İcraya Mal Beyanında Bulunmadım Ne Olur?

Mal beyanı, üzerinize kayıtlı bulunan taşınır-taşınmazları kapsayan tüm gelirlerinizi ve edinimlerinizi beyan etme anlamına gelen tüm finansal varlıkların yazılı olarak bildirilme durumudur. Şimdi Banka kredileri ve diğer borçlardan dolayı icralık olanlara gelen yazıda yedi gün içerisinde mal beyanında bulunmanız ister. Peki icraya mal beyanında bulunmazsak ne olur yasal zorunluluk var mı gibi hususlara açıklık getirelim.

Bankadan kredi çektiniz, kredi kartınızı ödemediniz, veya senet ile bir eşya satın aldınız bir mağaza olabilir hatta telefon borcu yüzünden dahi icra kararı ile karşılaşmanız mümkün. Alacaklı vekilleri veya bizzat alacaklı alacağın tahsili için İcra Müdürlüğüne başvurmak suretiyle icra dosyası açarlar İcra Müdürlüğü ise buna binaen borçluya tebliğ edilmek üzere İcra işleminin başladığını belirten bir karar metnini iadeli taahhütlü şekilde borçlunun adresine gönderir.

Bu karar size postacı tarafından tebliğ edilir, bu kararda size borç tutarının yedi gün içerisinde ödenmesi, mal beyanında bulunmanızı, varsa borca itirazın bildirilmesi ister. Size tebliğ tarihi itibarı ile aynı zamanda yukarıda belirttiğimiz üç husus içinde yedi günlük süre başlamış olur. Burada irdeleyeceğimiz konu mal beyanı kısmı olduğundan bu husus özelinde devam edelim.

Şimdi bazı yerlerde bizzat tebliğ edilmeden sürenin başlamadığını veya postacıdan kaçarak bu işlemden kurtulanın mümkün olduğu söylense de 7201 Sayılı Tebligat Kanununa göre Muhtarlığa teslim edilebilir yine resmi olarak beyan edilen adresinize tutanak ile kapınıza asılabilir, iş yerinize tebliğ edilebilir yani kaçış sizi gelecek yaptırımlardan kurtarmaz.

Öncelikle şöyle bir ayrıntıyı belirtelim, genelde maaşı yani sabit geliri olan, ev arsa gibi üzerinde malı olan alacak tutarının ödenebilir durumda olanlar için avukatlar mal beyanı olmasa dahi yakalama kararı çıkartmazlar zaten maaşa icra koyacak ve alacağın tahsili mümkün hale gelecek. Ancak, maaşı olmayan, üzerinde malı mülkü olmayan aynı zamanda kaçan ulaşılamayan borçlular için bir yaptırım ve caydırıcılık için avukatlar dosyaya bakar ve mal beyanı yoksa mal beyanı için yakalama kararı çıkartır.

İcraya mal beyanında bulunmamanın cezası aslında hapistir, mal beyanında bulunmaz iseniz alacaklı avukatları isterler ise İcra Müdürlüğünden sizin için yakalama kararı çıkartabilirler bu durumda Kolluk kuvvetlerine müzekkere yazılarak hakkınızda çıkartılan yakalama kararını uygulanmasını ister  ve polis sizi yakalamak zorunda kalır ve tuttuğu gibi sizi İcra Müdürlüğüne götürür ama siz burada mal beyanında bulunursanız sizi beyanınızdan sonra serbest bırakacaklardır. Hapis için tek şart zorla götürüldünüz inatla ben beyanda bulunmayacağım derseniz hapse girersiniz… böyle bir şey yapmak zaten akıl ile izah edilmez.

Mal beyanı işte maaşınız varsa şu kadar maaşım var, arabanız varsa su model bir arabam var, ev arsa onlar UYAP tan görecekleri için beyan edin ve çıkın şayet polis zoru ile götürülmüş iseniz artık serbest olacağınız anlamına gelir.

özetle, size bir icra geldiyse yedi gün içinde yazılı olarak hatta bizzat İlgili İcra Müdürlüğüne gidin size gelen karar ile mal beyanında bulunacağınızı iletin maaş varsa maaş artık ve varsa ha.. bişey yok ise gidin ve maaşımda yok paramda yok deyin ama bir beyanda mutlaka bulunun ama yanlış beyan sakın vermeyin başınız ağrır.

Dilerseniz  Mal Beyanı Dilekce Ornegi ni kullanabilirsiniz.(örnektir)


41 Comments Posted

 1. Merhaba nolur bana da yardımcı olun bana mal beyanı için kagıt gelmiş fakat bunu ailemden biri teslim almış mal beyanı istenen kagıt yaklaşık 2 sene önce gelmiş beni avukatın araması ile ögrendim avukat da hapis cezası falan dedi eşim çoçugum var ben içeri girersem onlara nasıl bakarım SSK lı falan çalışmıyorum herhangi bir malım mülküm de yok şimdi gidip mal beyanında bulunabilir miyim 2 sene olmuş kagıt geleli

 2. Merhaba özel bir bankaya kredi borcu dan dolayı tepligah geldi mal beyanında bulunmam için 3 hapis diye ben bulunmadım 7 gün gecti maas calısanıyım masımda icra kesinti i var nasıl bir uygulama olur tesekkürler

 3. Mrh ben tahatutden 3 ay ceza aldım mal bayannemesi bulunmadım iş yerim iflas etdim mal bayannemesi bulunsam cezam dusermi saygilarimla

 4. Elimde bir senet var vadesi geçmiş o senedi avukata verdim.ve borçlu hakkında icra takibi başladı e devlette de görünüyor .Fakat borclunun üstüne mal varlığı olup olmadığını nasıl ogrenirim. Şimdiden tsk ler

  • Bunu siz göremezsiniz, devlet sizin adınıza araştırma yapar ve gerekli gördüğü durumlarda borçlunun varlığına el koyar. T.C Devletinde gizlilik ilkesi diye birşey vardır. Kimse kimsenin borcunu dahi öğrenemez.

 5. Merhaba lar kolay gelsin benim icradan ödeme emri geldi ve mal beyanı istiyor icraya gittim kalktı dediler vermene gerek yok dediler ne yapmam gerekiyor yardımcı olursanız sevinirim

 6. Merhaba 15.07.2012 tarihli, araç alımından kaynaklı senedimi 2013de borcunu kapattığım halde işleme koyup aracıma haciz koymuşlar. Bildiğim kadarı ile senet zaman aşımı 3yıl ile sınırlı. Benim senet ödeme tarihini 5sene geçmiş. Bu durumda nereye başvuru yapmam gerekiyor teşekkür ederim.

  • Senet son ödeme tarihi ne zaman yani bono vadesi tarihinden itibaren üç yıl geçmiş ise icraya verilmiş ve size bir ödeme emri gelirse icra müdürlüğüne zaman aşımı bahsi ile itraz edersiniz. Yasal süre olan 7 günü kaçırmayın

 7. Mrb ben bir kaç bankadan icralikim.maaşından düşünüyordu işten ayrıldım. 5 ay işsiz gezdim sonra yeni bir işe girdim 2 ay oldu.yeni ise girdim diye mal beyanında bulunmadım avukat icra ceza mahkemesinde dava açmış ne yapabilirim iyi günler

  • Muhtemelen icra müdürlüğüne mal beyanında bulunduğunuzda dava düşer siz savunma istenirse işten çıkarıldığınızı belirtin maaş haczine ilişkin zaten işyeriniz işten çıkarıldığınızı İcra müdürlüğüne bildirmek zorunda. acılan davadan dediğimiz gibi savunma yapınız şayet isterler se ve durumu bu şekil anlatın işten çıkarıldım, ama tanıdık bir avukata durumu danışın siz yinede bir şey çıkma ihtimali yok gibi.

   • E devlet şifremden girdiğimde.08.03.2018 de İCRA CEZA mahkemesinde duruşma günü verilmiş.ise girdikten sonra 10 güne kadar dosyanın bulunduğu icra dairesine bildirmem gerekiyormuş.bankanın avukatı öyle söylüyor.10 gün hapis var diyor.duruşmada ne sonuç olur.ne yapmalıyım.benim için bir araştırır mısın tşk

    • Hapis olmaz burada ki durum mal beyanında bulunmamadan dolayı bir dava açılmış görünüyor anlattığınız bilgiler ışığında. Mal beyanında bulunun dava düşer. Avukat sizi kekliyor. Tabi daha önceden vermiş olduğunuz bir taahhüt yok ise. Duruşmaya gidin yada ilgili icra müdürlüğüne mal beyanında bulunun sorun kalkar ortadan.

 8. Benimde bir sorum var bende kapattigim isyerinden dolayi kredi borclarindan icralik oldum.faka kaptirken iflas ettigimi maliyeye bildirip kapanis verdim ve ayni zamanda mal beyanida vermistim tekrar icra dairelerine mal beyani vermem gerekirmi tsk.

 9. Borc 3600 altında sadece tüketici için geçerli değilmi yani fatura su elektirik gibi kredi kartı senetli borclarda dailmi 3600 altında ise itiraz edebiliyormuyuz

  • evet icraya konu olan tüm borçlar için geçerlidir zaten bu ictihat en çok telefon ve elktrik faturaları yüzünden mağdur olanlar için faydalı olmuştur.

 10. Kredi kartı borcum var işten çıktım oturdugum evde kayinpetere ait hiç bir mal varligim yok mal varlığı verirken hiç üstüme kayıtlı malim maasim yok zor durumdayım dersem sıkıntı olurmu

  • icra dosyası açılır ve bekler üstünüzde mal mülk amaaş yoksa en fazla eve icra gelir ev eşyası için onuda yazar giderler borcunuz 3600 altında ise itiraz edin

 11. Merhaba benim banka borçlarımdan dolayı avukatlik oldum taşeron firmada çalışıordum 31 Mart 2017 tarinhinde taşeron firmadan şirket bünyesine alındım 1 Nisan 2017 tarinde kadroda çalısmaya başladım yani arada bir gün bile yok fakat icra ceza mahkemesinde dava açılmış ve maaş haczi ztn başladığım günden itibaren yapiĺmıstır mahkemen 11. Ayda avukat katibi hapse gireceğimi söylüyor bu konuda bilgilendirme yaparsanız sevinirim.

  • Ne Mahkemesi acaba veya bunu size kim dedi yine size bir mahkeme daveti tebliğ edildi mi, Yine ödeme taahhüdü verdiniz mi? bunlar yok ise öyle bir dururm söz konusu olamaz. Ayrıca maaşınızdan kesinti yapılırken işyeri değişkliğinden dolayı bir ay kesinti yapılmamış ise yin esizi değil işyerinizi ilgilendiren bir durum söz konusu e-devletten bakın adınıza açılan bir dava var mı? Avukat katibi sizi korkutmak istemiz olabilir maalesef avukatlık börüları tehdi ve terbiyesizlik etlerde bir çoğunun üzerine yoktur.

   • Ikinci icra ceza mahkemesinde mahkeme gorünuyor 10 kasım tarihinde tahaahüt yapmadik hiç bir sekilde ayrıca eve gelen tebligatta açılan davanin masraflarıni bana ödetecekleri de yazıyor dedigim her konusmamızda sadece anayasa maddeleri gereği is yeri nakli dahi olsa mal beyaninda bulunmadığım için hapis kararı çikaracaklarını söyluyorlar buda benim iyice psikolojimi bozdu.Bu konuda bebi aydinlatırsaniz sevinirim simdiden tesekkür ederim.

    • mal beyanından dolayı hapis söz konusu olmaz hatta dosyanızın olduğu icra müdürlüğüne gidin beyanda bulunun şurada işe girdim yeniden şeklinde dava düşecektir büyük ihtimal ile ama siz yinede ilgili icra mdüürlüğü yakınsa gidin.

 12. merhaba benim bir operatör şirketine 900 tl borcum var dün ilamsız ödeme emri ulaştı elime fakat ben bunu muhtarlıktan aldım çünkü artık kayıtlarda geçen adreste yaşamıyorum 7 gün vakit olduğu söyleniyor fakat belgede kaşe basılan yerde 06/09/2017 yarihi yazıyor yani yarın 13/09/2017 son gün daha 18 yaşındayım malım mülküm yok ailem ile yaşıyorum beni bilgilendirirseniz çok sevinirim bu arada şaun da çalışmıyorum gidip malım yok diye bildirimde mi bulunmam gerekiyor eğer bu veya buna benzer bir şey gerekiyorsa masraflar vs tahmini olarak ne kadar tutar en yakın zaman da işe girip ödeme yapacağım bunu bir şekilde durduramaz mıyım

 13. admin lütfen cvp ver ..ben iflas ettim mal beyanında bulunamadım kredi borcum var ve bu gün bana birinci icra ceza mahkemesinde yazı gelmiş mal beyanında bulunmadınız diye 3 ay hapis isteniyor .. ne yapmam gerekiyor

  • İcra Müdürlüğüne gidin mal beyanında bulunacam deyin olay kapanır korkmanıza gerek yok mal beyanında neyiniz varsa söyleyin başkada bişey yok… korkmayın

 14. Kredi kartı borcundan dolayı yasaltakipteyim 2sene mal bildiriminde bulundum fakat busene unuttum süresi geçti tekrar mal biriminde bulunmam gerekiyormu ama süresi geçti birşey olurmu lütfen yardımcı olurmusunuz

 15. Sgk gss gelir testi yaptirmistim. Simdide banka bana icra davasi acti. Gss gelir tespiti mal beyani yerine gecermi.? Tesekkurler.

 16. merhaba bi sorum olucak babam icralık oldu icra takibi basladi ben kendim aldıgım esyalar yani kendi üzerime olan faturalı esyalar da icra memurları alırmı (faturalarını bulunuyor) yardımcı olurmusunuz

 17. Bana da bir icra kağıdı geldi ama evim kira hicbir mulkum yok sigortalı işim yok serbest meslek çalışıyorum o da anca bana yetiyor
  mal beyanında bulunursam evime yine icra gelir mi?

  • Mal beyanında bulunmamanın cezası hapistir örneğin kişi mal beyanında bulunmadı ve zorla yakalama çıkartıldı icra hakimliğinde mal beyanında bulunursa zaten hapis söz konusu değildir. Mal beyanında bulunmayan kişiyi eninde sonunda isterse avukat kişiye yakalama çıkartır ve zorla icra hakimliğine getirtir.
   Zorla getirilen kişi ben mal beyanında bulunmayacağım veya yalan yanlış beyan da bulunursa hapis riski vardır.

   Yine diğer bir konu ise ödeme taahhüdü verirseniz ve ödemez iseniz hapis cezası kaçınılmaz son olur. Ancak kişi taahhüt vermez ise istrerse trilyon borcu olsun hapis söz konusu olmaz ancak taahhüt verir ve örneğin 5.000 TL de olsa ödemez ise hapse girer.

   • Sen uçtunmu yukarda yazıyor mal beyani kalktı hapis yok tahattüp verip imzaladiysan hapis çıkar bugün icra müdürlüğü ne gittim ordaki memurda sana kalmış ceza si yok dedi mal beyani nin olmadı icra müdürüne çıktım oda aynısı dedi

    • Yazıyı okursanız tamamen konuyu anlarsınız sanırım eksik okudunuz eskiden 7 gün içinde mal beyanında bulunmayan kişiye hapis cezası çıkardı, şimdi ise artık mal beyanında bulunmana hapis yok ancak alacaklı avukatı mal beyanında bulunmayan kişiye mal beyanında bulunması için yakalama kararı çıkartabilir polis zoru ile icra müdürlüğüne getirebilir ve kişi mal beyanında bulursa serbest bırakılır kişi halen ben mal beyanında bulunmayacağım diye icra hakimine beyanda bulunursa 3 ay hapsi yapıştırırlar. olay bundan ibarettir.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*