Banka Kara Liste Sorgulama

Banka kredilerinden faydalanarak yatırım yapmak, günümüzde pek çok insanın başvurduğu bir yöntemdir. Zaten aylık ele geçen maaş ile toplu para biriktirmek neredeyse imkânsızdır. Oysa bankaların belirli dönemlerde hazırladığı konut kredisi, ihtiyaç kredisi gibi kredi paketleri, az bir peşinat ile kolayca yatırım yapma ve kira öder gibi ev veya arsa parası karşılama olanağı yaratır. Fakat her hangi bir bankaya kredi başvurusu yapmadan önce, kredi skorunun; yani kredi notunun öğrenilmesi gerekir. Geçmiş yıllarda bankadan kredi çeken ama düzenli ödeme yapmayan bireylerin, hem kredi notu düşüktür hem kara listeye girmiş olma ihtimali vardır.

Banka kara listeye girmek için, geçmişte çekilen kredilerin ödemesinde minimum 90 günlük aksama yapmak, kredi kartı aylık ödemelerini aksatmak ve fatura ödemelerini gecikmeli yapmak gibi kriterler dikkate alınır. Kısaca bankalar, her müşterisinin aylık düzenli yapması gereken ödemeleri yapıp yapmadığını takip eder. Ödemelerde yaşanan aksama ise ilk olarak ihtarname göndermeye devamında kredi notunu düşürmeye ve banka kara listeye alınmaya neden olur. Kara listeye girmek kolaydır. Ödemeler konusunda ihmal davranmak yeterlidir. Fakat çıkmak oldukça uzun zaman alır. İlk olarak kredi sicilinin temizlenmesi, sonrasında ise yeni ödeme planları yaparak, yasal sürenin aşılması gerekir.

Kara listeye girdikten sonra 3 yıl içinde tüm borçlarını kapatan bireyler, bazı bankacılık işlemlerinden faydalanabilir. Fakat yeni bir kredi çekebilmek için, 5 yıllık sürenin dolması gerekmektedir. Kara listeye girmesine rağmen, borçlarını ödemeyen bireylerde kara listeden çıkma süresi 10 yıldır. Bu süre içinde, bankacılık işlemlerinden faydalanmak imkânsızdır hatta banka tarafından borçluya haciz işlemleri başlatılır. Yani banka alacağını zor kullanarak alır.

Geçmiş yıllarda banka kredisi çeken ama ödemeleri aksatan bireylerin, kara liste sorgulama yapması gerekir. Bu sayede kara listeye girildiği veya girilmediği anlaşılabilir. Çıkma süresi oldukça uzun sürdüğü için, sık kredi başvurusu yapan serbest meslek sahiplerinin, çok daha dikkatli olması önemlidir. Kara liste sorgulama; merkez bankasından yapılabilmektedir. Merkez Bankası kara liste sorgulama yapmak için TC kimlik numarasını girmek yeterlidir. Fakat banka borcunun avukata yansıması, kara listeye girdiğinizin işaretini verir.


Leave a Reply

Your email address will not be published.


*