSGEB kredi desteği de bu şekilde ilerliyor. Kredinin geri ödemesi faizsiz olarak belirlenecek olan vade sayısına göre talep ediliyor. Bunun için de ayrıca şartlar ve değerlendirmelerin olduğunu sizlere söylemek isteriz. KOSGEB kredilerine başvuru yapmak ve detaylı bilgiye ulaşmak için, buraya tıklayabilirsiniz. Başvurular kurum şubeleri üzerinden yapılacağı içini hangi evraklar isteniyor ve ne gibi şartlar var konusunda tüm detaylı bilgiler, link üzerinde yer almaktadır.Kosgeb Desteği İle Ev Hanımlarına Kredi Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık