Kara Listede Olana Kredi Çıkar mı?

Yeni bir ev almak, otomobilinizi yenilemek veya yaşadığınız şehirden arsa almak için, en sık başvurulan yöntem banka kredisi kullanmaktır. Fakat kredi talep eden her şahsa kredi verilmez. Günümüzde faaliyet gösteren tüm bankaların, kredi vermek için birkaç şartı bulunur. Bu şartlardan ilki, kredi için başvuru yapan şahsın kredi notunun yüksek olmasıdır. Kredi notu, son birkaç aylık harcamalar dikkate alınarak oluşturulan ve bankacılık sisteminde çok büyük önem taşıyan bir mali tablodur. Diğer şartlar ise kredi başvurusu yapan bireyin gelirinin, kredi taksitlerini ödeyebilecek seviyede olması, sigortalı bir işte çalışıyor olmasıdır.

Kredi olanaklarını sonuna kadar açan kredi notu, son birkaç yıl içinde bankalardan çekilen kredileri ve kredi taksit ödemeleri, fatura ödemeleri ve kredi kartı aylık taksit ödemeleri dikkate alınarak oluşturulan bir tablodur. Bu ödemelerde titiz davranmayan kişilerin, kredi notu 2-3 ay içinde düşmeye başlar. 1200 seviyesinin altında olan kredi notunda, yüksek limitli kredilere başvuru yapmak anlamsızdır. Çünkü hiçbir banka 1200 seviyesinin altında olan kredi notunda, kolay kolay kredi vermez. Fakat birkaç ay ödemelerde titiz davranmak, orta seviyede olan kredi notunun kısa süre içinde çıkmaya başlamasına neden olur.

Ödemeler konusunda fazlaca ihmal olan ve kredi notu düşen şahısların, banka kara listeye girmesi mümkündür. Özellikle kredi ödemelerini 2-3 ay aksatan ve ihtarname gelmesine rağmen bankaya başvuru yapmayan şahısların, kara listeye girmesi mümkündür. Banka kara listeye girdikten sonra, borcunu ödeyen bireylerin, kara listede kalma süresi 5 yıldır. Bu süre içinde ödemelerinde tutarlı davranan bireylere, bazı bankacılık işlemlerinden faydalanma şansı yaratılır. Fakat özellikle yüksek meblağlı banka kredilerinden faydalanmak mümkün değildir. Kredi kartı çıkartma veya bankaya mevduat hesabı açtırma imkânı bulunur.

Kara listeye giren ve borcunu halen yatırmayan şahısların, kara listede kalma süresi 10 yıldır. Bu süre içinde hiçbir bankacılık işlemlinden faydalanma şansı bulunmaz. Ayrıca hem düşük meblağlı hem yüksek meblağlı banka kredilerinden faydalanmak mümkün değildir. Mevcut borç için banka tarafından icra işlemleri başlatılır.


Leave a Reply

Your email address will not be published.


*