Banka Kredi Borcu İçin Noterden Gelen İhtarname ve Sonuçları

Bankalardan kredi kullanan yada kredi kartı kullanan tüketicilerin en çok karşılaştığı sorunların başında hiç şüphesiz ödeme güçlüğü ve ardından borcun ödenmeme durumu. Yine buna bağlı olarak bankanın borcun tahsili için başvurdukları yasal takip süreçlerini bu yazımızda siz değerli ziyaretçilerimize işlem basamakları hakkında bilgi vermeye çalışacağız.

Öncelikle ihtarname kelime anlamı olarak uyarı hatırlatma anlamlarına geldiğini hatırlatarak izahata başlayalım. Bankalardan alınan hizmetler belli sözleşmeler imzalanarak alınır dolayısıyla imzaladığımız bu sözleşmede bize yasal yükümlükler yüklediği gibi hizmeti veren bankaya da alacağının tahsili için yasal bir teminat oluşturur.

Bankadan Kullanılan bu bireysel kredi olur, kredi kartı olur, ticari kredi olur hatta ek hesap dediğimiz kredili mevduat hesabı olur hepsi için mantık aynıdır ve yasal prosedür aynı şekilde işler, imdi somut şekilde açıklayalım. Sizin bir kredi borcunuz var ve bunu bir taksiti ödemediniz diğer taksit günü gelene kadar aslında çokta problem olmaz ancak ikinci taksitte ödenmez ise bankada iki adet ödenmemiş kredi taksitiniz oluşur. Bu durumdan sonra Banka size kendi departmanından borcunuzu hatırlatan ve ödenmesi için bir uyarı mektubu yollar  tabi bu arada size gelen SMS ve telefonları söylemeye gerek yok.

Buna rağmen bir ödeme olmaz ise yani ilk taksit ödeme günü üzerinde 62 gün geçmiş ise burada ihtarname denen ve Noter kanalı ile borcun biriken tüm taksitlerin toplamı kadar ödeme tutarını hatırlatan içerisinde yasal yaptırım vurgusu da içeren bir mektup alırsınız bu size iadeli taahhütlü yollarınız ve imza karşılığı teslim edilir, banka bir nevi yasal takip ve icraya kadar gidecek yaptırımların ilk basamağını bu şekilde oluşturmuş olur.  Ek olarak bazı bankalar ihtarnameyi 70. 80 gün hatta 90. gün gönderme durumu da olabilir. ama eninde sonunda ödenmez ise gelir.

Banka size ihtarname yollamış ise ya kredi kartınızı 2 dönemdir hiç ödemiyorsunuz yada kredinizi veya ek hesaplarınızı artık neyse. Burada sizin için bir de yapılandırma imkanı bulunuyor banka görevlileri aynı zamanda sizi sürekli telefonla arayacaklardır. Size düşen ödeme güçlüğü çektiğinizi ve yeniden yapılandırma taksitlendirme talebinizi iletin iyi niyetinizi hissettirin emin olun bankalarda icra takibi en son istedikleri konudur konudur çünkü tüm kredileri yasal takibe düşen bankanın da kredi notu düşer.

Son olarak size noter kanalı ile gelen ihtarnameden sonra da ödeme yapmaz iseniz banka borcunuzu 100. gün yasal takip birimine ardından avukat ve adınıza açılmış bir icra dosyası ile tanışırsınız.


Leave a Reply

Your email address will not be published.


*