Yapılandırılan Banka Borçlarının Ödenmeme Durumu

BDDK tarafından Eylül 2016 çıkarılan  yönetmelik ile banka borçlarının 72 aya kadar yapılandırma olanağı verilmiş ve bir çok kişi banka borçlarını bu şartlarda yeniden yapılandırdı. Ancak yapılandırılan kredi veya kredi kartı borcu ödenmez veya aksatılırsa ne olur? Hemen icraya yada yasal takibe düşer mi nasıl bir durum oluşur konusunda kısaca bilgi vermeye çalışalım.

Bu işin temel mantığından başlarsak yapılandırma demek yeniden kredi çekmek anlamına gelir ister banka 72 ay vadeli yapsın ister 48 ay ister 36 ay fark etmez zaten 27 Eylül 2016 tarihinden sonra çekilen krediler en fazla 48 aya kadar yapılandırma konusu olur. Yine 72 ay ile yapılandırdığınız bir borcunuzu ödemez iseniz ve ola ki banka size tekrar bir re-finansman sağlarsa bu sefer en fazla 48 aya kadar yapılandırma hakkınız bulunur bunun nedeni yapılandırma da olsa 27 Eylül den sonra açılan kredi olduğu için kapsamı değişmiş olur. Unutmayın bankanın yapılandırma hakkı her daim saklıdır yav hele bir kaç taksit ödemeyim nasılsa yapılandırma yaparlar biraz risklidir.

Öncelikle şu ayrıma dikkat etmek gerekir örneğin ağır aksakta olsa ödenen krediler canlı kredi kapsamındadır, banka borçları ödenmez ise normal bir kredi işlem basamakları uygulanır ancak, takip yapılandırması da denilen avukata devredilmeden bir önceki safha olan tasfiye edilmesi için bankanın yasal takip birimine devredilen borçlardan dolayı ilk taksit gecikmesinde anında ihtarname alabilir ve bunun bedelini de sizden alırlar. Çünkü bu durumda olan krediler canlı kredi kapsamına girmez.

Yapılandırma yönetmeliği ile birlikte banka borçlarını 72 aya kadar bir çok tüketici yeniden taksitlendirmek suretiyle borçlarını ödenebilir yada daha küçük taksitlere düşürmek suretiyle uygulamadan yararlandı. Yasal takibe düşme sınırında olanlar da yine bu sıkıntıyı bir nevi bertaraf ederek borç ödeme düzenine kavuşmuş oldu.

Ancak siz değerli ziyaretçilerimiz den gelen sorular üzerine borçlarını yapılandırdığı halde ilk taksitlerini ödeme konusunda sorun yaşayanlar veya 3-5 taksit sonrası aksama oldu gibi sorunlarda banka tarafından nasıl bir yaptırım ortaya çıkacak veya yasal takibe düşer mi yapılandırma iptal edilir mi? Akabinde icra gibi durumlar konusunda müsterih olun.

Kredi yada kredi kartınız ister 72 ay ister 36 ay fark etmez yapılandırma kapsamına alındıysa size yeniden bir kredi verilmiş anlamına gelir. Yani yapılandırmanın temel mantığı refinansman kapsamında bakmak lazım mevcut borçlarınız için banka size yeniden kredi vermiş oluyor. Yeni çekilen kredi demek yeni kredi gecikme şartlarına tabi olduğu da ortaya çıkmış olur.

Yeniden 72 ay yapılandırılan yada daha düşük vadeler ile yapılandırılan krediler yeni kredi kapsamında olduğundan bu kredilerin gecikmesi durumunda standart kredi gecikmelerinde uygulanan esaslar geçerli olacaktır.

özetle, yeniden taksitlendirilen kredinizin ilk taksitini geciktirdiniz bu durumda aslında çokta problem olmayacaktır ancak 90 günlük süreç başlamış olur, iki ve üçüncü taksitte ödenmez ise o zaman yasal takibe düşer ve ardından avukat ile birlikte icra durumu oluşur.  Burada size tavsiyemiz, gecikme olabilir bazen para olmayınca olmuyor işte anlayabiliyoruz bunu, ama üç taksit birikmesine müsaade etmeyin en azından birini ödeyin bu ay ödemediniz ama ikinci ay mutlaka bir taksit ödeyin ki yasal takibe düşmeyin bir iki taksit geriden devam edebilir en azından yasal takip durumuna düşmezsiniz.

Yapılandırma imkanı bir daha bulamayabilirsiniz, yine yasal takip icra vs derken altından kalkılamayacak bir borç yükü ile daha muşkül bir durum çıkmadan aksamalı da olsa ödeyin.


15 Comments Posted

 1. Admin kredi kartı borcundan dolayı merkez bankasından kırmızı yedim bu kırmızının kalktığını nasıl öğrenenbilrim. Veya bankalarla ilgili bir sorunumun olup olmadığını nasıl anlayabilirim. Teşekürler

 2. Admin eşim bankalardan birçokkez ihtiyaç kredisi çekti kredi kartlarınıda genelde düzenli ödemektedir. İki gün öcede bir ihtiyaç kredisi başvurusu yaptı ama kabul edilmedi. Yalnızca x bankadan esnek hesabının borcunu biraz geciktirdi. Sizce neden kredi çıkmıyor.

 3. Yapilandirdigim kredi kartimi 2 taksidini yatirmadim. Dun itibari ile yani08.10.2017 itibari ile yeni donem kesildi fakat son odeme 18.10.2017 benim avukatlik olmam icin 17 si mi son gün yoksa bugün mu son gun?

  • son ödeme tarihinden bir gün sonra süreç başlar tabi hemen avukata devredilmez ama 5-20 gün içinde düşer avukata tabi bu arada sizi son kez arayabilirler ama aramamama durumuda var.

  • Eve icra gelme konusu oldukça zayıftır ve pratikçe çok karşılığı kalmamıştır ancak alacaklı ev haczini borçluya baskı kurmak için kullanmaktadır. Ne alır derseniz vede tek bulunan eşyaları alamaz tv buzdolabı bilgisayar gibi tada bir adet oturma grubunuz var ise alamazlar.

 4. Sayın admin ben bir bankaya borcumı diğer bankadsn kredi çekip ödemek istedim ama ödeyemedim ikisinide 72 ay yapılanfırdım 7 şer taksit ödedim şimdi ödeyemiyorum ne olur teşekkürler

 5. 23 ocak 2012 tarihinde finansbanka ek hesap açtırıp 15 ağustos 2012 tarihinde yeniden yapılandırma yapıp sadece ilk taksitini eylül 2012 tarihinde ödemişim. 2017 yılının nisan ayı itibarı ile 17 yıldır kullandığım cep telefonumdan birkaç günde bir arayıp gecikmede olduğumu söylüyorlar 2 sefer banka şubesi kanalı ile neden 4.5 sene beklediniz borcum 2500 tl olmuş diye yaptığım itirazı kabul etmiyorlar. Dosyam avukata gitmiş bu gün 81 günmüş. 2012 yılının eylül ayından beri hareket görmeyen hesabımın bu gün itibarı nasıl gecikmenin 81. günü olur. Ne yapabilirim. Saygılarımla Not : emekliyim başka bir gelirim ve üzerime hiçbir şeyim yok.

  • Banka borçlarında zaman aşımı süresi 10 yıldır bu borcu müeccel duruma düşürmek için 9 yıl dahi bekleyebilir. Ancak size gelen icra ödeme emrine itiraz edebilirsiniz. Yasa 3600 TL altı borçlar için vekalet ve icra müdürlüğü masraflarını ret edebilirsiniz. Özetle borç konusunda borçluda borcun takibinden sorumludur. bildiğiniz halde 4 yıl sizde hiç bir işlem yapmamışsınız. Emekli maaşınıza icra koyamazlar. ancak ev eşya haczi gibi durumlar ile sizi taciz edebilirler.
   Borcun avukata düşmemesi için kısmi ödeme yapın ve boşuna avukatlar ile muhattap olmayın müşteri temsilcisini arayın yeniden yapılandırma talep edin veya takip sürecini durduracak bir teklif alın.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*