Kefil Oldum Kredi Çekebilir miyim?

Kredi başvurusu yapılırken kredi notuna bakılır kredi tutarının büyük olması veya düşük nota sahip olanlardan banka kefil ister yani borca ortak ister özetle krediye kefil olan kişi aynı zamanda o yükün altına girmiş olmaktadır. Bu minvalde krediye kefil olan bir kişi kendisi için kredi başvurusu yaparsa bir sorun olur mu? Kefil olmak kredi çekmeyi etkiler mi? gibi sorulara cevap vermeye çalışalım.

Öncelikle kefalet yani kefil olmak demek bu kişi borcuna ödemez ise borç benimdir anlamına gelir daha önceki yazılarımızda müteselsil kefil konusu irdelemiştik zaten bankalar kefile sözleşme imzalatırken bu ibareyi özellikle eklerler ve kredi sözleşmesini aynı kredi borçlusu gibi tamamına imza alırlar. Özetle paraya harcarken ortak olamazsınız ama borç ödenmez ise bırakın borca ortak olmayı tamamını da ödeme durumu olaşabilir. Neyse bu konumuzun dışında kalır esas konumuza dönelim.

yukarıda belirtildiği üzere kefalet ile tüm borca teminat durumunda olursunuz ve Bankacılık sisteminde size de borç olarak yazılır ve kredi notunun oluşmasında önemli yeri olan borç yükünüze eklenir. Borç yükü (borç Stoku) kısaca açıklayalım açık krediler yani halen ödediğiniz krediniz açık tüm kredi kartı limitleriniz ve ek hesaplar ile tüm bankalardan adınıza tanımlanmış banka ürünlerinin toplamı kadar borç sizin yükünüz olur. Birde bunun üstüne kefil olursanız oda eklenecektir.

Borç yükü maaşınız ile orantılı diyebiliriz, asgari ücret ile çalışan birinin 50. Bin TL kredi borcu olsa ve düzenli dahi ödese yeni bir kredi başvurusu yapsa çıkmaz diyebiliriz, yada aylık geliri 10 Bin TL olan biri kredi alabilir ama onunda 500 Bin kredi toplamı olsa ona da kredi çıkmaya bilir. Yine aylık 2 Bin TL geliri olan bir kişi 2-3 tane krediye kefil olsa ve bu kredilerin toplam tutarı 100 Bin TL olsa inanın bankalar bu kişiye kefil olduğu krediler düzenli dahi ödense kredi vermeyeceklerdir yada çok küçük tutarda çıkartırlar özetle kefil olduğunuz kredi aynı siz çekmiş gibi işlem görür gerçi kimse kimseye kefil olmuyor ama bazen kıramadığımız dostlar da yok değil.

Kredisi Olan Kefil Olabilir mi?

Bir diğer hususta aslında yukarıda izah edilen durumun tam tersi kredi notunu etkileyen daha doğrusu düşüren durumlardan birisi borç yükü dedik, şimdi bir çok krediniz var kredi kartınız var, ek hesabınız var bir sürü bankaya borçlarınız var ama düzenli ödüyorsunuz buna rağmen gelir ve mevcut kredi borçları dengesine binaen çok borçlu olmanız sizin limitinizi doldurmakta ve kefil olmak istediğinizde banka kabul etmeyebilir çünkü zaten bir sürü borcu var ödese bile yarın ne olacağı belli olmaz zaten çok kredisi olan durmadan kredi çeken kapatan, taşıyan eninde sonunda batar ipin ucunu kaçırır.

Özetle, banka kredi notu verirken kredi notuna bakar mevcut borç yükünüze bakar kefilde olsa banka sağlam, temiz ve borcu az olan birini ister kefil demek asıl borçlu gibidir. Banka kendini sağlama alır batakta olanı borcu çok olanı kefil olarak kabul etmez, yine her gelene kefil olana da kredi vermez. Nesine gerek banka gözünde ha krediyi çekmişsin ha kefil olmuşsun.


Leave a Reply

Your email address will not be published.


*