Emeklilere Faizsiz Krediler ve Banka Hizmetleri

Ülkemizde yaklaşık 11 Milyon Emekli Bulunmaktadır, bu nedenle bankalar emekli kişilere yönelik özel kampanyalar, faizsiz krediler, konut kredisi ve daha bir çok ihtiyaca cevap verecek şekilde kredi buketleri sunmaktadırlar. Bu yazımızda bankalar ve sundukları hizmetler hakkında temel olacak bilgileri sunmak istiyoruz.

Emekliye Faizsiz Kredi

Bireysel ihtiyaç kredisi kapsamında olan ve oluşan anlık nakit ihtiyaçlarına ilişkin sadece Ziraat Bankası tarafından Emekli Maaş Müşterilerine yönelik bir maaş tutarında ve 6 ay vadeli olarak sıfır faizle bir nevi avans hizmeti verilmekteydi ancak maaş promosyonu nedeniyle askıya alınmıştır. Kısaca faizsiz komisyonsuz kredi verecek bir banka ve kurum yoktur ancak düşük faizler emekliler için bankalar tarafından sağlanmaktadır. Örneğin Ziraat Bankası 1,12 aylık faiz oranı ile sıfır masrafla kredi vermektedir.

Emekli iseniz ve bankadan kredi çekecekseniz kredi sigorta masrafı biraz yüksek olacaktır yaş itibarı ile riziko fazla olduğundan poliçed e pahalı olacaktır. Yine 70 tam yaş ve üstüne de kredi için sigorta yasal olarak yapılamamaktadır o yüzden genelde bankalar bu yaştakilerin taleplerinden mutlaka kefil isterler teminat olarak yine borçlu vefat ederse kefilden mutlaka alırlar.

Yine 2016 yılında gündeme getirilen ve halen taslak olarak bekletilen SGK tarafından emeklilere özel 36 aya kadar üç maaş tutarında avans yani faizsiz masrafsız kredi alabilecektir. Ancak halen yürürlüğe girmiş değil ancak 2017 yılı için beklenen bir gelişme olması da beklenmiyor.

Emekli iseniz size en uygun krediyi maaş aldığınız bankanın vereceğini söyleyebiliriz Bankalar maaşını başka bankadan alan emeklilere kredi verme konusunda maaş taşıma şartı koşarlar nedeni ise kredi ödenmediğinde emekli maaşlarına icra koymak kolay değildir.

Emeklilere Konut Kredisi

Emekli olmasına rağmen halen bir sahibi olamamış bir çok kişi bulunmaktadır her ne kadar icabında emekli ikramiyesi veya elinde olan birikimi bir almak için yeterli olmayan bir çok emeklimiz bulunmaktadır hatta özel sektör emeklileri kamu çalışanları gibi bir emekli ikramiyesi konusunda da oldukça mağdur durumdadırlar.

En uygun konut kredisi veren bankalara baktığımızda önümüze Ziraat Bankası çıkmaktadır 100 Bin TL için 0,88 Aylık faiz oranı 500 TL tahsis ücreti ile birlikte 120 aya kadar vade ile en uygun oranı görmekteyiz.  Diğer banka kredi faiz oranları da 0,90 olarak karşımıza çıkmaktadır. Unutmayın Konut kredisinde vade ne kadar düşük olursa faizde o kadar düşer 120 ayda aylık faiz 0,88 iken 60 ay vadede faiz oranı 0,84 kadar düşmektedir. Yine bizzat banka şubesini ziyaret etmeniz sizin yararınıza olacağını da hatırlatmakta fayda var.

Ev sahibi olmak isteyen emekli için Muhtemelen biliyorsunuz ama biz yine de söyleyelim, TOKİ tarafından geliştirilen dar gelirlilere yönelik konutlardan yararlanabilirsniz 3-5 Bİn TL peşinat ile aylık 350-600 TL arası değişen ve 20 Yıla kadar ödemeli konutları alabilirsiniz. Yine TOKİ sadece emeklilere yönelik sunmuş olduğu ucuz ve düşük taksitli konutları değerlendirin Bunun için toki.gov.tr resmi internet sitesinden ilinizde satışa sunulan ve devam eden toki uygulamaları düzenli takip edin mutlaka size uygun bir proje çıkacaktır. Zaten özel sektörden emekli olmuş aylık Bin ile ikibin TL arası maaşı olan kişiye banka ne kadar kredi verebilir ki?

Emeklinin Bankadaki Avantajları

Aslında çok avantaj yok denecek kadar az, zaten hali hazırda promosyon anlaşması yaptığını banka ile çalışacaksınız hesap işletim ücretiniz olmayacak, banka size zorla kredi kartı veremeyecek, kredili mevduat hesabı açamayacak yani ek hesap anlaşmadan sonra promosyonuzu alın ve sadece maaş kartınızı alın maaşınızı çekin başka hiçbir masraf ve talebi olmayacaktır.

Burada bir önceki yazılarımızda da belirttiğimiz gibi emekli maaşınız yüksek ise mesela Üç Bin TL ve daha fazla ise bankadan daha fazla promosyon talep edebilirsiniz. Yine banka da vadeli hesaplarınız yatırımız var ise banka size daha çok teveccüh gösterecek kredi faizlerinde de daha cömert olacaktır.


Leave a Reply

Your email address will not be published.


*