Kredi Notu Neden Düşer?

Kredi notunun hangi sebeple düştüğünü anlamak için, ilk olarak kredi notunun ne olduğunu bilmek ve nasıl değer kazandığını çözmek gerekir. Kredi notu; banka aracılığı ile işlem yapan her şahsın ödemelerindeki dengeyi gösteren mali tablodur. Kredi notunun yüksek çıkması tüm bankacılık işlemlerinden rahatça faydalanma imkânı yaratır. En yüksek seviye 1900, en düşük seviye ise 0’dır. Kredi notu 1500-1900 arası çıktığında, yüksek limitli banka kredilerinden faydalanmak kolaydır. Fakat orta seviye olarak değerlendirilen 1200-1300 arasındaki kredi notu, kredi olanakları konusunda belirsizlik yaratır. Böyle durumlarda yükseltmek için bazı tedbirler almak gerekir.

Orta seviyedeki kredi notunu yükseltmek için;

  • Geçmişte çekilen kredilerin, kısa süre içinde kapatılması gerekir. Hatta mümkünse tek ödemede kapatmak, kredi notuna büyük oranda etki eder.
  • Kredi notu; kira ve fatura gibi aylık ödemelerden de etkilenir. Bu ödemelerin vaktinde, son ödeme gününden önce yapılması gerekir. Mevcut kredi kartlarına otomatik ödeme talimatı vermekte, kredi notunun yükselmesine katkı sağlar.
  • Hemen her bireyin, en az bir tane kredi kartı mevcuttur. Kartla alışveriş yapmak zevkli bir o kadar da tehlikelidir. Nakit para gerektirmeden alınan ürünler, ay sonu geldiğinde ödemeler dengesini alt üst eder. Kredi notunu yükseltmek amacı ile kredi kartlarının aylık ödemeleri düzenli yapmak gerekir.

Kredi notunu düşüren etmenler ise şöyle sıralanabilir;

  • Kredi kartı aylık taksitlerinin düzenli olarak ödenmemesi, kredi notunun düşmesinde ana etkendir. Kredi kartı borcunun yalnızca asgari tutarını yatırmak, borca yüksek oranda faiz uygulanmasına neden olur.
  • Daha önce çekilen ama düzenli şekilde ödenmeyen kredi borçları, kredi notunu düşürdüğü gibi ayrıca banka kara listeye girmenize neden olur.
  • Ev veya işyerlerinin aylık faturaları, son ödeme günü gelmesine rağmen düzenli yatırılmadığında kredi notu hızla düşer.
  • Değişik birkaç bankaya, aynı anda kredi başvurusu yapmak ve bazılarından ret cevabı almak, kredi notunun düşmesine neden olur.
  • Vergi dairesi ve belediye gibi resmi kurumlara olan borcu vaktinde kapatmamak, kredi notunun düşmesine neden olur.
  • Ödenmeyen senet veya çekler kredi notunu düşürür.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*