Bitcoin Nedir?

Bitcoin Nedir?

Son yıllarda oldukça fazla adını duymaya başladığımız Bitcoin özellikle son yılda ülkemizde haberlere de çıkmaya başladı. 1 Bitcoin artık 12.000 TL’den daha fazla değeri olmaya başlayınca Bitcoin ucuzken alanlar zengin oldu almayanlar da araştırma içerisine girdi.

Yıl Yıl Bitcoin Kuru

İlk olarak 2008 yılında Satoshi Nakamoto isimli yazılım geliştirici tarafından deneysel olarak başlatılan bir dijital para birimidir. Herhangi bir merkez bankası yada resmi kuruluş ile ilişiği olmayan Bitcoin herhangi bir ülkeye de ait değil. Bu özelliğinden dolayı yöneten kimse olmadığı için piyasasını belirleyen bir kurum bulunmuyor.

  • 1 Ocak 2013 yılında 1 Bitcoin 24 TL ediyordu.
  • 1 Ocak 2014 yılında 1 Bitcoin 1870 TL ediyordu.
  • 1 Ocak 2015 yılında 1 Bitcoin 700 TL ediyordu.
  • 1 Ocak 2016 yılında 1 Bitcoin 1320 TL ediyordu.
  • 1 Ocak 2017 yılında 1 Bitcoin 3517 TL ediyordu.

Bu rakamlara bakıldığında Bitcoin kuru büyük bir hızla yükselmeye devam ediyor. Bu kadar hızlı yükselmesinin sebebi de yazılımın gittikçe zor Bitcoin üretilmesine izin verdiğidir. Son olarak 28.08.2017 tarihinde 1 Bitcoin 15.930 TL ile rekor kırdı ve ileriki dönemlerde bu miktarın daha da yükseleceği tahmin ediliyor. Hatta bankalardan kredi çekerek yüksek miktarda Bitcoin satın alan kişiler oldukça kısa süre içerisinde ciddi rakamlarda kazanç elde ettiklerini belirttiler zira 1 yılda 5 bin TL üzerinde değer kazandığının da bilinmesi gerekiyor. Ancak yatırımcıların doğru değerlendirme yaparak ve kaybettiklerinde hayatlarını etkilemeyecek paralar ile Bitcoin yatırımı yapmaları daha doğru bir tercih olur.

Ülkeler Resmi Olarak Tanımaya Başladı

Birçok ülke artık Bitcoin ile ticaret yapılmasına izin verirken bazı ülkeler de Bitcoin’in resmi olarak tanındığını ve devlete olan borçların bu sanal para birimi ile yapılabileceğini açıkladı. Alman Maliye Bakanı yaptığı açıklamada Bitcoin bir tür hesap birimi olduğunu düşündüklerini belirtti. Söylentilere göre de İran’a uygulanan ambargonun Bitcoin ile delindiğini de konuşulanlar arasında yerini alıyor.

Tüm dünyada bu kadar hızlı büyüyen sanal para birimi Queensland Üniversitesinde Profesör olan John Quiggin Bitcoin’in bir balon olduğunu ve yakın zamanda patlayacağını söyledi. Bu görüşü destekleyen uzmanların sayısı da hatırı sayılır ölçüde olduğu bilinmesi gerekiyor.


Leave a Reply

Your email address will not be published.


*