Devlet Destekli Konut Kredisi
Devlet Destekli Konut Kredisi

İş Bankası Devlet Destekli Konut Hesabı

Devlet tarafından yapılan gayrimenkul sektörünü hareketlendirme çabaları birçok inşaat firmasını harekete geçirdiği gibi bankacılık sektörünü de etkiledi. Devlet bankalarının yanı sıra İş Bankası da devlet destekli konut hesabı uygulamasına başladı. 2017 yılı için belirlenen aylık ödeme tutarları ve konut hesabının ayrıntıları yazımızda.

İş Bankası’ndan Konut Hesabı Açmak İçin Gerekli Şartlar

 • Kendisi üzerine taşınmaz mala sahip olanlar bu krediden faydalanamaz.
 • Konut hesabı TL olarak 3 ile 5 yıl arasında hesap açabilirler.
 • Hesabın ilk açılmasından sonra bir defaya mahsus olmak üzere 32 bin 887 TL hesaba yatırılabilir.
 • Hesap açılırken verilen talimat günü dışında vadesiz hesaptan konut hesabına para aktarımı söz konusu olamaz.
 • Konut hesabına aktarılacak paralar için en az rakam 274 TL iken en fazla 2740 TL olarak İş Bankası tarafından belirlendi.
 • Üç ayda bir konut hesabına para aktarma planlayanlar için bu rakam en az 822 TL en fazla ise 8221 TL olarak yapılabilir.
 • İş Bankası devlet destekli konut hesabı için verdiği yüksek faiz oranını 2 yıl ve üzeri hesap açanlar için sunuyor.
 • Bir yıl içerisinde vadeyi bozmadan para çekme işlem limiti 2 olarak belirlendi.

Kimler Konut Hesabı İçin Devlet Desteği Alamaz?

Devlet desteğinden yararlanamayan kişilerin başında daha önce ev almış yada kendisine ait taşınmaz mülkü olanlar geliyor. Kredinin amacı ilk defa ev almak isteyenlere tek seferlik devlet desteği sunmak. Aynı zamanda ‘’mavi yakalılar’’ olarak tanımlanan kesim de bu destekten faydalanamayanlar arasında gösteriliyor.

18 yaşının altındaki çocuklar için konut hesabı açtırılabiliyor ancak bu hesabı çocukların ebeveynleri yada varisleri açabiliyor. Bu kişiler dışında 18 yaşının altındaki çocuk kendisi konut hesabı sahibi olamaz.

Konut Hesabı Açmak İsteyenlerin Bilmesi Gerekenler

Konut hesabı açtıracak kişiler sadece bir adet konut hesabına sahip olacaklarından birden fazla bankada başvuru yapamazlar. Devre mülk alınması için devlet destekli konut hesabı açılmasına İş Bankası izin vermiyor. 5 yıl boyunca belirlenen kurallar çerçevesinde ödeme yapan kişiler 5. Yılın sonunda 15 bin TL devlet desteğini hesaplarında görebiliyorlar. Ancak 3 yıl öncesinde çıkan kişiler bu destekten faydalanamazken 3 ile 5 yıl arasında erken çıkmak isteyenler vadeye göre %10 ve %15 devlet desteğinden yararlanma imkanına sahip oluyorlar. Diğer konular ise şu şekilde belirtilebilir;

 • Devlet desteğinden faydalanmak için ülke içerisinde ikamet etme şartı İş Bankası tarafından konulmadığından yurtdışındaki vatandaşlar da bu destekten faydalanabilir.
 • İş Bankasının yurtdışı şubelerinden bu hesabın açılması mümkün olmadığı için vatandaşların ülkeye gelmesi gerekiyor.
 • 5 yılın sonunda kişiler alacakları evden 6 ay öncesine bankaya bilgi vermesi halinde 2 ay içerisinde devlet desteği olan miktarı hesabında görebilecekler.

İş Bankası Aylık Ödeme Planı

İş bankası tarafından 3 yıllık konut hesabına sahip olan kişiler aylık 300 TL yatırmaları halinde %15 devlet desteğinden faydalanabilecekler.

4 yıllık konut hesabında ise aylık 300 TL yatırılması halinde %18, 5 yıllık hesapta aynı aylık ödeme ile %20’ye varan devlet desteği alınabilecek.


Leave a Reply

Your email address will not be published.


*