İcraya Mal Beyanında Bulunmadım Ne Olur?

Mal beyanı, üzerinize kayıtlı bulunan taşınır-taşınmazları kapsayan tüm gelirlerinizi ve edinimlerinizi beyan etme anlamına gelen tüm finansal varlıkların yazılı olarak bildirilme durumudur. Şimdi Banka kredileri ve diğer borçlardan dolayı icralık olanlara gelen yazıda yedi gün içerisinde mal beyanında bulunmanız ister. Peki icraya mal beyanında bulunmazsak ne olur yasal zorunluluk var mı gibi hususlara açıklık getirelim.

Bankadan kredi çektiniz, kredi kartınızı ödemediniz, veya senet ile bir eşya satın aldınız bir mağaza olabilir hatta telefon borcu yüzünden dahi icra kararı ile karşılaşmanız mümkün. Alacaklı vekilleri veya bizzat alacaklı alacağın tahsili için İcra Müdürlüğüne başvurmak suretiyle icra dosyası açarlar İcra Müdürlüğü ise buna binaen borçluya tebliğ edilmek üzere İcra işleminin başladığını belirten bir karar metnini iadeli taahhütlü şekilde borçlunun adresine gönderir.

Bu karar size postacı tarafından tebliğ edilir, bu kararda size borç tutarının yedi gün içerisinde ödenmesi, mal beyanında bulunmanızı, varsa borca itirazın bildirilmesi ister. Size tebliğ tarihi itibarı ile aynı zamanda yukarıda belirttiğimiz üç husus içinde yedi günlük süre başlamış olur. Burada irdeleyeceğimiz konu mal beyanı kısmı olduğundan bu husus özelinde devam edelim.

Şimdi bazı yerlerde bizzat tebliğ edilmeden sürenin başlamadığını veya postacıdan kaçarak bu işlemden kurtulanın mümkün olduğu söylense de 7201 Sayılı Tebligat Kanununa göre Muhtarlığa teslim edilebilir yine resmi olarak beyan edilen adresinize tutanak ile kapınıza asılabilir, iş yerinize tebliğ edilebilir yani kaçış sizi gelecek yaptırımlardan kurtarmaz.

Öncelikle şöyle bir ayrıntıyı belirtelim, genelde maaşı yani sabit geliri olan, ev arsa gibi üzerinde malı olan alacak tutarının ödenebilir durumda olanlar için avukatlar mal beyanı olmasa dahi yakalama kararı çıkartmazlar zaten maaşa icra koyacak ve alacağın tahsili mümkün hale gelecek. Ancak, maaşı olmayan, üzerinde malı mülkü olmayan aynı zamanda kaçan ulaşılamayan borçlular için bir yaptırım ve caydırıcılık için avukatlar dosyaya bakar ve mal beyanı yoksa mal beyanı için yakalama kararı çıkartır.

İcraya mal beyanında bulunmamanın cezası aslında hapistir, mal beyanında bulunmaz iseniz alacaklı avukatları isterler ise İcra Müdürlüğünden sizin için yakalama kararı çıkartabilirler bu durumda Kolluk kuvvetlerine müzekkere yazılarak hakkınızda çıkartılan yakalama kararını uygulanmasını ister  ve polis sizi yakalamak zorunda kalır ve tuttuğu gibi sizi İcra Müdürlüğüne götürür ama siz burada mal beyanında bulunursanız sizi beyanınızdan sonra serbest bırakacaklardır. Hapis için tek şart zorla götürüldünüz inatla ben beyanda bulunmayacağım derseniz hapse girersiniz… böyle bir şey yapmak zaten akıl ile izah edilmez.

Mal beyanı işte maaşınız varsa şu kadar maaşım var, arabanız varsa su model bir arabam var, ev arsa onlar UYAP tan görecekleri için beyan edin ve çıkın şayet polis zoru ile götürülmüş iseniz artık serbest olacağınız anlamına gelir.

özetle, size bir icra geldiyse yedi gün içinde yazılı olarak hatta bizzat İlgili İcra Müdürlüğüne gidin size gelen karar ile mal beyanında bulunacağınızı iletin maaş varsa maaş artık ve varsa ha.. bişey yok ise gidin ve maaşımda yok paramda yok deyin ama bir beyanda mutlaka bulunun ama yanlış beyan sakın vermeyin başınız ağrır.

Dilerseniz  Mal Beyanı Dilekce Ornegi ni kullanabilirsiniz.(örnektir)


3 Comments Posted

  1. Merhaba nolur bana da yardımcı olun bana mal beyanı için kagıt gelmiş fakat bunu ailemden biri teslim almış mal beyanı istenen kagıt yaklaşık 2 sene önce gelmiş beni avukatın araması ile ögrendim avukat da hapis cezası falan dedi eşim çoçugum var ben içeri girersem onlara nasıl bakarım SSK lı falan çalışmıyorum herhangi bir malım mülküm de yok şimdi gidip mal beyanında bulunabilir miyim 2 sene olmuş kagıt geleli

  2. Merhaba özel bir bankaya kredi borcu dan dolayı tepligah geldi mal beyanında bulunmam için 3 hapis diye ben bulunmadım 7 gün gecti maas calısanıyım masımda icra kesinti i var nasıl bir uygulama olur tesekkürler

  3. Merhabalar bende bi kaç banka ile icralık oldum dava açmışlar eve tebligat göndermişler mal varlığım yok ssk çalışanıyım maaşımın 1/4 üne haciz gelicek mal beyanında bulunmadım bulunmazsam ne gibi sorunlarla karşılaşırım 7 günlük süreç gecti teşekkürler

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*