Varlık Yönetim Şirketine Aktarılan Borçlar

Bankaların Tahsil Edemedikleri Paralar Satıldı

Üç büyük banka kara liste diye tabir edilen tahsili zor olan veya tahsil edemedikleri hesap sahiplerini varlık yönetim şirketlerine sattı. Paralar satıldı kelimesi kulağa garip gelse de bankaların yaptıkları bu satış , sözü doğrular cinsten.

Borç Yönetim Şirketleri Borçları Devraldı

Kredi ve kredi kartı hesap kullanıcıları başta olmak üzere çeşitli sebeplerle bankalara borçlu olan ve bu borçları ödeyemeyen kişilerin toplamda ödemeleri gereken 700 milyon 800 bin Türk Lirasını bankalar 32 milyon lira karşılığında sattı. Bu satışların sonucunda ne olduğunu ise kısaca açıklayalım; bankalar müşterilerinin ödeyemediği paraları tahsil için çeşitli yöntemler kullanır. Bu yöntemlerin başında limit azaltma–kısıtlama gibi farklı düzenlemeler yer alır. Fakat tüm banka düzenlemelerinin yetersiz kaldığı yerlerde artık bu alacaklar bankanın iş yükü yerine geçer.

Bankalar hem iş yükünden kurtulmak hem de tahsil edemedikleri paradan büyük oranda vazgeçerek yerine azda olsa para getirmeyi yeğlerler. Bu işlem sonucunda satışı gerçekleşen alacaklar varlık yönetim şirketlerine devredilir ve onların borçluları olurlar. Son aşamada ise varlık yönetim şirketlerinin tahsilat yöntemi devreye girer tüm alacaklılarla iletişime geçilir ve ödeyebilecekleri miktarlara borçları bölünerek düzenli ve sürekli ödeme hedeflenir. Aşağıda bu bankalara ait kısa detaylara bakmanız mümkün.

Albaraka Türk A.Ş. Kanuni Takipteki 164,5 Milyon Lirayı Sattı

Toplamda 164,5 milyon lira alacağını Sümer Varlık Yönetim A.Ş.’ ye 1.6 milyon lira karşılığında sattı. Satışın ardından Albaraka Türk A.Ş. Kamuoyunu Aydınlatma Platformuna açıklamada bulundu. Banka bu sayede alacağı olan parayı beklemek yerine miktarın bir kısmını da olsa kasasına geçirmiş oldu. Diğer bankalar arasında alacak miktarından satışı en düşük banka oldu.

Garanti Bankası A.Ş. Tahsil Edemediği 229.3 Milyon Lirayı Sattı

Banka bünyesinde bulunan çeşitli hesap türlerine ait tahsil edemediği paraları iki farklı varlık yönetim şirketine (Sümer Varlık Yönetim A.Ş. ve Destek Varlık Yönetim A.Ş.) tüm alacaklarını 13,37 milyon lira karşılığında satışını gerçekleştirdi.

Yapı ve Kredi Bankası A.Ş. 307 Milyon Lirasını Sattı

Yapı Kredi çeşitli sebeplerle borçlu müşterilerinin ödeyemediği 307 milyon Türk Lirası alacağını Hayat Varlık Yönetimi A.Ş. ve Emir Varlık Yönetim A.Ş.’ ye 17.6 milyon lira karşılığında satarak borçlularını devretmiş oldu. Diğer bankalar arasında en fazla alacak satışını gerçekleştiren banka miktar olarak tüm satışların neredeyse yarısını gerçekleştirmiş oldu. 


Leave a Reply

Your email address will not be published.


*