Borsadan İki Sıfır Atılıyor

Borsa İstanbul Endeksten İki Sıfır Atılacak

BIST 100 endeksinin 100 bin sınırına dayanması üzerine endeksten iki sıfır atılmasına dair dolaşan söylentiler gerçek oldu. Başkan Himmet Karadağ yaptığı açıklamaya göre iki sıfır atılmasına dair çalışmaların devam ettiğini belirtti. Tarihte bir kez daha yaşanan endeksten iki sıfır atılma olayı önümüzdeki günlerde neler getireceği merak konusu.

Tarihte Bir Kez Daha Endeksten 2 Sıfır Atıldı

Endeksten iki sıfır atılmasının kesinleşmesi üzerine bu olayın tarihte bir kez daha yaşandığı gündem konusu oldu. Tarihte endeksten iki sıfır atılmasının etkileri iyi bir şekilde değerlendirilerek günümüze uyarlı bir halde tahmin yapılması bekleniyor. İlk olarak endeksin 1997 yılında 97.600 puanı bulduğunda iki sıfır atan Borsa İstanbul son 6 ay içerisinde %31,4 artış ile dünyada en fazla yükselen piyasa olarak belirlendi. Borsa İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı olan Himmet Karadağ iki sıfır atılmasının piyasa değerini ve hisselerin ağırlığını değiştirmeden psikolojik açıdan olumlu etki yarattığını belirtti.

Eski adıyla İstanbul Menkul Kıymetler Borsası (İMKB) olan Borsa İstanbul 1997 yılında başkan Tuncay Artun yönetiminde iki sıfır atıldığı biliniyor. Eğer Başkan Karadağ’da iki sıfır atma işlemini gerçekleştirirse 21 yılda ikinci defa endeksten sıfır atılmış olacak. Endeksin Gezi olayları öncesinde 90.000 seviyelerinde gezerken olay sonrası büyük bir artış yaşandı. Zaman içerisinde düşüşler görünse de Karadağ endeksin 140 ile 150 bin seviyelerine kadar yükselmesini beklediğini söyledi.

Koç, Sabancı ve Ülker

BIST için hala yabancıların ilgisinin devam ettiğini belirten Başkan Karadağ Koç ve Sabancı gibi iki önemli holdingin hisselerdeki satışların da bu konu ile değerlendirilmesi gerektiğini belirtti. Diğer yandan bu iki dev holdingin yükselen BIST 100 endeksi ile aynı anda hisse satışları gerçekleştirmesinin tesadüf olduğunu belirti. Karadağ Ülker hisselerinde görülen sert hareketlilik hakkında da değerlendirme de bulundu. Ülker’in hisselerinin düşmesinde algoritmik bir işlemin olmadığını belirten Karadağ gün içerisinde 50 saniyede %10 değer kaybettiğini ancak devre kesici uygulamalar sayesinde hissenin tekrar yükseldiğini belirtti.


Leave a Reply

Your email address will not be published.


*