İcra Dosyası Kapatma ve Taşınmazlara Konulan İcraları Kaldırma

Bir kişi borçlarını ödeyemediği için icralık olmaktadır, bu kredi borcu olur kredi kartı olur yada vermiş olduğu bir senet bono hatta telefon elektrik borcu gibi bir çok nedenlerden dolayı insanlar icralık olmaktadır. İcranın süreci hakkında kısaca bilgi vererek başlayalım. Alacaklı borçludan vadesinde alamadığı alacağını tahsili için yasal yol olan İcra Müdürlüğüne başvurur ve cebri olarak tahsilini ister. Bu öncelikle icra ve ardından cebir hacze kadar gider.

İcra Müdürlüğünden size yasal adresinize ödeme emri gönderilir ve tebliğ edilir ödeme emrinde yedi (7) gün süre verilir ve varsa borca itirazınız, mal beyanında bulunmanızı yoksa borcun ödemenizi ister süre kesin olup hafta sonları ve resmi tatiller de süreden sayılır. yasal süre dolduktan sonra icra kesinleşmiş olur ve artık alacaklı çıakrtacağı karar ile haciz işlemine başlayabilir. Burada öncelik varsa maaşınız olacak ve İlk yazı iş yerinize gelecektir. Eğer ev araba arsa gibi mallarınız var ise onlarada İcra Müdürlüğünde müzekkere yazılmak suretiyle satılamaz şerhi düşülür. İcra şerhi konulması hemen satışa çıkartılacak anlamına gelmez ancak borcu ödemeye yanaşmaz maaşınız yok ise ve aracınız borcu karşılayacak değere sahip ise yada yüksek modelli bir araç ise emin olun hemen yakalama kararı çıkartılır ve satışa çıkarılır. Ev arsa gibi taşınmazlar ise sizi pazarlığa ve ödemeye ikna etmek için kullanılır ve eliniz çok zayıf olur. Malınız mülkünüz yok ise zaten bir sorun yok.

İcra Dosyası Nasıl Kapatılır?

İcra dosyası kapatmanın temel şartı borcun ödenmesi alacaklının alacağından feragat etmesi gerekir Yada İcra Müdürlüğüne giderek tüm masrafları birlikte kendiniz ödeme yapmak suretiyle de kapatabilirsiniz. Burada borcu kapatmak için en mantıklı yok alacaklı avukatı ile görüşün ve ödemenizi pazarlık ile yapın Avukat ise icra müdürlüğüne yazacağı borç haricen tahsil edilmiş olup ilgili dosyadan alacağımız kalmamıştır şeklinde icra dosyasını kapatabilir ve bu sayede sizde borcun olmadığına dair fek yazısı alabilirsiniz.

Bir diğer husus ise borcun ödenmesine rağmen özellikle avukata ödeme yapıldığı borcu yoktur yazısı alındığı halde e-devlet üzerinden açık görünen icralara gelirsek normalde İcra dosyanın tamamen kaldırılması için İcra Müdürlüğüne dosya  kapama harçlarının da ödenmesi gerekir bunu ödememek için dosyanın düeşmesini beklemektedirler yani bir (1) yıl işlem yapılmayan ve harç ücreti ödenip yenilenmeyen dosyalar kendilinden düşer. Varsa böyle bir durumunuz bir yıl içinde silineceğini göreceksiniz.

Taşınmazlar Üzerinde Bulunan Haczi Kaldırma

Yukarıda da izah ettiğimiz üzere alacaklının alacağından cayması veya borcun ödenmesi gerekir siz borcunuzu ödediniz ve araba, ev ve arsanıza konulan icrayı kaldırmak istediniz. Yapmanız gereken bocu kapatırken avukata araba ve arsanız evinizde olan icranın da kaldırılmasını hatırlatın Zaten Avukatın icra müdürlüğüne yazacağı haricen borç tahsil edildi veya alacağımız kalmadı şeklinde yazısı ile birlikte mallar üzerinde olan o dosyaya esas olmak şartı ile icralar kalkar. Araç üzerinde olan icralar sistem üzerinden otomatik olarak kaldırılmaktadır. Ancak taşınmazlar için Tapu Müdürlüğüne icra dan müzekkere yazılması gerekir bunun elden takibi mümkün değildir. icra dosyanız kapatıldıktan 10-15 gün sonra e-devletten icranın kalktığını görebilirsiniz.

Ancak bazen icra dosyası kapatılmasına rağmen taşınmaz üzerinde bulunan icranın kalkmadığı görülmektedir. Bunun nedeni ise posta giderinin ödenmemesi olacaktır. İcraya bizzat gidin ve halen taşınmazda serh olduğunu söyleyin muhtemelen posta gideri ödenmediği için müzekkere yazılmamıştır siz 22 TL olan bedeli ödeyin 10-15 güne kalmaz icra kalkar.

Özetle icranın kalmasının temel şartı borcun ödenmesidir size tavsiyemiz borcu ödediğinizde avukat ile irtibatlı olun ve yaptığınız ödemeleri belge karşılığı yapın yada eft havale ise dekontlarınıza sahip çıkın icra kapasını avukatın yapmasını sağlayın. Aklınıza takılan olursa sorularınızı yorum olarak ekleyiniz.İcra Dosyası Kapatma ve Taşınmazlara Konulan İcraları Kaldırma Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

 1. ugur ozturk dedi ki:

  mrblar borcumu avukata odemek ıstıyorum. fakat once kapak hesabı ogrenıcem ıcra daıresınden ve daha sonra o rakam uzerınden bır hata var ıse duzelttırıp avukat ıle pazarlık yapıp en dusuk sevıyede borcumu odersem ve ondan bır senet alsam borcu yoktur diye bu sekılde dosya kapama masrafları sımdı kıme kalacak ? sız 1 yıl bekleyın kendılıgınden kapanıcak dıyorsunuz ? bır yıl surmeden yenıden dosya acsa dosya masraflarını odemem için ?? yada 1 yıl sonra açsa ?? benım elımde borcu yoktur ıbrar namesi olacak ? benım sıkıntım bu dosya masrafları ??

 2. Doruk can dedi ki:

  Borçlarımı kapatıkdan sonra gine kredi alabilcekmiyim yada kaç ay kaç yıll içinde alırım

  1. admin dedi ki:

   en az bir yıl geçmesi gerekir

 3. RECEP AYYILDIZ dedi ki:

  BEN İÇRA DOSYALARINI KAPATTIM AMA BANKA BİLGİ SİSTEMİNDE HALA DOSYA LAR ACIK GÖZÜKÜYOR VE KREDİ TALEBİNDE BULUNDUMDA KARŞİMA ÇIKIYOR BUNUN İÇİN NE YAPMAM GEREKİYOR.

  1. admin dedi ki:

   İcra müdürlüğüne icra harşlarını yatırmanız gerekir dosyanın kapanması için bankadan da görünüyorsa daha doğrusu kredi notu ektresinde görünüyorsa karşısında tasfiye edilmiş yazar yani borç sıfır görünür. ancak bankalar bunu görebilir sistemden silinmez.

 4. Aydin dedi ki:

  Merhabalar. Bankaya olan borcumu haricen odeeim fakat dosyayi kapatmadim. Bu yuzden icra dairesi maasimin ceyregine haciz koymus dosyayi kapatirsam bu kesilen ucreti bana oderlermi odenirse ne kadar surede odenir tesekkurler

  1. admin dedi ki:

   Avukata sorun ve maaşınızdan fazladan kesinti yapıldığını isteyin yada avukat size dosya numarası belirtir şekilde bir borç fek yazısı aldıysanız icra müdürlüğüne iletin daha doğrusu avukat dosyayı kapatabilir ama muhtemelen icra harcını yatırmak zorunda kalabilirsiniz.

 5. Doruk can dedi ki:

  Benin deniz bank borcumu kapatın icralık olmuştum düzenli olarak ödedim avukat aradı borcunuz biti düzenli olarak icra dairesine giderek kırmızı kalemi cizgiyi kaldırabilirsiniz sesi bunun gibi ekstra ücret ödememe gerek varmı kaldırmak için?

  1. admin dedi ki:

   Muhtemelen icra harcını yatırmanız gerekir yada 1 yıl beklerseniz dosya kendiliğinden icra müdürlüğünce geri bırakılır.

   1. Doruk can dedi ki:

    Burçu kapatıkdan sonra kredi alabilecekmiyim?

 6. Soru dedi ki:

  İpotekli bi dükkan aldık üzerine kredi çekilmişti bi kısmı ödenmişti bende kalan borç kadar aldığım adama eksik verip kalan kredi borcunun tamamını kapattım dekontlarıda mevcut neyse aradan süre geçti 2 yıl felan oldu benim alalım geçen ay tebligat geldi eve sordum soruşturdum meğerse arkamdan tekrardan kredi çekmiş ödeyememişler ve benim hiç bi şekilde haberim yok ne banka beni aradı ne eski sahibi aradı şu an halen benüm dükkanım ipotek olarak görünüyor ne yapmam gerek yasal bi hakkım var mıdır ?

  1. admin dedi ki:

   Satışı ipotekli olarak kabul ettiyseniz sıkıntılı gibi görünmektedir, siz satışı almadınız mı? üzerinde ipotek olan dükkanı nasıl satış aldınız, yada satın aldığınız mülkün üzerine nasıl kredi çekmişler ipotek göstermişler ayrıntılı bir açıklama yaparsanız olayı anlayabiliriz işin aslı siz bir avukata danışın daha mantıklı olacaktır.

 7. Mağdur dedi ki:

  Bankaya 600 bin borç vardı 1 kere yapılandırdık ödenmedi takibe düştü hem avukatı arıyoruz hem bankaya gidiyoruz sürekli yapılandırın ödeyelim önceden ödemişliğimiz var zor bi durum oldu ondan böyle oldu öderiz bundan sonra diyoruz sürekli bi görüşelim diyolar geri dönüş yok ne yapmamız gerek.

  1. admin dedi ki:

   Banka özellikle 90 gün yani 3 dönem aksayan borçlarda insiyatifi tamamen kendine almaktadır burada tüketicinin yapabileceği çok bir durum yok alacaklı banka özel banka ise işiniz daha da zor gibi elinizde taşınmazınız vb varlıklarınız var ise teminat vermeyi teklif edin. Ancak Banka şubesi ile sürekli irtibatta olun bizzat gidiniz, şube direktörü ile görüşün avukata devredilirse tutar çok yüksek perişan olur toparla olanağınız zayıflar. Yine icra sürec başlamadan üzerinizde bulunan taşınamzlarınızı paraya çevirebilirsiniz ancak çevirdğiniz zaman borca kısmen de olsa ödeme yapın ileride mal kaçırma davası ile uğraşmamak için gerçi çok bir şey çıkmaz ama..
   Son olarak tutarın fazlalığından dolayı genel merkez krediniz konusunda karar verici konumda gibi ancak banka şube yönetimi size bu konuda yardımcı olabilir zorlayabileceğiniz tek kanal yeniden yapılandırma için burası.

 8. erdal dedi ki:

  mrb bankaya 46000 tl borcum vardı toplam 9000 tl icradadan maaşımdan kesilerek ödedim şuan icrada borç 65500 tl görünüyor banka ve avukatla görüştüm kalan anaparaya borcumu kapatalım borç alacağım diye aldığım yanıt şaşırtıcıydı banka muhatabınız biz değiliz avukat dedi avukat ise devlet memurusunuz bu parayı bankanın faiziyle almak işine gelir bi 3-5 bin indiririz faizli borçtan dedi yapacağım birşey varmıdır BDDK ‘ya şikayette bulunsam bi fayda sağlarmı teşekkürler

  1. admin dedi ki:

   maalesef yok gibi borç bankadan çıkmış yasal takibe düşmüş, fazladan faiz bindirildiğini düşünüyorsanız icra müdürlüğüne itiraz etmeniz gerekir BDDK ya şikayet hakkınız var dilerseniz bulunun

 9. kenan dedi ki:

  mrb admin bey devlet memuruyum icralık olarak maaşımdan 1/4 kesiliyordu avukat ile görüşüp borcun kalanını faiz indirimi ile ödedim kaç günde kurumuma maaş haczinin kaldırıldığı ile ilgili yazı gelir borcum bitmeesine ragmen ayın 15 inde yine kesmesinler sonra yazı gelmedi diye

  1. admin dedi ki:

   Siz avukat ile görüşün icra fek yazısının dize mail veya fax çekilmesini sağlayın ayrıca maaşınızdan kesilse dahi iade alabilirsiniz icra yazısı olduktan sonra

   1. kenan dedi ki:

    adminim süreç bugün başladı maaşlar ayın 10 una doğru yapılıyor o zaman kadar yazı kurumu gelebilir mi yoksa kaç gün sonra avukattan fek yazısını mail ile isteyim kurumum illa icra dairesinden yazı gelecek diyor bizi düşünen yok icraya veren avukat kaldırırken inşallah sorun yaratmaz

    1. admin dedi ki:

     p.tesi arayın isteyin

   2. kenan dedi ki:

    admin bey bu arada biraz önce baktım dün görünen icra e devlette yok kalkmış bundan sonrasında yazı işlemleri kaç günü alır acaba

    1. admin dedi ki:

     10-15 güne düşer

Yorum Yaz

Yukarı Çık