Paragaranti.com nedir Nasıl kullanılır?

Paragaranti, Garanti Bankasının internet bankacılığı sistemi üzerinden borsa hizmeti veren bir platformdur, bu sistem sayesinde borsada ki anlık gelişmeleri takip edebilir, E-Trader Veri İzleme Ekranı sayesinde hisse senedi, fon, döviz alım satımı yapılasını sağlayan bir sitemdir. Tek sistem sayesinde borsacılık adına aradığınız tüm hizmetleri bu sistem sayesinde bir bütün ve sistemli olarak takip edebilir ve borsa işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Bankaların hedef müşteri kitlelerinden biri de yatırımcılardır. Paralarını hisse senedi, fonlar, repo, döviz yatırımı olarak kullanmak isteyen yatırımcılara hizmet vermek ve onların adına o hizmetleri yerine getirmek için değişik isimler altında hizmet sistemlerini devreye sokmaktadır. Bu hizmetlerden biri de Garanti Bankası tarafından hayata geçirilen Paragaranti’dir.

Garanti Bankasının borsa hizmetleri verdiği Paragaranti ’den yararlanabilmek için Garanti Bankası müşteri olmak zorundasınız. Paragaranti hesabı açabilmek için Garanti Bankası internet bankacılığı üzerinden yatırım hesabı açmanız gerekmektedir. Açılan bu hesap sonrası size kurye ile gönderilen evrakları eksiksiz bilgileri doldurup gerekli imzaları attıktan sonra Ala Garanti telefon bankacılığında aranılıp yatırım hesabı için gerekli tüm bilgiler verilmektedir. Gerekli bilgilerin girişi sonrası Parangaranti hazırdır.

Gelelim paragaranti üzerinden hangi hizmetlerden faydalanacağız. Paragaranti ana ekranında bankanın yatırım uzmanları tarafından yayınlanmış borsa yorumları yapılmaktadır. Yine ana ekran üzerinde İstanbul Borsa bilgileri sürekli güncellenmekte ve anlık bilgilere ulaşılmaktadır. Paragaranti kullanıcıları, sistem üzerinden yatırım yapmayı düşündüğü yatırım araçlarına ödenecek vergi ve kesintileri öğrenebilmekte ve bu vergilerin yatırılan tutar ile olan değeri anında görülmektedir.

Borsa kapanış saati sonrası ise o gün borsada yaşanmış tüm veriler istatiksel olarak verilmekte ve değer kazanan ve kaybeden piyasa araçları belirtilmektedir. Paragaranti sisteminin müşterilerine sağlamış olduğu ve müşterilerde bir fikir oluşması için düşünülmüş diğer bir hizmet ise 1.000 TL’nin borsa üzerinde ki haftalık getiri tablosudur.

Şöyle izah etmek gerekirse 1.000 TL karşılığında alınan hisse senedi, fonlar, dövizler, bono, altın, tahvil, repo gibi piyasa araçlarındaki değerlerini görebilirsiniz. Böylece müşteriler, yatırım araçlarının 1.000 TL karşısında ki değerini görmüş olur ve hangi yatırım aracına yatırım yapacağı konusunda bir fikri oluşmuş olur.

Parangaranti, müşterilerine kendilerinin yapacağı yatırımlar hakkında bilgiler verirken, isterlerse yatırım konusunda da yardımcı olmakta ve Garanti Bankasının portföy yönetiminde hisse senedi, bono, fon alımları da yapabilmektedir. Garanti Bankasının aracı kurum olarak hizmet verdiği sistemde, müşterilerini yatırımlarını kendi portföy yönetiminde değerlendirmektedir. Bu sistem, borsa bilgisi olamayan yatırımcılar için daha mantıklı bir yoldur.


Leave a Reply

Your email address will not be published.


*