3300 altı 2017 yılı 3600 TL icra ititraz

3300 TL Altı Borçlara İcra Takibi ve İtiraz Durumu

Borçlu borcunu ödemediği zaman doğal olarak alacaklı alacağın tahsilini yasal yol olan icra takibi ve akabinde gelen haciz işlemi ile tahsile gitmektedir. Burada büyük borçlardan ziyade küçük meblağlarda olan Telekomünikasyon (Cep Telefonu, İnternet Elektrik  vb Abonelikler)  Bankacılık ta ise ek hesaplar bu 3300 TL altında kaldıklarından icra masrafı asıl borçtan fazla olmakta ve tüketiciler mağdur olmaktadır.

Alacaklı ile tüketiciler arasındaki bütün alacak-borç ilişkisini yeniden düzenleyen Yargıtay 13. Hukuk Dairesinin 18.03.2015 tarihli 2015/10571 esas, ve 2015/8738 karar sayılı  kararı ile; “şirketler ile tüketiciler arasındaki fatura, kredi ve benzeri nedenlerden kaynaklanan alacaklar açısından doğrudan icra takibi yoluna gitmeyi hukuken kabul edilemez’’ bulmuştur. Böylece şirketlerin öncelikle Tüketici Hakem Heyetlerine başvurarak alacakları hakkında karar verilmesini istemeleri ve Tüketici Hakem Heyeti’nden çıkan kararı icra takibine konu edebilecekleri esası hüküm altına almış ve bu yönde içtihat oluşturmuştur.

Yukarıda izahatı yapılan fiil aslında yanlış anlaşılmaktadır burada icra kararı alınıp haciz yapılamaz denilmiyor sadece usul yönünden bir yol çizmektedir. Önceleri 50 TL için dahi ilamsız icra kararları çıkartılıp tüketiciler kat be kat fazla icra ve vekalet masrafları ile karşılaşmakta ve ödemek zorunda kalıyordu.

2015 Yılında 3300 TL olan bu sınır ‘6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanunun 68 inci maddesinde’ her takvim yılı yeniden belirlenir yani ÜFE artışı gözetilir. Ocak 2017 ÜFE artışı ile hesaplandığında  bu tutar 3.623,38 TL olarak itiraz sınırı oluşmakla birlikte yaklaşık hesaplamadır.

Burada yapmanız gereken altta dilekçe örneği bulunmaktadır bunu kendinize göre düzenleyin ve yasal süresi içerisinde yani icra ödeme emri size tebliğ edildikten sonra 7 gün içinde bunu icra müdürülüğüne vermeniz gerekir hafta sonları resmi tatiller itiraz süresini etkilemez.  Bu tür küçük borçlarınız var ise e devletten takip edin ve ödeme emrinin size ulaşmasını sağlayın eve gelmediyse muhtarlığa bakın 7201 sayılı kanuna göre postacı sizi evde yada yasal adresinizde bulamaz ise kapıya not bırakır ve muhtara teslim eder. o yüzden itiraz için mutlaka 7 gün süreyi kaçırmayın.

Yedi gün içinde itiraz edilmez ise ilamsız icra kesinleşir ve itiraz hakkınızı kaybedersiniz.

İcraya itiraz ettim ne olacak derseniz kısaca izah edelim, bu durum sizi borçtan kurtarmaz sadece zaman kazanırsınız zaten itirazın kaldırılması için alacaklı avukatı dava bu üst mahkemeye itiraz etmek zorunda bunun yerine alacaklı veya borçlunun ikamet çevresinde THH başvurarak karar çıkartacaktır. Bu il ve ilçelere göre üç ay ile bir yıl arası bir süreç olacaktır. Bu durum sizi vekalet ve icra masraflarından kuratacak ancak yasal faiz işleyeceğini unutmayın o yüzden kazanmış olduğunuz bu zaman sürecinde borcu ödemeye çalışın zaten küçük tutar olduğu için avukat ile görüşün ve bir ödeme planı geliştirin.

Özetle 3300 TL altına icra yok, 2017 yılı için 3600 TL altına icra yok diye bir durum yok sadece tüketicinin vekalet ve icra masrafı ödememesi için önlem alınmıştır şayet yine ödemez ise icrada çıkar hacizde gelir eve kadar.  İcra İtiraz Dilekçe Örneği


7 Comments Posted

  1. Peki, mal beyanında bulunduktan sonra ne oluyor? Bir daha hapsen tazyik açılabiliyor mu? Hani en son “malım da yok, mülküm de yok” dersem, sonuç ne oluyor?

  2. benim ttnet borcuma kapattımgım halde borç cıkardılar ödeyemedim avkat aradı borcunu ödediye avkatbeye 3 taksitte öderimderimdedim kabul etmedi tapularıma rehin koymuş bunasılbir avukattır avukat uzlaşmak içindir

  3. icra kağıdında yazan tutar 757,45 TL Asıl alacak,30,72 TL temerrüt faizi , 53,88 TL Akdi Faiz , 7,60 İhtar Masrafları, 1,54 tl %5,00 BSMV 1 toplam 851,19 TL . Avukatlığın benden istediği ücret 1.250 TL Sorum şu Ben itirazı yaptıktan sonra Asıl alacağı mı ödeyeceğim yoksa toplam avukatlığın bana söylediği tutarı mı? Şimdiden Teşekkürler.

  4. merhabalar benim toplam 60 bin tl borcum var telefonla arandım avukatlık oldum ben bunu telefonla konuşarak anlaşma yaptık ama süekli aranıyorum. anlaşma yapmış olmamıza rağmen tehdit ediliyorum ne yapmam lazım.

  5. Resmen insanları soyuyorlar. Bu kanunla birlikte geçmişe etkili borçlar dahi kalkıyor ortadan. Benim Reklama girer mi bilmiyorum ama icraiptal.com sitesindeki avukatlar bu takipleri iptal ediyorlar. Benim 600 liralık borcumu 1 yılda 2000 lira yapmışlardı aile evime icraya gelmişlerdi şimdi iptal ettirdim artık arayıp sormuyolar da

  6. Peki bu kurumlara olan borcu ödemedik. ailemde beni adresten sildirdi o zaman icraya gelme şansları var mı?birde ben bu borçları ödeyemem ve ödemem de faizlerinden dolayı 1 liralık borç olmuş 10 lira bunlarda alamayacaklarını anladığı anda başıma neler gelebilir

    • adresinizi yok ise beyan edilen adrese gelirler oradada burada böyle biri yok denirse sorun olmaz. Borçlar sizi bekleyecektir. zaman aşımı 10 yıldır ancak icradan dosya her yenilemede 10 yıl uzamış olur yani borç sizde. ancak ileride ana para veya peşin bir ödeme durumunda ciddi bir indirim söz konusu olabilir.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*