Ölen Kişinin Kredi Borçları Ne Olur?

Nakit ihtiyaçların karşılanması veya yatırım amaçlı alınacak konut ve araç kredileri kullanılmaktadır. Bankaların da en çok kar elde ettiği banka hizmetleri krediler olunca da bankalar yapmış olduğu kampanyalar, faiz indirimleri gibi yaptırımlarla kredi kullandırtmaktadır. Peki, her şey güllük gülistanlık iken kredi kullanan kişinin ölmesi durumunda ne olacak? Kalan borçları kim ödeyecek?

Bankalar, kredi kullanacak kişinin borcu bitmeden ölme ihtimaline karşı hayat sigortası yaptırmayı zorunlu kılmıştır. Amaç, kredi kullanacak kişinin borcu bitmeden ölmesi durumunda sigorta şirketi, kredi kullanan kişinin borçlarını bankaya ödeme yapmaktadır. Ancak bazı durumlarda sigorta şirketleri de su koyuvermekte ve bazı ölümlerde kalan kredi borcunu ödemek istemez.

Sigorta şirketlerinin ödemek istemediği ölüm şekilleri vardır. Bunlardan ilki intihardır. Sigorta şirketleri intiharı doğal ölüm olarak kabul etmediği için intihar eden kişilerin kredi borçlarını ödemek istemez. Yine itiraz ettikleri diğer bir ölüm şekli ise kredi kullanacak kişinin ölümcül bir hastalığının olması ve bunu bankaya bildirmemesidir. Diyelim ki kredi kullanacak kişi, kredi kullandığı dönem kanser, lösemi gibi ölümcül bir hastalığı var ve bu hastalığını bankaya bildirmemişse sigorta şirketleri ölen bu kişilerin kredi borçlarını ödemek istemez.

Ancak ani kalp krizi, trafik kazası, iş kazası gibi ani ve doğal ölümler sonrası kredi kullana kişilerin borçlarını sigorta şirketleri itiraz etmeden ödemektedir. Hatta doğal yolla ölen kişilerin yakınları, ödenen kredi toplam tutarını dahi bankadan geri alma hakları bulunmaktadır. Gelelim itiraz prosedürüne. Ölen kişinin kredi borçlarını şüpheli ölümden dolayı ödemek istemeyen sigorta şirketlerine dava açılabilmektedir.

Yine ölen kişinin mirasını reddi miras davası açarak ret etme hakkı bulunmaktadır. Hayat sigortası yaptırmayan ve kredi kullanan kişilerde ise açıkçası yapacak çok şey yoktur. Hayat sigortası yaptırmayan kişilerin konut ve taşıt kredilerinde, ipotek haklarını kullanarak ipotekli malları satarak kredi borçlarını alabilirler. Bireysel kredilerde ise ölen kişinin yakınlarından kalan kredi borcun tahsil edilmesi talep edilmektedir.

Bir diğer hususta kredi kartı borcu, bankalarda bulunan kart borçları sigorta kapsamında değildir ve genelde kart borçları mirasçılara intikal eder ve ödenmek zorundadır yada reddi miras yapılarak borçta ret edilir.


Leave a Reply

Your email address will not be published.


*