Merkez Bankası Kara Liste Sorgulama

Son günlerde hükümetin uyarıları ile düşürülen kredi faiz oranları, birçok ailenin kredi rahatlıkla başvurusu yapmasına yol açmıştır. Banka kredisi kullanarak, düşük faizli ev veya otomobil almak mümkündür. Yatırım yapmak veya yeni bir iş kurmak için sıkça tercih edilen banka kredileri, her başvuru yapan bireye verilmez. Kredi için başvuru yapılan bankanın, kredi başvurusu yapan şahıs için kapsamlı araştırmaları bulunur.

Bu araştırma esnasında kredi notu, gelir durumu ve sigorta girişi takip edilir. Fakat bankalar için ilk ve en önemli detay, kişinin kredi notudur. Çünkü kredi notu, ele geçen paranın nasıl kullanıldığını yani borca sadık olunduğunu gösteren bir mali tablodur.

Kredi notu; tüm bankaların iletişim halinde çalıştığı Kredi Kayıt Bürosuna bağlı Findeks tarafından verilen ve kişinin harcamalar konusunda geçmişini ayrıntılı gösteren özelliktedir. Kredi çeken ama ödemeleri aksatan, kredi kartı borcu biriken ve fatura ödemelerini geciktiren bireylerin, kredi notu düşüktür. Kredi borçları 3 ay yani 90 gün aksatıldığında, bankanın alacağı avukata yansıtılır. Aynı anda ise kredi notu düşürülerek, borçlu kara listeye alınır. Banka kara listeye giren ve borcunu halen yatırmayan bireylerin işi oldukça zordur.

Çünkü hiçbir banka, alacağının peşini bırakmaz. Avukata yansıtılan banka alacağı için, önce ihtarname gönderilir, bu ihtarnameye cevap verilmediği takdirde, haciz işlemleri başlar. Günümüzde, öncelikli olarak maaşa haciz uygulaması vardır. Ancak serbest çalışan ve maaşı bulunmayan bireylerin, üzerine kayıtlı mallara haciz uygulanır.

Kara listeye giren bireye, yeniden yapılandırma kredisi verilmez. Ayrıca tüm bankacılık işlemleri yasaklanır. Borcunu ilk 3 yıl içinde kapatan şahıs, 5 yılın sonunda kara listeden çıkar. Fakat borcunu kendiliğinden kapatmayan birey, 10 yıllık süre zarfında kara listede kalır. Yeni bir kredi kullanma, kredi kartı kullanma, çek veya senet kullanma imkânı bulunmaz. Bu sebeple Merkez Bankası kara liste sorgulama yapmak gerekir.

Merkez Bankası’nın resmi internet sitesine giriş yapmak ve TC kimlik numarası vermek, kara listede olup olmadığınızı öğrenme şansı yaratır. Fakat üçüncü kişilerin özel bilgilerini, bu yolla öğrenmek mümkün değildir.


Leave a Reply

Your email address will not be published.


*