Banka Borcu İcraya Ne Kadar Sürede Düşer?

Kredi yada kredi kartı borcunu aksatanlar, ödemeyenler daha doğrusu ödeyemeyenlerin korkulu rüyası bankadan gelecek icra takibidir. Sonuç olarak eve iş yerine gelen icra onur kırıcı ağır olur ama kişiyi oldukça rencide eden bir durum olduğu gibi kimsenin düşmek istemeyeceği bir durum olduğunu bilmekteyiz. Bu konumuzda size icraya giden süreç nedir? Ne zaman icra gelir? Kurtulma olanağı var mı? gibi sorularınıza bir cevap oluşturmaya çalışacağız.

Bankadan kullanılan kredi, Kredi kartı ve ek hesaplar ödenmediğinde bankalar yasal takip ve ardından  icra işlemini hukuk büroları marifeti ile uygulama yoluna başvururlar. Sonuçta hukuk devleti olduğunuzdan bu süreçler belirli evreler geçirmek ve zaman dilimleri içinde olur yani bir taksit ödemedin, kredi kartını bir ay ödemedin al sana icra olayı yoktur. Bir kredi ürünü borcunun icraya dönüşmesi en az 4-5 ay gibi zamana kadar yayılabilir. Şimdi işlem basamaklarını kronoloji sinide gözeterek anlatalım.

Öncelikle kredi ürünün icraya giden ilk yol bankadan noter kanalı gelen ihtarname dir,  bu kredi ürünün 60-90 gün gecikmesi durumunda gelir. Banka borcu 3 dönem ödenmediğinde ise yani 90. gün akabinde banka sizinle son kez irtibat kurabilir ve yeni bir ödeme planı sunabilir yada siz bir yapılandırma-yeniden taksitlendirme teklifi isteyebilirsiniz. Bu imkanında değerlendirilmemesi yada hiç bir ödeme yapılmaması durumunda 120. günden sonra borç hukuk bürosuna devredilir yani artık muhatabınız banka değil avukat olacaktır.

Avukat kendine gelen dosyaya ilk olarak İcra Müdürlüğünde bir icra davası açmak olacaktır. Size icra müdürlüğünden borcun yedi gün içinde ödenmesi, mal beyanında bulunmanız ve varsa borca itiraz söz konusu ise bildirmenizi ilişkin karar postacı tarafından iadeli taahhütlü şekilde imza karşılığı teslim edilir yedi günlük sürede size teslim tarihi itibarı ile başlar.

Borcu avukatla görüşerek bir plan dahilinde ödeme yolu bulabilirsiniz, size önerimiz hukuk bürosu ile irtibata geçin, mal beyanı konusu ise başka bir yazı konusu ancak tavsiyemiz bulunun icra müdürlüğü yakın ise gidin ve bir dilekçe verin ev araba varsa resmi kayıttır beyan edin maaşınız var ise onuda bir İcra Müdürlüğüne hitaben yazdığınız bir dilekçe ile mal beyanımdır şeklinde yazılı olarak teslim edin. Yine borç size ait değilse zaten icra müdürlüğüne bilgi ve belgelerinizi sunarsınız.

Yedi gün sonunda kesinleştikten sonra Maaşınıza icra kesinlikle gelecektir zaten ev araba arsa gibi mallarınız varsa üzerlerine şerh yani rehin konulacaktır, dolayısıyla onları satmanız veya üstünüzden devir etmeniz artık mümkün olmayacaktır.  Ama merek etmeyin hemen satışa çıkmayacaktır en az 6-12 ay süreniz var ve borcunuz çok çok büyük değilse ve avukat maaş vb kesinti ile borcun ödenebileceğine kanaat getirirse kolay kolay taşınır yada taşınmazları satışa çıkartmazlar. Ama maaş yok icraya rağmen sizde bir ödeme yapmaz iseniz satarlar emin olun.

Unutmayın icra durumlarında artık muhatabınız avukattır her pazarlığı onunla yapmak zorundasınız taksit ödeme planı artık ne ise ama dikkat edin ödeme taahhüdü vermeyin yani eğer ödemeyecekseniz ve aksatma durumu olacaksa kesinlikle avukata ödeme taahhüdü vermeyin. Ne mi olur hapse girme durumu ile karşılaşırsınız.


10 Comments Posted

 1. Benim babam vefa etti üvey annm ve krdşlrm vr ben kendi annml otrmkdaym babam bir eşya almış bunu üvey annem ödemyr icra avukatı bnkya vrmş ve bnm paramı kesmişler dosya kapanmş bu para üvey anneme dava açarak alamam mı

 2. Slm Admin Benim bankaya ve birkaç yere borcum var. Toplam tutar 15 bine yakın. Yakında bir işe başlayacam dolayısıyla yapılandırılacak borcum. Benim eşim yurt dışında ve vize almam için hesabımda 5 bine yakın para gözükmeli, yapılandırmadan sonra 5 bin tl yatırırsam hesabımdan o para otomatik çekilir mi? Kısa sürede cvp verirsen minnettar kalırım.

 3. Merhaba benim yaklaşık 2098 tl borcum var más haczi gelmedi aynı zaman da bulundugum il in adliyesine icra tebligati yollicaklarini söylediler ama bu bOrc bir yıllık bi borç bu icra Eve mi gelicek ki evim yok benm pansiyon da kalıyorum icra süresi nasıl İşler ve neler olur ayrıca her hangi bir itiraz da bulunmadim..

 4. Merhaba avukatım 50 gün gecikmiş kredi borcum var suan çalışmıyorum fakat en erken ödeyeceğim tutar 40 gun sonra oda 1000 tl olarak anca
  Banka dosyamı avukata vermiş avukat aradı açmadım benim suan ne yapmak gerekiyor taksitli ödeme imkanı veya erteleme durumum varmıdır?

 5. merhabalar bir arkadaşım 1 sene önce ek hesaptan almış olduğu 600 şuan 1300 gibi bişey olmuş . Ama çalışmıyor icra gelmiş ne yapması gerekir yapılandırma yapamıyor mu. Zaten ihbarnameyi ilk kez almış. hiç bilgilendirilmemiş.Lütfen yardım ederseniz sevinirim.

  • İcra Müdürlüğünden gelen bir ödeme emri ise itiraz edin vekalet ve icra masraflarından kurtulmak için ihtarname ise yakında icraya düşer.

 6. mrb admin bey bankanın biri ile icralık oldum ve maaş haczi konuldu aynı zamanda banka ile anlaştım ve yapılandırma yaptım 12 -13 taksit tam gününde ödedim bu süre zarfında ödeme yaptıım banka sırada beklediği için herhangi bir kesinti yapamıordu bende yapılandırmamı ödüyordum bu ay sıra yapılandırma olan bankaya geldi sıra ve maaşın 1/4 ü ile yapılandırmanın kalan kısmını hesaptan çekeriz dediler ama icra dairesinden 1/4 maaş kesintisi gelmedi o yüzden ben bankaya icranın kalkmasını ve yapılandırma yaptığım için taksidin direk hesaptan kesilmesini istedim bankayada icra dairesinden 20 gün oldu para gelmedi size yapılandırmam bozulmasın istiyorum bu konda ne yapmam lazım

   • sayın adminim banka icra dairesin den 15-20 gün sonra gelen para için yapılandırmamı bozmaz değil mi çünkü yapılandırmam 1460 lira icra kesintisi 825 geri kalan para hesabımda duruyor çekmiyorum bile icra dairesinden gelenle hesaptakini alıp yapılandırma taksidini vermek için benden kaynaklanmayan bir durum icra dairesiniden dolayı yapılandırmam bozulur mu şu ana kadar hiç taksit atlamadım

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*