Katılım Bankacılığı Faiz

Katılım Bankalarından Faiz Kararı

Türkiye Katılım Bankaları Birliği yani TKBB Genel Sekreteri olan Osman Akyüz bankaların kendi aralarında girdiği faiz yarışından dolayı mevduat faizlerinin %14-15’lere kadar çıktığını söyledi. Bu durum katılım bankalarının piyasadaki durumlarını zorlaması katılım bankalarının da faizlerde değişikliğe gitmesine neden oldu.

Katılım Bankacılığı Vadeli Hesap Kar Payları

Akyüz’ün yaptığı açıklamalarda Vakıf Katılım ile Ziraat Katılım sektördeki boşluğun büyük bir kısmını doldurduklarını belirtti. Katılım bankaları şube sayısının Türkiye genelinde bine yaklaştığı ve 14 bin 867 kişinin bu bankalarda istihdam edildiği belirtildi. 7 Eylül 2017 tarihi itibari ile sektördeki toplam fon miktarının geçen yıla göre %14 artarak 96 milyar 674 milyon TL’ye ulaştığı görülüyor.

Osman Akyüz katılım bankacılığındaki toplam fonların 52,2 milyarlık kısmı TL cinsinden 40,8 milyar TL’lik kısmı da yabancı para cinsi olan fonlar olduğunu söyledi. Fonlar ile ilgili detaylı bilgi şu şekilde;

  • 2016 yılı sonuna göre TL cinsinden oluşan fonlar %7,
  • Yabancı para cinsinden olan fonlar da %24 artış gösterdi.
  • 7 Eylül 273 milyon TL fon kullandıran katılım bankaları geçen yılın aynı dönemine göre %12 artış gösterdiği belirtildi.
  • 2016 yılı sonunda aktif büyüklüğü 132 milyar 778 milyon TL olan katılım bankacılığı bu yıl sonu itibari ile 143 milyar 451 milyon TL’ye ulaştığı açıklandı.

Akyüz 2017 yılının sonu itibari ile katılım bankacılığında %20 artış beklediklerini söyledi. Tüm bunların yanı sıra bankaların mevduat faizlerini yükseltmeleri katılım bankacılığını oldukça zor duruma düşürdüğünü de söyledi. Katılım bankaları kazandığı paranın büyük bir kısmını dağıttığı için %14 ile %15 faiz oranları veren bankacılık sektörü katılım bankacılığını zorluyor.

Vadeli mevduat hesaplarında faizlerin düşmesi için enflasyonun düşmesi gerektiğini söyleyen Akyüz aracılık maliyetlerinin aşağı çekmesi durumunda bankacılık sisteminin sağlam temellere oturacağını da belirtti.

Yeni Katılım Bankaları Geliyor

TKBB tarafından faizsizlik prensibinde çalışan katılım bankaları bu şartlara uygunluğunu denetledikleri katılım bankalarının sayısının giderecek artacağı tahmin ediliyor. İslam Kalkınma Bankası iştiraklerinden olan bir kurum Adabank ile ilgilendiği ve Adabank’ın satın alınması halinde katılım bankacılığında önemli rol üstleneceği belirtiliyor. Kredi faizlerinin düşmesiyle birlikte aşağı yönde hareket eden mevduat faizleri de uzmanlar tarafından daha fazla düşeceği tahmin ediliyor.


Leave a Reply

Your email address will not be published.


*