Ücretsiz Kredi Notu Sorgulama

Yeni bir ev almak istediğinizde, banka kredileri en güvenli limandır. Yine arsa otomobil gibi yatırımlar yapmak için, borç para almak yerine banka kredilerine başvuru yapılır. Çünkü son birkaç ayda düşen kredi faiz oranları, kira öder gibi ev taksiti ödeme şansı yaratmaktadır. Fakat her başvuru yapan şahsa banka kredi vermez. Kredi kullanmanın, bazı zorunlulukları bulunur. Ülkemizde faaliyet gösteren her hangi bir bankaya kredi başvurusu yapıldığında, ilk olarak kişinin gelir durumuna bakılır. Sonrasında ise aylık gelirini nasıl kullandığı önem kazanır. Kira, kredi kartı taksiti ve fatura gibi her ay düzenli ödeme yapılması gereken kalemleri aksatan bireylerin, kredi notu düşük çıkacağından, kredi başvurusu kabul edilmez.

Yeni bir iş kurarken veya yatırım planlarken, ilk olarak kredi notunun öğrenilmesi önemlidir. Çünkü banka aracılığı ile işlem yapan her insana verilen kredi notunun düşük olması, ani nakit ihtiyacında sorun yaşamanıza sebep olur. Hatta bazen bankadan kredi çekemeyen şahısların tefeci usulü borç para veren kişi veya kurumlara başvurduğu bilinmektedir.

Kredi notu; ülkemizde faaliyet gösteren tüm bankaların verdiği aylık raporlar doğrultusunda, Kredi Kayıt Bürosuna bağlı hizmet veren, Findeks tarafından hazırlanır. Birkaç aylık ödemeler değerlendirilerek, bazı dönemlerde düşer, bazı dönemlerde ise çıkar. Kredi başvurusu yapmadan önce kredi notunun öğrenilmesi için, birkaç değişik yöntem vardır.

Findeks resmi internet sitesinden kredi notu sorgulama yapma imkânı vardır. Evden veya akıllı telefon kullanarak, her hangi bir yerden sorgulama yapılabilir. TC kimlik numarası ve başka özel bilgiler girilerek yapılan bu sorgulama neticesinde, 5-6 TL gibi ufak bir ücret kesilir. Yine ücretli olarak internet bankacılığından kredi notu öğrenmek mümkündür. Kredi bilgilerim sayfasına giriş yaparak, en son güncellenen kredi notunu kolayca öğrenme imkânı bulunur.

Ücretsiz kredi notu sorgulama ise banka şubelerinden yapılır. Hesabınız olan bankanın şubesine giderek, hesap numarası veya TC kimlik numarası verip, kredi notunuzu öğrenmek istediğinizi belirtmeniz yeterli olacaktır. Birkaç dakika içinde, kredi bilgileriniz ve beraberinde en son güncellenen kredi notunuz ücretsiz olarak çıkartılır.


Leave a Reply

Your email address will not be published.


*