ceyiz hesabi
ceyiz hesabi

Yeni Evlenecek Çiftler İçin Devlet Desteği

Evlilik için gençlerin yüzünü güldürecek destekler devlet tarafından onaylanmış olup gençlerin yüzünü güldürmüştür. Çeyiz hesabı nasıl kullanılır diye merak eden genç çiftler için hesaplar hakkında bilgi vermek isteriz. Yeni evlenecek olan çiftler devlet desteklerinden yararlanmak için bankaların çeyiz hesaplarından yararlanarak bu hesaplardan açtırmaları gerekmektedir. açılan çeyiz hesaplarından dolayı yapacakları birikimler üzerinden yaklaşık yüzde 20 oranında devlet desteğinden ve 5 bin TL civarında devlet katkısı sağlanmaktadır.

Çeyiz hesabı nasıl kullanılır ve bu uygulamadan gurbetçilerimiz de yararlanabilir mi diye soracak olursanız öncelikle bu uygulamadan belli ayrıcalıkları sağlamış olan gurbetçilerimiz yararlanabileceklerdir. Bu katkıdan yararlanmak isteyen gurbetçilerimizin öncelikle Türk Vatandaşlığı izni ile çıkartılmış olan Mavi Kart sahiplerine ve üçüncü derecede alt soylarını kapsayan izinler alınmıştır. Bu şartları sağlayacak olan gurbetçilerimiz bu katkılardan yararlanabileceklerdir.  Çeyiz hesabı nasıl kullanılır ve nasıl yararlanılır sorularına cevap verecek olur is ek öncelikle ortak hesabınızın değil çeyiz hesabınızın açılması gerekmektedir.  Daha sonra TL cinsinden mevduat hesaplarından ve katılım fonlarından hesaplar açtırmanız gerekmektedir. yaşları 18 yaşından küçük olanlar için ise velileri ya da vasileri hesap açtırabileceklerdir. Yalnızca bir tane çeyiz hesabının açılması gerekmektedir.  Aynı zamanda açılacak çeyiz hesapları bankalar arasında taşınamayacaktır. Hesapların açılmasından sonra hesaplara bir seferlik 15 bin TL’yi aşmayacak bir tutarın yatırılması gerekmektedir.  Çeyiz hesabı katkılarından yararlanmak için öncelikle açmış olduğunuz çeyiz hesaplarında en az 3 yıl kalmanız gerekecektir. Evlilik hazırlığından bulunan gençler için çok cazip olan çeyiz hesabından yapmış oldukları birikimlerinin üzerinden yüze 20’ye varan oranlarda ve 5 bin TL ‘ye kadar devlet katkısından yararlanabileceklerdir. Aynı zamanda bu çeyiz hesaplarından 27 yaşından sonraki gençler yararlanamayacaklardır ve sadece ilk evliliklerini yapacak olan gençler yararlanabileceklerdir.

Çeyiz hesaplarına yapılacak ödemeler hakkında bilgi verecek olur isek öncelikle ödemelerin düzenli bir şekilde yapıldığını söylemek isteriz.  Hesaplardan para çekmek isteyen gençler bir dönem süresi içerisinde en fazla 2 kez çekim yapabileceklerdir. Bu hesaplarda evlilikten 3 yıl öncesinden aylık en az 100 TL yatırmaları gerekmektedir.

 


Leave a Reply

Your email address will not be published.


*