Kredi Notu Yükseltme Teknikleri

Kredi notu, iş hayatındaki her birey için oldukça önemli bir veridir. Tüm bankacılık işlemleri Kredi kayıt bürosu tarafından kayıt altına alınarak, ödemeler dengesi konusunda bir mali tablo çıkartılır. Bu mali tablo, kredi notu olarak adlandırılır. Bir anlamda kişinin ödemeler konusunda tutarlılığını gösteren bir tablodur. Aylık gelirin ne şekilde kullanıldığı ve ödemelerin vaktinde yapılıp yapılmadığına bakılarak, her banka müşterisine 0 ile 1900 arasında değişen bir not verilir.

Kredi notu sıfıra yakın olan bireylerin, banka kredisi çekmesi mümkün değildir. Hatta banka kara listeye alınır. Kredi notu 1500 ve 1900 arası değer aldığında ise kredi kullanma şansı artar. Bu seviyedeki kredi notu ile konut veya otomobil kredisi gibi yüksek limitli kredileri kolayca çekmek mümkündür.

Kredi notu için ortalama seviye, 1200-1300 civarıdır. Bu oranda, kredi başvurusunun nasıl sonuçlanacağı konusunda bir belirsizlik vardır. Yani yüksek limitli kredilerin çıkma ihtimali azdır. Bu gibi durumlarda, kredi notunu yükseltmek için birkaç teknik kullanılabilir;

  • İlk olarak geçmiş yıllarda çekilen ama düzenli ödenmeyen kredilerin ele alınması gerekir. Kredi borçlarını bir plan yaparak kısa süre içinde ödemek önemlidir. Mümkünse tek ödeme ile kredi borcunu kapatmak, kredi notunun anında birkaç puan yükselmesine neden olur.
  • Kredi kartı borçları, kredi notunu düşüren önemli kalemler arasında yer alır. Kullanılan kredi kartı sayısını bire düşürmek ve bu kartın aylık biriken tüm borçlarını kapatmak gerekir.
  • Fatura ve kira ödemelerinde yaşanan aksama, kredi notunu düşürür. Düzenli şekilde kullanılan kredi kartına, otomatik ödeme talimatı vermek ve fatura ödemelerini gününde yapmak kredi notunu yükseltir.
  • Kredi notunu yükseltecek teknikler arasında yer alan diğer önemli husus ise vadeli bir mevduat hesabı açmaktır. Kullanmayacağınız bir miktar para ile vadeli bir mevduat hesabı açtırmalı ve bu hesapta bulunan parayı yok saymalısınız. Bu basit önlemler sayesinde kredi notu 4-5 ay içerisinde birkaç puan yükselerek, yeni bir kredi kullanma imkânı yaratır.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*