19 Mayıs 2017 Bankalar ve Resmi Kurumlar Açık mı?

19 Mayıs 2017 Cuma günü Atatürk’ ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı nedeniyle resmi tatil olarak belirlenmiştir. Resmi tatil demek tüm özel ve kamu kurumlarının kapalı olduğu anlamına gelmektedir. Özel ve Kamu Bankaları, PTT, Noter, Tapu Müdürlükleri, Trafik Tescil Hastaneler (Acil servisler hariç) gibi tüm kurumları 19 mayıs cuma günü kapalı olacaktır.

Öncelikle Bankalarda işi olanlar için bir kaç hatırlatma yapalım Cuma gününe yapılması gereken çek ve senet gibi ödemeleriniz var ise mutlaka bir gün önceden tedbirlerinizi almanız yararlı olacaktır. Yine 18 Mayıs perşembe akşamı verilen bir EFT talimatı 22 Mayıs Pazartesi günü ilgili hesaba aktarılmış olur. Yada Cuma günü yapılacak bir eft işlemi otomatik olarak ileri tarihli olarak işleme alınacak yine pazartesi günü gönderilen hesaba yansıyacaktır.

Ancak Havale işlemleri sorunsuz şekilde yapılabilir. bilindiği üzere aynı bankanın farklı şubelerine 7/24 havale işlemi yapılması önünde bir engel yoktur hafta sonu bayram tatili gece yarısı fark etmez dilediğiniz zaman havale işleminizi yapabilirsiniz. Sadece EFT ler yani başka bankalara gönderilen para transferleri mesai saati içinde yapılmak zorundadır hafta sonu resmi tatil ve geceleri yapılamaz yapılsa dahi ilk işi günü hesaba yansır.

Borsa İstanbul Yatırım ve Finans Firmaları da kapalı olacak ve işlem yapılmayacaktır. Bu arada İnternet Bankacılığı ile altın döviz alım satımı yapan yatırımcısında dikkatli olmasından yarar var malum resmi tatillerde ve piyasaların kapalı olduğu zamanlarda kur makası çok fazla olur ve ciddi zararlar edebilirsiniz.

Yine 19 Mayıs cuma günü Noterler de resmi tatil nedeniyle kapalı olacak olup araç devir işlemleri gibi noter kanalı ile yapılan tüm işler yapılamayacak 18 mayıs veya ilk resmi iş günü olan 22 mayısa kadar beklemek gerekecek. O yüzden noterler ile ilgili iş planlarınızı buna göre planlamanız gerekecektir.

Trafik Tescil de yine resmi tatil kapsamında cuma günü işlemlere kapalı olacaktır. Araç plaka ruhsat işlemlerinin yapılması mümkün olmayacaktır. Yine Tapu Sicil Müdürlükleri de resmi tatil nedeniyle tamamen kapalı olacak.

Aklınıza gelecek tüm resmi kurumlar cuma günü resmi tatil nedeniyle hizmet veremeyecektir. Örneğin PTT gişeleri kapalı olacak hastaneler poliklinik hizmeti vermeyecek okullar Valilikler Nüfus Müdürlükleri de kapalı olacaktır. Özetle 19 Mayıs cuma günü resmi tatildir tüm kamu kurumları özerk kuruluşlar ve fabrikalar (zorunlu Mesai dışında) kapalıdır.


Leave a Reply

Your email address will not be published.


*