Asgari Ücretliye Konut Kredisi Çıkar mı?

Bankalar konut kredisi başvurularında, kredi kullanacak kişinin gelir belgesine göre değerlendirme yapmaktadır. Bu değerlendirme ana eksende kredi taksit tutarının gelir düzeyinin ne kadarına denk geldiğidir. Bankalar, konut kredi verirken kredi taksit tutarının %50’yi geçmemesine dikkat ederler. Bu hesap çerçevesinde asgari ücretle çalışan kişiler konut kredisi kullanabilir mi?

2017 yılında bir asgari ücretli 1.400 TL maaş almaktadır. Asgari ücretlinin konut kredisi kullanabilmesi için aylık taksit ödemelerinin maaşının yarısını geçmemesine bağlıdır. Bir örnekle konuyu pekiştirmeye çalışalım. Şu an ki konut kredilerinde ki en düşük faiz oranı aylık %0.93 civarındadır. Bu faiz oranıyla 120 ay vadeli ve 100.000 TL’lik konut kredisi kullanacak asgari ücretlinin, bankaya maaş bordosu dışında ek gelir göstermemişse 100.000 TL’lik kredi kullanması mümkün değildir.

Çünkü 100.000 TL’ye karşılık aylık ödenecek tutar ortalama 1.500 TL’dir. Yine vade süresini 20 yıla çıkartırsak o zamanda ödenecek tutar 1.185 TL’ye gelmektedir ki yine asgari neredeyse tamamına eşit olacağı için bankalar konut kredi kullandırmayacaklardır. 1300 TL maaş alan asgari ücretlinin günümüz şartlarında kullanabileceği konut kredi tutarı, en düşük faiz oranıyla hesaplasak 40.000 TL kullanabilmektedir. Yine aylık %0,93 oranından hesapladığımızda 40.000 TL için aylık ödeme tutarı 580 TL’ye gelmektedir ve bu oran bankaların aradığı kritere uygun görülmektedir.

Şunu da belirtelim ki bankalar kullanılacak konut kredisinde her ne kadar alınan maaşın %50’sini geçmeme şartı arasa da maaş ile taksit tutarı arasında ki yarı fiyat tutarında ve kritik ödeme olarak görebilir. Bankalar, kredi verdikleri konutlara bankalarının adına ipotek yapsalar da kredi kullanacak asgari ücretliden kefil talep edebilirler. Asgari ücretli çalışanların kolay konut kredisi alabilmesi için maaşlarının yanında varsa ve belgeleyebileceği ek gelirleri göstermeleri kredi kullanımında büyük avantaj sağlayacaktır.

Asgari ücretle çalışan kişilere tavsiyemiz, ödeme kolaylığı bankalara göre daha avantajlı olan TOKİ’ nin yaptırmış olduğu evleri almasını tavsiye ederiz. 500 TL taksitle 120 ay vadeli ev alabildikleri gibi 240 ay vadeli 250 TL aylık ödemelerle ev sahibi olunabiliniyor.


Leave a Reply

Your email address will not be published.


*