Bitcoin Yatırıma Uygun Mudur?

Bitcoin Yatırıma Uygun Mudur?

1 Bitcoin 13 bin TL’yi geçmeye başlamasıyla ülkemizde haberlere de konu olan bu sanal para bitimi her geçen gün daha fazla kişinin katılımına maruz kalıyor. Artık finans uzmanları tarafından değerlendirmesi yapılan Bitcoin yatırıma uygun mudur sorusuna daha gerçekçi cevaplar oluşmaya başlandı. Genel olarak yatırıma uygun yönleri ağır basan Bitcoin bazı ciddi riskler de içerebiliyor.

Bitcoin Yatırımı

İlk defa Bitcoin’i duyup zaman içerisindeki değişimine göz atarak yatırım yapmak isteyen kişilerin izlemesi gereken bazı yollar bulunuyor. Doğru bir şekilde Bitcoin yatırımı yapmak için aşağıdaki değerlendirmeleri iyi yapmak gerekiyor;

  • Öncelikle Bitcoin bir yazılım olduğu için henüz hacklenmeye uğramamış olsa bile her an bunu başaran birinin çıkabileceği iyi bilinmelidir.
  • Bitcoin ilk yılından bugüne kadar büyük bir güven içerisinde kullanıcılarına kazandırmaya devam ediyor ancak Bitcoin denilen paralarınızı sanal bir cüzdan da saklamanız da oldukça önemli bir faktördür.
  • Sanal cüzdan devreye girince hırsızlar da hack yapamadıkları bu sistemi sanal cüzdanları ele geçirerek manipüle etmeye çalışıyorlar. Sahip olunan sanal cüzdanın bilgileri bilgisayarda bulunan bir virüs aracılığıyla elde edilmesi halinde tüm yatırımlar boşa gidebilir.
  • Bugüne kadar yapılan analizler doğrultusunda Bitcoin kısa vadede düşüş yaşamasına rağmen uzun vadede yatırımcısına yapılan yatırımın onlarca katı oranında kazanç sağlamıştır.

Yapılan bu değerlendirmeler düşünüldüğünde kişilerin öncelikle kaybettikleri zaman gündelik hayatlarını etkilemeyecek miktarlarda yatırım yapmaları gerekiyor. Daha sonrasında elde edilen kazanç ile yeni Bitcoin’ler alınarak yatırımın kendi içerisinde büyümesi sağlanır.

Bitcoin Yatırımı Nasıl Yapılmalıdır?

Öncelikle Bitcoin üzerine yapılan yatırımlar herkes tarafından farklı yöntemler kullanılarak gerçekleştirildiğinin bilinmesi gerekiyor. Diğer yandan çok fazla takip yapamayan yada değerlendirmeleri anlamadığını söyleyen kişiler için en yaygın Bitcoin satın alma ve yatırım yapma yöntemi şu şekilde;

  • Örnek olarak 100 TL ile yapılacak bir yatırım için 80 TL’lik bölümü uzun vadeli 20 TL’lik bölümü ise uzun vadeli olarak yatırılmalı.
  • Yapılan bu yatırım ile 80 TL’ye uzun bir müddet hiç dokunmazken 20 TL’lik kısım Bitcoin değeri yüksek zamanlarda bozdurulup düşük olduğu zamanlarda satın alma ile değerlendirilir.
  • Bunun yanı sıra haftada belirleyeceğiniz bir gün sizin her hafta Bitcoin alma gününüz olsun. Bu gün içerisinde piyasadaki duruma bakmaksızın Bitcoin satın alma işlemi gerçekleştirin.

Haftalık olarak satın alma işlemi kişilerin piyasayı çok takip etmesinden dolayı yaşadığı kararsızlığın önüne geçerek kazanç sağlamaya devam etmesini sağlıyor. 1 BTC 15.000 TL’yi görmesi kısa sürdü ancak geçmiş dönemlere bakılınca Bitcoin bir rekor kırdığı zaman mutlaka yakın bir zamanda kendi rekorunu egale ediyor.


Leave a Reply

Your email address will not be published.


*