Avukatta Olan Banka Kredi Borcunu Taksitlendirme

Banka kredi ve kredi kartı borçları ödenmediğinde hukuk bürolarına ve akabinde icra ile tahsile kadar giden bir süreç izler. Kullanılan kredi ürünleri yasal süreleri tamamlandığından yani banka sizden alacağını tahsil edemeyince yasal takibe ardından bankanın hukuk işlerine bakan hukuk bürosu yani avukatlara borcun takibi için devreder.

Banka borçlarının icraya gidiş süreçlerini zaten bu yazımızı okuyorsanız bizatihi yaşayarak öğrenmişsiniz bizde size bu süreçten sonra nasıl bir yol izleyeceğinizi borcun ödenmesi veya avukat ile anlaşma yolunun olup olmadığı, icrada veya avukatta olan banka borcunun yeniden taksitlendirme yapılandırma veya bir ödeme planına dahil olabilir mi izah etmeye çalışalım.

Şimdi banka borcunu ödeme olanağınız olmadı banka defalarca aradı hatta yapılandırma dahi yaptınız ama yinede ödeme olanağınız olmadı ve en sonunda borcunuz avukata devredildi ve İcra Müdürlüğünden tarafınıza borcun ödemesi için yazı geldi. Bu durumda zaten maaşınız var ise icra kesinlikle gelecektir ve 1/4 oranında yasal zorunluluk olarak kesilecektir. Maaşta başka icra var ise sırata girip bekleyecektir. Yine Adına kayıtlı araba, ev yada arsa var ise yine onlara satılamaz şerhi düşülecektir.

Burada aklımızdan çıkarmamız gereken husus avukatta olsa bir şekilde borcun taksili gerçekleştirmek ister o yüzden sizinde yapıcı olmanız daha sağlıklı bir planlama sunulmasına yardımcı olacaktır. örneğin maaşınız yok belkide küçükte olsa bir arabanız var satma durumu da yok o zaman avukat ile mutlaka irtibat kurum hatta hukuk bürosu yakınsa bizzat gidin ve borcu ödeye gönüllü olduğunuzu elinizde bulunan imkanları veya ödeyebileceğiz aylık tutarı iletin kısaca avukata iyi niyetinizi ve borcu bi şekilde ödeyeceğinize ika ederseniz size mutlaka taksit olanağı sunacaklardır.

Ancak dikkat etmeniz gereken husus konun bir pazarlık olduğunu unutmayın mesela avukat size icra gelir evinize geliriz eşyalarınızı toplarız, işte ödeme taahhüdü verin (burada önemli husus sakın ve sakın ödeyemeyeceğiniz taahhüdü vermeyin) eğer aylık düzenli ödeyeceğinize inanıyorsanız verin yine taksitlendirme yapılırsa sabit taksitli yapın veya talep edin. Yine maaşımız var ve icra var ise makul bir tutarda maaşınıza muvafakat vermek suretiyle en azından azda olsa düzenli kesilmesi sağlayabilirsiniz.

Üzerinize kayıtlı bulunan taşınır ve taşınmazlara yada aracınıza rehin konulduysa yukarıda izah edilen şekilde borç ödeme konusu görüşülürse ve yine hukuk bürosu alacağı tahsile ikna olursa satışa çıkarma gibi bir tehlikeyi de ortadan kaldırmış olursunuz.

Unutmayın borcu ödemek istiyorsanız bu yolu mutlaka değerlendirin hukuk bürosu ile irtibatta kalın vaad verin mesela 3-5 ay ödeyemem ama işte şu şekil kapatacam, yada bana 3 ay müsaade edin şu şekil çözecem gibi çözüm odaklı yaklaşın ki onlarda size karşı yapıcı olsun ve size gerçekten bir öneri ve taksit olanağı sunabilsin.

Aklınıza takılan sorularınızı yorumlara bakarak bulabilirsiniz yok ise yorum olarak iletiniz cevaplamaya çalışalım yine yazı altında bulunan yorumlar ve cevapları da inceleyebilirsiniz.


5 Comments Posted

 1. Merabaa benim farkli 4 tane icra takibim var suan maasimda icra var bir avukttan. Ama isten cikicam. Borcumun bitanesi bankaya 28 kusur du . Avukatla gorustum 32 dedi suan toplu odemek istesem ne kadara kada r inebilir daha para gelmedi ama 15 gune kadar gelcek. 20 ye felan ikna edebilirmiyimm yoksa siz bilirsiniz calismiyrm calistigmdada maassima icra gonderirsiniz ayda 4 te 1 ini alirsiniz demeyi dusunuyrm

 2. merhaba ben tahhahüt verdim fakat suan ödemeyi tam olarak yapamıyorum dün aramıslar ödemesseniz polis alıcak fln demişler nasıl olucak

  • Merhaba, taahhütlü borcunuzu ödemezseniz hukuki sonuçlar doğabilir. Bir an önce borcunuzu ödemelisiniz. Bu mümkün değilse dosyanızla ilgilenen avukatla iletişime geçmeli ve tekrar uzlaşma yolu arayabilirsiniz.

 3. merhaba… avukat ile telefonda takstilendirme için anlaştık şimdi taahhüt için icra dairesine gitmemi istiyor
  taahhüte pek sıcak bakmıyorsunuz anladığım kadarıyla
  Taahhüt vermeden nasıl bi yol izleyebiliriz?

  • Merhaba Sinan Bey, ödemenizi yapamadıysanız icralık olmamak için taahhüt vermeniz gayet mantıklı olacaktır. Burada önemli olan yapabileceğiniz oranda taahhütte bulunmaktır. Tekrar sıkıntı yaşamamak için bunu dikkate alırsanız en doğru yolu takip etmiş olacaksınız.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*