Banka Gram Altın Alım Satım Makasları

İnsanlık tarihinin en kadim yatırım aracı hep altın olmuştur, bir zamanlar küplerde saklanan, keseler içinde biriken altın, zamane şartları işte banka hesaplarında saklanmakta hatta alınıp satılmaktadır. amaç daha çok kazanma olunca seçenekler ve yatırım oldukça popüler olan ve küçük yatırımcı için Bankaların İnternet Bankacılığı aracılığı ile online altın alım ve satımı yapmak suretiyle kar elde etmek isteyen bir çok yatırımcı günlük altın fiyatlarını takip etmek ve kendilerinde uygun gördüğü zamanlarda İnternet Bankacılığından altın alış veya satış yaparak kendilerinde gelir elde etmektedirler. Burada Banka Gram Altın Alım Satımı arasındaki fark yani gram fiyat makası önemli olmaktadır.

Alım satım arasında farklar nedeniyle anlık alış yapılan gram altının aynen satılması sonucu zarar etmeniz kaçınılmazdır. Banka Altın Alım Satım Makası yani altın alış-satış oranlarını iyi takip etmekte fayda vardır, alış yapıldıktan sonra altın değerinin en az %2 artması halinde alınan gram/TL bazında kar elde etmeniz mümkündür.

Öncelikle İnternet Bankacılığından altın alım satımı yapmak için vadesiz altın hesabı açılması gereklidir, açılan altın hesabı ile birlikte artık anında gram altın alım satımı vadesiz TL hesabınızda TL bakiyeniz le altın alımı veya Vadesiz Altın Hesabınızda bulunan Gram Altını anında TL’ ye çevirmeniz mümkündür.

Mesai saatleri 09:00-17:00 içerisinde Banka Altın Alım Satım Makası oldukça küçüktür, ortala gram altın makası %0,8 gibi bir oran ile olmaktadır. Örneğin 144,80 TL ye alınan bir gram altın satış halinde yani bozdurulması halinde 143,40 gibi bir tutar ile TL’ ye çevrilir.  Örneğin altın fiyatlarında %2 lik bir artış olması halinde satış yapmanız halinde gram bazında az da olsa kar elde etmeniz mümkündür.

Burada dikkat edilmesi gereken ve Altın alım-satım arasında ki makas en çok hafta sonları, resmi tatillerde ve yani mesai saatleri dışındaki her zaman Altın alım satım farkı oldukça yüksek olur örneğin hafta sonu vadesiz altın hesabınızda bulunan hesaba uygulanan makas oldukça fazladır 143,00 TL ile alım yapan banka altın satışını ise en az 150 TL/gram olur yaklaşık %4 altın alım satım makası mesai saati dışındaki alımlarda görülür.(Kur oranı Örnektir)

Mesai saatleri dışında vadesiz altın hesabından altın alıp veya satışı yapmak zaruretler dışında hani ölüm yetim olur da kullanılır aksi tavsiye edilmez ve aksine altın alım satımından dolayı oluşan farkın telafisi oldukça zordur.

Altın Alış-Satış Makası En İyi Banka

Gram altın alırken daha doğrusu altın alırken amacımızın ne olduğunu netleştirmek lazım biz işte ayda 3-5 gram altın alıp kenarda biriksin mi diyeceğiz? yoksa 50 gram altın alıp kur takibi yapım anlık düşüş-çıkış takibi ile kazanç mı? elde edeceğiz buna karar vermeliyiz. Eğer yok ben yatırım olsun ayda 2-3 gram kenara tarım derseniz banka farketmez hatta maaş aldığınız sürekli çalıştığınız banka ile devam edin. Yok ben alım satım ile kazanç sağlayacağım diyorsanız İş Bankası, Enpara ve Ziraat Bankasının kur makası konusunda en az oranı sunduğunu söyleyebiliriz. Tabi banka seçme hakkınız size kalmış biz sadece önerimizi sunduk.

Unutmayın, her daim aceleci olmayın, küçük kazançların kıymetini bilin beklenti alınır gerçek satılır. 100-200 gram altın ile milyarder olamazsınız ama işinizi görecek kadar kazanç çıkartabilirsiniz hayallerle değil gerçekler ile karar verin. Anlık artış ve çıkışlar olduğunda dalgalanmalarda dikkatli olun küçük yatırımcı en burada kaybeder.


2 Comments Posted

  1. Bankalar altın hesabından gram altını sizden satarken 7lira fazla . sizden alırken 7lira düşüğünden bozuyor. yani altınınız bankadayken değeri %14 arttıysa.. bozdurduğunuzda yatırdıgınız parayı alıyorsunuz… ayrıca içeride durduğu zamanki enflasyon kadar TL niz deger kaybediyor..külliyen zarar. 2012 yılında iken gram başına 1lira farkla alım satım yapan bankalar şimdi 7 lira fark alıyor.. %30 artması lazımki altının.. bankaların bu payını çıktıktan sonra enflasyon karşısında %3 fazla kar edesiniz.. (zaten bu ülkede %11 enflasyon var + banka alım satım komisyonu+ yıllık hesab işletim ücreti). ne kazanıyoruz ki bu durumda?? hiç…

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*