Güvenli Bitcoin Saklama Yolları

Güvenli Bitcoin Saklama Yolları

Bitcoin yatırımına ilk defa girenlerin yanı sıra büyük miktarda yatırımları da olanların en büyük sıkıntısı Bitcoinleri saklamak oluyor. Sahip olunan BTC’leri saklamanın birden fazla yolu bulunduğu gibi bunlardan en yaygın olanları da sanal cüzdanlardır.

Bitcoin Saklama Yöntemleri

Yatırımlarını saklamak isteyen kişiler kendilerine verilen rakamları akıllarına tutamayacakları için bunları aşağıdaki yöntemlerden birini tercih ederek saklayabilirler;

  • Blockchain üzerinden sanal bir cüzdan oluşturarak Bitcoin’lerinizi bu cüzdan içerisinde saklayabilirsiniz.
  • Masaüstü cüzdanlar,
  • Bitcoin-QT
  • MultiBit
  • Mobil Cüzdanlar
  • Borsada tutmak
  • Offline Wallet
  • Fiziksel yöntemlerle saklama

Verilen tüm bu seçenekler Bitcoinleri saklamanın bir yoludur ancak her biri kendi içerisinde farklı güvenlik sorunları oluşturduğu için farklı miktarda yatırımları olan kişiler tarafından tercih ediliyorlar.

8 Tane Bitcoin Saklama Yolu

Blockchain üzerinden sanal bir cüzdan oluşturmak tüm Bitcoin bilgilerinizin farklı bir sitenin veri tabanında tutulması anlamına geliyor. Bundan dolayı olası bir server saldırısında sanal cüzdanınızın olduğu site sizin tüm Bitcoin’lerinizin çalınmasına neden olabilir. Yine de güvenilir ve ünlü firmalar tarafından açılan sanal Bitcoin cüzdanı siteleri günümüzde binlerce kişi tarafından kullanılıyor.

Diğer yandan masaüstü cüzdanlar Linux, PC ve Mac gibi işletim sistemine sahip olan bilgisayarlarda bulunan programlarda Bitcoin saklama mantığı ile çalışır. Bu şekilde saklama yapmak için Bitcoin kullandığınız her zaman tüm blok işlemlerini bilgisayara indirmeniz gerekir. Yapılan bu işlem bilgisayarda ciddi bir depolama alanı ayırmanızı isteyeceği için ve bilgisayarınızın olası bir durumda kullanılamaz hale geldiğinde tüm Bitcoin’leriniz kaybolacağı için pek tavsiye edilmiyor.

Bitcoin-QT yöntemi ile Bitcoin saklamayı düşünenler QT eki ile çoklu platform desteğinden faydalanabilirler. Tüm transfer bloklarını indirerek güvenli bir halde saklamayı sağlayan bu sistem şuan en çok tercih edilen Bitcoin saklama yolları arasında yer alıyor.

MultiBit denilen sistem masaüstü cüzdanlarda depolama alanı kullanımından dolayı alternatif olarak üretilen bir yazılımdır. Gavin Andresen isimli yazılımcı Bitcoin’in mucidi olan Nakamoto ile birlikte çalışmış ve ölümü sonucu Bitcoin sistemini devralmıştır. Andresen tarafından geliştirilen MultiBit cüzdanı açık kaynak kodlu ve herkes tarafından incelemeye açık bir seçenek olarak karşımıza çıkıyor.

Mobil cüzdanlar Android ve iPhone cüzdanı gibi gerçek banka hesaplarının da kullanıldığı bir yazılım olarak karşımıza çıkıyor. Mobil cüzdanlarda Blockchain wallet şeklinde aratılma yapılarak cüzdan içerisinde BTC saklamayı sağlıyor. Sistem sizin BTC bilgilerinizi vermeden her işlemde 16 haneli farklı bir kod üreterek güvenlikli bir şekilde birikimleri korumayı sağlıyor. Diğer yandan QR kodu ile ödeme ve transfer sağladığı için pratik bir yol olarak Bitcoin sahipleri tarafından tercih ediliyor.

Bitcoinleri borsada tutarak saklamak için sakladığınız borsa tarafından Private Key kodunuzu almanız gerekiyor. Bu kodu aldıktan sonra kodun sahibi kimse yatırımı da sadece o kişi değerlendirebiliyor. Cold Storage yöntemi ile Bitcoin muhafazası yapıldığı için bazı siteler Private Key denilen kodları vermemeye çalışıyor. Bu durumda bu kodlar kimde bulunuyorsa Bitcoin’lerin sahibi de o kişi oluyor.

Çevrimdışı cüzdan yani Offline Wallet Bitcoin saklama yöntemi Private Key ile Public Key denilen iki anahtardan oluşuyor. Public Key Bitcoin istemeniz halinde gönderilen adres anlamına geliyor ve bu adresi herkesin görmesinde bir sakınca bulunmuyor. Diğer yandan ise Private Key sahibi olan kişi asıl Bitcoin’lerin sahibi olarak belirleniyor. Verilen bu kodu alıp offline bir ortamda saklamanız sonucunda kimse sizin BTC yatırımınıza ulaşma imkanına sahip olmuyor.

Fiziksel Para

Son olarak ise bazı kişiler kendisine verilen BTC kodlarını yazılı bir şekilde fiziksel ortamda tutmayı tercih ediyor. Bu yöntem bir deftere yada herhangi bir kağıda yazarak yanında fiziksel para taşımakla aynı oluyor. Ancak bu yöntem olası bir yazıların silinmesi yada kağıdın zarar görmesi halinde tüm paranızın boşa gitmesi anlamına geliyor.

Diğer yandan ise bir madeni para görünümünde olan BTC makinaları size fiziksel olarak bir altın benzeri madeni para veriyor ve sizin BTC kodlarınız bu para üzerinde bulunuyor. Bu şekilde yanınızda tamamen sizin güvenliğiniz altında bulunan bir servet olabiliyor.


Leave a Reply

Your email address will not be published.


*