Kara Listeden Ne Zaman Çıkarım?

Banka kredisi kullanarak; arsa, ev veya otomobil almak, şartlar nedeni ile günümüzde birçok insanın tercihidir. Fakat bankaların, kredi verme şartları oldukça ağırdır. Özellikle uzun vadeli ve yüksek meblağlı kredileri verirken; kredi notu, kredi başvurusu yapan ailenin gelir durumu, sigortalı işinin olup olmadığı ve üzerine kayıtlı gayrimenkul bulunup bulunmadığı gibi kriterler incelenir. Diğer tüm şartlar yerinde olsa dahi, daha önceki borçları konusunda titiz davrandığını gösteren kredi notu büyük önem taşır.

Kredi notunun yüksek olması için, geçmiş yıllarda çekilen kredilerin düzenli olarak ödenmesi şarttır. Ayrıca günümüzde her bireyde birkaç adet bulunan kredi kartlarının, aylık harcama tutarları düzenli yatırılmalı hatta kira ve fatura ödemeleri gününde yapılmalıdır. Tüm bu ödemeleri aksatan yani banka aracılığı ile yapılan işlemlerde ihmal davranan kişilerin, kredi notu oldukça düşüktür. Hatta banka tarafından kara listeye alınır. Kara listeye bir kez girdikten sonra, maziyi temizlemek minimum 5 yıl sürer. Borç ödenip 5 yıllık süre dolduktan sonra, kara listeden çıkmak ve yeni bir kredi başvurusu yapmak mümkündür.

Kara listeye giren ve ilk 3 yıl tüm borcunu kapatan şahısların; mevduat hesabı, kredi kartı kullanımı gibi basit bankacılık işlemlerinden faydalanması mümkündür. Fakat borç ilk yıllarda kapatılsa dahi yasal olarak 5 yıl kara listeden çıkmak mümkün değildir. Tüm bankalar Kredi Kayıt Bürosuna bağlı hizmet verdiği için, başka bir bankaya olan kredi borcu, diğer bankalardan ufak veya büyük meblağlı kredi çekebilmeyi önler. Tüm borçları yeniden yapılandırma yaptırmak ve bir araya toplayıp kapatmak için dahi kredi başvurusu yapılamaz.

Banka kara listeye giren ama borcunu ödemeyen bireylere uygulanan yaptırım çok daha ağırdır. Borcunu ödemeyen bireylerin, kara listeden çıkmak için 10 yıl beklemesi gerekir. Bu süre içinde banka; maaşa haciz veya maaş yoksa üzerinize kayıtlı mallara haciz işlemi uygular. Yani her durumda alacağını tahsil eder. Kara listeye giren ve borcunu ödememek için direnen kişilerin, hiçbir şekilde banka kredilerinden veya çek, senet ve kredi kartı uygulamalarından faydalanma imkânı bulunmaz.


Leave a Reply

Your email address will not be published.


*