Sicil affı son günü

Sicil Affı Son Günü 27 Temmuz

Bankalara borcu olan kişiler için borçlarını yapılandırıp kara listeden çıkmak isteyenlere verilen son fırsat ile sicil temizleme işlemi yaptırılabilir. Gümrük ve Ticaret Bakanı Ocak Bülent Tüfenkci Ocak ayında Twitter üzerinden son başvuru tarihini 27 Temmuz olarak açıklamıştı.

Sicil Affı Son Günü Kaçırılmaması Gerekiyor!

Kredi kartı, çek ve senet ile kredi borcundan dolayı ödeme yapamayıp bankaların kara listelerine düşen kişiler sadece borçlu olduğu bankadan değil hiçbir finans kuruluşundan finans desteği alamıyor. Sunulan sicil affı ile ödemelerin düzenlenip uygun taksitler haline getiriliyor ve borç bittiğinde kişinin finans sicili temizlenerek bankaların kredi, kredi kartı ile çek ve senet hizmetlerinden faydalanmaya devam ediyor.

Meclisten geçen yasaya göre yasanın geçtiği tarihten 6 ay sonrasında kadar sicil affı başvurusu yapılabiliyor. Bu süre içerisinde borcunu yapılandırıp taksitler halinde ödemeye başlayanlar yada tamamını ödeyenler kara listeden çıkarılacak. Bankalar ile yapılan anlaşmaya göre en fazla 72 aya kadar vadelendirme yapılarak borçlarınızı ödeyebilirsiniz. Sicil affı başvurusu bankalara gidilerek direkt olarak yapılması gerekiyor.

Sicil Affından Kimler Faydalanamaz?

Sicil affı için son başvuru tarifi olarak 27 Temmuz tarihi verildi ancak borç dosyası avukata gidenler yada hacizlik durumda olan kişiler bu fırsattan faydalanamıyor. Toplamda 14 milyon kişinin kara listede olduğu hesaplandığından dolayı bu affın yakın tarihler içerisinde bir kez daha gelmeyeceği uzmanlar tarafından ön görülüyor. Bundan dolayı avukata dosyanız gitmeden yada haciz işlemi başlatılmadan bankanıza giderek sicil affı için başvuru yapmalısınız.

Meclisten Geçen Tasarıda Başka Neler Var?

TBBM’den Ocak 2017 tarihinde geçen tasarı 14 milyon banka borçlusu için büyük fırsat olarak geliyor ancak bunun yanı sıra bazı kişiler için de af bu tasarı dahilinde geliyor. Bu kişiler şu şekilde tanımlanabilir;

  • Yatırımcılar bu tasarı ile gerekli olan şartlar sağlandığı taktirde vergi muafiyeti başvurusu yapabilecek.
  • Aynı zamanda yatırımcılar bu tasarı ile harç muafiyetine de başvurabilecek.

Hem borçluları kurtaran hem de yatırımcılara kolaylık sağlayan bu tasarının sadece 6 ay ile süreli olmasından dolayı kısa sürede tüm başvuruların tamamlanması gerekiyor. Aksi halde geç yapılan başvuruların değerlendirmeye alınmayacağı açıklandı.


4 Comments Posted

  1. mrb admin bey maaşıma icra konmuştu ve bitti bu ay 1/4 ü kesmemesi için aukattan aldığım borcu yok kağıdını kurumuma versem dosyayı kapamak zorundalar mı yoksa icra dairesinin yazısını mı bekleyecek icra daireleri yazışmaları 15-20 gün sürer miş o zamanda ben mağdur olacağım bilg verebilir misiniz

      • admin bey kurum illa icra diareinden yazıyı isterde avukatın yazısına işlem yapmak istemez ise ayın 15 inde maaşımdan kesinti olursa kurumumu dava edebilir miyim borcunu bitirdiğim halde para kesilecek birde onunla uğraşacagım benim başka ödemelerimde var o kesilcek para beni mağdur edecek çünkü

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*