Mart 2017 FED Faiz Politika Toplantısı ve Dolara Etkisi

Amerika Merkez Bankası FED’ in 14-15 Martta yapacağı planlı faiz politika toplantısı nedeniyle piyasalar gözlerini bu toplantıya çevirmiş bulunmaktadır. Fed’in şahin kanadından gelen verilen demeçlere açıklamalara bakıldığında faiz artırımın olacağını neredeyse kesine yakın gibi görünmektedir.

Mart ayı başından itibaren Doların TL karşısındaki yükselişini de buna bağlamak yerinde olacaktır. 3.5840 seviyelerine kadar son iki ayın en düşük seviyesinin yakalanmasından sonra tekrar yukarı doğru bir ivme alan dolar kuru mart ayı ortalarına kadar en azından 3,6500 seviyelerini koruyacağını söylemek yerinde olabilir. Burada Dolar/TL paritesinde ki yatırımcıların piyasayı iyi analiz etmeleri gerekecek anlık spekülatif haber ve bilgilerden uzak durmaları yararına olacaktır.

FED’ in yetkililerinde gelen ve faiz artabilir ve endeksin ona göre aldığı pozisyonda düşünüldüğünde piyasanın hali hazırda faiz kararı satın aldığını söylemek yerinde olacaktır.

Ülkemizde dolara etkisi konusunda ise mart ayında dolar kurunun en azından toplantı sonrası olası bir faiz arttırma kararı çıkarsa 3,7800 seviyelerinde sonra tekrar bir geri dönüşe gireceğini söyleyebiliriz ki faiz kararını piyasanın satın aldığını da mart ayı başı ile yükselişe geçmesinden anlayabiliriz. Yine doların tüm para birimleri karşısında değerlenmesi de yine buna işarettir.

Piyasaların faiz artırımını satın aldığını değerlendirmeye aldığımızda Toplantı gününe kadar yani 15 Marta kadar bir yukarı ivme bulması zaten piyasayı takip edenler için şaşırtıcı olmayacaktır. Önemli olan karar açıklandıktan sonra nasıl bir yol izleyeceği merak konusu olmaktadır.

Özetle Dolar kuru 16 Martta 3,7800 aşması beklemek doğru olmayacak gibi görünmektedir. Toplantı sonrası artırım dahi olsa bulunduğu orandan aşağı bir yol izlemesi beklenebilir. Mart ayı için dolar kur beklentisi 3,5300-3,7800 bandında bir konumu bulacaktır. Ay sonunda 3,600 altına ineceğini söylemek yerinde olabilir.

Mart ayında dolar kuru ne olur derseniz bunu bilmek na mümkün olmakla birlikte piyasa izlendiğinde toplantı öncesi ve sonrası olarak değerlendirilmeli toplantı gününe kadar artacağı aşikar ancak Fed Başkanı Janet Yellen‘ın o güne kadar aksi bir açıklama yapmaz ise.  Mart ayının ilk yarısı dolar 3,7800 lere kadar bir tırmanış yakalar ve ay sonuna kadar yine 3,63 gibi bir kur tahmini isabetli olacak görünmektedir.

Öngörülmeyenler ise faiz artmaz ise dolar o zaman mart ayının ikinci yarısında 3,4500 etrafında bir banda düşebilir. Yine ülkemizde ki siyasi hareketler de göz önünde bulundurulmalı.


Leave a Reply

Your email address will not be published.


*