Borsa 100.000 Aşacak Mı?

Borsa (BIST) 100.000’i Aşacak Mı?

BIST 100 endeksi son iki hafta içerisinde 96 binleri geçerek yeni rekorlara imza atıyor. Uzmanlar dolar bazında 2,73 sent karşılığı olan 98 bin seviyesinin ilk hedef daha sonrasında ise 100.000 psikolojik direnci hedef olarak aşılacağını belirttiler. Son 5 ay içerisinde yükseliş trendine sahip bir hareket gösteren BIST 100 endeksi bugünlerde 98,867 değerini bularak ilk hedefi geçtiği gözlemlendi.

Yükselişi Baskılayan Nedenler

BIST 100 endeksi 2007 yılından beri düzenli olarak yükselme eğilimi gösterdiğini belirtiliyor. Borsa değerlendirme uzmanları bazı zamanlarda geri çekilme görünse dahi döviz kurları gerilemesine rağmen kanalın direncini koruduğu belirtiliyor. Yurtdışında ve yurtiçinde bazı nedenlerin piyasalardaki yükselişi baskı altına aldığı biliniyor. Bu nedenlerden bazıları şu şekilde;

  • ABD’de Donald Trump’ın Başkan olması ve bundan dolayı politikalardaki belirsizlikler,
  • Türkiye’nin jeopolitik riski,
  • ABD Merkez Bankası’nın (FED) faiz artırma süreci,
  • Avrupa’da bulunan siyasi belirsizlikler,
  • Yurtiçinde kabine değişikliği ve seçimler

BIST 100 Endeksi 100.000 Sınırını Aşması Bekleniyor

Yurtiçinde AK Parti Kongresi’nin piyasalardaki odak nokta olduğu ve güçlü bir kabinenin piyasalara güven vereceği belirtiliyor. Son zamanlarda ekonomiyi canlandırmak için verilen teşvikler etkisini göstererek BIST 100 endeksinin 100 binin üzerine çıkmasını geciktirdi. Ancak bütün uzmanların ortak görüşü bu yıl içerisinde belirtilen 100 bin psikolojik sınırının geçileceği doğrultusunda. Endeks üzerindeki baskının azalmasını sağlayacak olan Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) ve NATO zirvesinde ele alınacak konular gibi etkenler piyasaları biraz olsun rahatlatacak görünüyor.

En Fazla Kazandıran Endeksler

Psikolojik olarak ilk hedefte belirlenen sınırların 98 bin, 98.200 ve 98.800 olmasına rağmen 3 Haziran tarihi itibari ile BIST 100 Endeksi 98.867 rakamını görerek bu sınıfın geçtiğini kanıtladı. Sektörde ise en çok kazandıran endekslerin başında %1,16 ile madenciliğin olduğu ve %1,24 gerileme kaydeden metal ana sanayisinin de en fazla kaybettiren endeks olduğu görülüyor.


Leave a Reply

Your email address will not be published.


*