e devlet şifre al

E Devlet Şifresi Alma Rehberi

Bu yazıda sizlere tüm Türk vatandaşları için çok önemli bir konudan bahsedeceğiz. Bildiğiniz üzere tüm Türk vatandaşları için hazırlanan bir site olan e devlet, bizlere birçok kolaylık sunmakta. Bu yüzden kullanımı da oldukça yaygın. Fakat ilk girişte kullanım için e devlet şifresi alma işlemi gerekli. Sonradan şifrenizi unutursanız ve e devlet şifremi unuttum derseniz ise e devlet şifre değiştirme işlemi yapmalısınız. Bunun için sizlere bu konuları detaylıca açıklayacağız.

E Devlet Şifresi Ne İçin Gereklidir?

Birçok işleminizi e devlet sitesi üzerinden oldukça kolay şekilde halledebilirsiniz. Ayrıca bazı işlemler için e devlet kullanmak zorunludur. Örneğin üniversite sınavına yani YKS’ye başvuru yapabilmeniz için e devlet şifreniz olması gerekiyor. Eğer e devlet şifresi alma işlemini henüz gerçekleştirmediyseniz sınav başvuru merkezlerine gitmeniz gerekiyor. Bu da takdir edersiniz ki daha zor.

E Devlet Uygulaması Üzerinden Ne Gibi İşlemler Yapılır?

Kurulduğu günden bu yana vatandaşların işlerini kolaylaştıran uygulamada yapılabilecek çok fazla işlem var. Şimdi bunlardan bazılarından bahsedeceğiz.
-Emeklilik yaşını hesaplamak isteyen vatandaşlar e devlet üzerinden bu işlemi gerçekleştirebilir.
-Öğrenciler için sınav başvurusu, burs başvurusu, yurt başvurusu gibi işlemlerin yapılabilmesi de e devlet uygulamasını cazip hale getiriyor.
-Askerlik belgenizi sorgulayabilirsiniz.
-Mobil hat sorgulayabilirsiniz.
-Trafik cezası ödeyebilirsiniz.
Bu liste yazmaya devam ettikçe bayağı bir uzar. Şimdi bu işlemleri yapmak için e devlet şifresinin nasıl alınacağından bahsedelim.

E Devlet Şifresi Nasıl Alınır?

Uygulamanın özelliklerini kullanmak isteyen kişilerin kimliklerini doğrulaması gereklidir. Şifre almak da bu yüzden gerekli ve önemlidir. Kendinize ait bir şifre almak için yurt içinde bulunan PTT şubelerinden herhangi birine başvurabilirsiniz. PTT şubelerine şifre alacak kişinin kendisi başvurması gerekir. Başkası adına e devlet şifresi oluşturulamaz. Zaten bu mümkün olsa dahi asla güvenli değildir.

Nüfus cüzdanı, evlilik cüzdanı, pasaport, ehliyet, avukat kimlik kartı, mavi kart, ikamet tezkeresi, hakim ve savcı kimlik kartlarından herhangi birisi ile PTT şubelerine başvurarak e devlet şifresi talebinde bulunabilirsiniz. PTT görevlisi işlemlerinizi yaptıktan sonra şifreniz telefonunuza SMS ile gönderilecektir. Sisteme giriş yaptıktan sonra şifrenizi değiştirmelisiniz.

Yurt Dışında E Devlet Şifresi Nasıl Alınır?

Yurt dışında bulunuyorsanız ve e devlet şifresine ihtiyacınız varsa neler yapabilirsiniz? Yurt dışında da e devlet şifresi temin edebileceğiniz yerler elbette ki var. E devlet şifrenizi Elçilik ve Konsolosluklardan temin edebilirsiniz.

E Devlet Şifremizi Unutursak Veya Değiştirmek İstersek Ne Yapmalıyız?

E devlet şifremi unuttum derseniz e devlet şifre değiştirme işlemi de mevcuttur. Hem de internet üzerinden bu işlemi yapmak oldukça kolay ve mümkündür. Fakat isterseniz ilk şifrenizi alırken yaptığınız gibi PTT şubelerine de gidebilirsiniz.
E devlet üzerinden şifre değiştirmeyi adım adım anlatacağız ve ne kadar kolay olduğunu göreceksiniz.
1. E devlet web sitesini veya e devlet mobil uygulamasını açın.
2. Karşınıza çıkan giriş ekranının altında bulunan “şifremi unuttum” yazısına tıklayın.
3. Açılan sayfada size dört seçenekli bir soru soracak. Sizin için doğru olan seçeneği seçin. Seçenekler şöyledir:
– Şifremi unuttum.
– Hesabıma bir başkasının eriştiğini düşünüyorum.
– Şifremi bilmeme rağmen oturum açamıyorum.
– SMS ile şifremi yenileyemiyorum.
4. Seçtikten sonra şifrenizi yenilemek için kullanacağınız kartı soracak. T.C. kimlik kartı mı? Mavi kart mı? Yeni kimlik kartı mı? Geçici kimlik belgesi mi?
5. Seçtiğiniz kartın üzerindeki bilgileri sistem sizden isteyecek. İstenen bilgileri doldurun.
6. Ardından açılan sayfada sizden yeni şifrenizi belirlemenizi isteyecek . Yeni şifrenizi iki kez yazıp onayladıktan sonra işleminiz tamamlanmış olacak.


Leave a Reply

Your email address will not be published.


*