Kredi Notu Düşük Olması Krediye Engel mi?

Acil para ihtiyacı belirdiğinde, elden borç almak yerine banka kredilerine yönelmek daha mantıklıdır. Çünkü dostlardan alınan borçlar için, 1-2 aylık süre verilir. Bu süre içinde borç alınan para geri verilmediğinde ilişkilerin gerilmesi mümkündür. Fakat kredilerden faydalanmak için kredi notunun yüksek olması zorunluluktur. Çünkü kredi notu, kişinin ödemeler konusunda gösterdiği hassasiyeti ispatlar. Daha önceki yıllarda kredi çeken ama ödemelerinde sorun çıkartan, fatura ödemelerinde ihmal davranan ve kredi kartlarını gelişi güzel kullanan kişilerin, kredi notu düşük çıkar. Fakat kredi notunun düşük çıkması kredi çekmeye engel değildir.

Her hangi bir bankaya kredi başvurusu yapmadan önce, kredi notu sorgulama yapmak ve birkaç ay ara ile güncellenen kredi notunu öğrenmek avantaj yaratır. Çünkü aynı anda birkaç bankaya kredi başvurusu yapmak ve olumsuz sonuç almak, kredi notunun birkaç puan daha düşmesine neden olur. Kredi notu; 0 ve 1900 arasında bir değer alır. 0 veya sıfıra yakın bireylerin, hiçbir surette kredi kullanması mümkün değildir. Fakat ortalama değer olan 1200-1300 seviyesindeki kredi notunu, kısa süre içinde yükseltme imkânı bulunur. Zaten 1300 seviyesini aşan kredi notu, konut kredisi, otomobil kredisi veya ihtiyaç kredisi gibi kredi türlerini çekmek için yeterli olacaktır.

Ortalama seviyede olan kredi notunu yükseltmek için, alınması gereken tedbirler şu şekilde sıralanabilir;

  • Mevcut kredilerin, tek seferde kapatılması gerekir. Geçmiş yıllarda çekilen ama maddi imkânsızlıklar nedeni ile kapatılamayan kredilerin, tamamını kapatmak önemlidir.
  • Farklı bankalara ait kredi kartlarının, biriken borçları da kredi notunu düşürür. Bir adet kredi kartı bırakmak ve bu kartın aylık harcamalarının tamamını düzenli yatırmak gerekir.
  • Ev veya iş yerlerine ait elektrik ve doğal gaz gibi faturaları için, kredi kartına otomatik ödeme talimatı verilmelidir. Faturaların son ödeme gününde veya son ödeme gününden sonra yatırılması, kredi notunu düşürür.
  • Kredi notunun düşük çıkmasını önlemek amacı ile her hangi bir bankaya vadeli hesap açtırmak ve bu hesapta para bulundurmak gerekir. Bu önlemler sayesinde, kredi notu 3-4 ay zarfında çıkmaya başlar.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*