Pandemi Sosyal Yardım Başvurusu

Covid19 virüsünün ülkemizde bulunan vatandaşlara da çok büyük zararları oldu. Bu sıkıntıların giderilmesine bir miktar da olsa devlet destek oluyor. Destek kapsamında çeşitli kategoride bulunan insanlara farklı farklı destek paketleri hazırlanmış durumda. Bunlardan biri de pandemi sosyal yardımıdır. 1100 TL sabit verilen bu desteği almak için bazı şartlar gerekmektedir.

1.000 ₺ PANDEMİ SOSYAL YARDIMI

Öncelikle bu destekten faydalanmak için daha önce herhangi bir pandemi desteği almamış olma şartı mevcuttur. Ayrıca devletten ve sosyal güvenlik kurumundan hali hazırda maaş almıyor olmak da şartlar arasındadır. Bu nedenle memurlar, kamu çalışanlarının tamamı, emekliler, öğrenciler bu destekten faydalanamamaktadır. 1100 TL’lik pandemi yardım başvurusu her haneden sadece bir kişi tarafından yapılabilmektedir. Genellikle özel sektör çalışanları, pandemi dolayısıyla işsiz kalanlar ve pandemi öncesinden beri işsiz durumda olan kişilere verilmektedir.

PANDEMİ SOSYAL DESTEK YARDIM BAŞVURUSU

Bu destek paketinden faydalanmak için E-devlet kaydının bulunması gerekir. Pandemi sebebiyle yalnızca e-devlet tarafından yapılan başvurular kısa süre içerisinde değerlendirilmektedir. E-devlet sistem yoğunluğu yaşanmaması nedeniyle TC kimlik numarası son hanesine göre bir başvuru tarihi belirlenmiştir.

Son hanesi 0 olanlar Pazartesi

Son hanesi 2 olanlar Salı

Son hanesi 4 olanlar Çarşamba

Son hanesi 6 olanlar perşembe

Son hanesi 8 olanlar ise Cuma

günü pandemi yardım başvurusu yapabilmektedir. Cumartesi ve Pazar günleri ise tüm vatandaşlar başvuru yapabilmektedir. Başvuru yapmak için E- devlete giriş yaptıktan sonra arama kısmına “Pandemi sosyal destek yardım başvurusu” yazarak başvuru ekranına ulaşılmaktadır. Bu ekranda bulunan bazı bilgiler e-devlet tarafından otomatik olarak doldurulmuş olacaktır. Buna karşın bazı bilgileri eksiksiz ve doğru girmek gereklidir. Geliriniz, çocuk sayısı, evde yaşayan insan sayısı gibi bilgiler istenmektedir. Ayrıca başvuruyu tamamlamadan önce son olarak “Pandemi Sosyal Destek Programına başvuru sebebinizi açıklayınız” kısmında bulunan kutucuğa açıklayıcı bir şekilde bu desteğe neden ihtiyaç duyduğunuzu anlatmanız gerekmektedir.

BAŞVURU SORGULAMA

Başvuru sorgulaması yapmak için e-devlette belirlenmiş bir tarih bulunmaktadır. Bu tarih 05/05/2021’dir. pandemi destek sorgulama işlemi için ek bir ekran açılmayacak bunun yerine Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı “Sosyal Yardım Bilgileri Sorgula” ekranı kullanılacaktır. Pandemi başvuru sorgulama işlemi için yine e-devlet kullanılacak ve belirtilen tarihte sonuçlara ulaşılabilecektir. Sadece bu destek sonucunu öğrenmek için değil devlet tarafından size verilecek her türlü Aile desteğini bu sayfadan görüntülemek mümkündür. Bu nedenle pandemi destek sorgulama adı kullanılmaktadır ve genel bir sorgulama yapıldığı anlaşılmaktadır. Sonuç açıklandıktan sonra 1000 TL değerinde yardım hizmetine hak kazanmış olup olmadığınız sorgulama yapılarak öğrenilebilecektir.

PANDEMİ SOSYAL DESTEĞİ SONUCU

Bu kısımda sosyal destek hakkı kazanan kişilere bilgilendirme yapılır. Eğer pandemi başvuru sorgulama kısmından başvurunuzun onaylandığını ve ardından pandemi destek sorgulama sayfasından desteğe hak kazanmış olduğunuzu görürseniz 1000 TL’lik destek hizmetine hak kazanmış olursunuz. Sonuç olarak bu miktar devlette kayıtlı banka hesabınıza belirlenen günlerde 1 defaya mahsus yatırılır.

Başvuru esnasında banka hesabı bulunmayan kişiler tespit edilerek o vatandaşlara PTT aracılığıyla destek gönderilir. Bu nedenle vekaleten başka hesaplar kullanmaya gerek duyulmamaktadır. Pandemi sosyal destek sonuç kısmında destek almaya hak kazanan kişilerin genellikle tüm şartlara uyduğu görünmektedir. Bu nedenle eğer haneniz geniş ise ve geliriniz yoksa bu destekten yararlanma hakkınız mevcuttur. Devletin genel olarak yardıma muhtaç herkese sunduğu bu destekten yararlanmak için gerekli başvuruyu yapmak ve süreci takip etmek yeterlidir. Yeni destek paketlerinde sizlere yeniden ve güncel bilgilendirmeler yapılacaktır.


4 Comments Posted

  1. Yesil kart olmasına ragmen, daha 5 yıl evvel çalışmam son bulduğu halde malesef hala fakir sinifindan çok altında aracı olanlar yeri tarlası olanlar alsın bakalım öteki tarafa inaniyorlarsa nasıl rahat ederler kimbilir.

  2. Merhaba bize yardımda olursaniz çok mutlu oluruz eşim çalışamıyor engelli sigortasız işsiz 2çocuğum var biride 4 aylık bebeğim hasta kafasında 3 tane kış var kalbinde 2 delik var nolur yardımcı olun

  3. Ben Çalışamıyorum ama Eşim Çalışıyo Ama Yetmiyor İki Öğrencim Var Masraflarına Gücüm Yetmiyor Yardımınızı Önemle Rica Ediyorum Sayın Büyüklerim

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*