konut hesabi
konut hesabi

Konut Hesabı Nasıl Açılır?

Günümüzde ev alacak olan vatandaşlarımız için devlet destek amaçlı çeşitli katkılar sağlamaktadır. Yurt içinde ev almak isteyen vatandaşlar için öncelikle ilk alacakları ev için ve sadece tek ev için devlet katkısından yararlanma şansları vardır. Öncelikle konut hesabı na katkıyı sağlamak için hangi şartları sağlamak gerekir sizlere bu konular hakkında bilgi vereceğiz.

Devlet katkısından yararlanabilmek için gerekli şartları sağlamış olan vatandaşlarımızın nüfus cüzdanlarıyla beraber Türkiye’ de yer alan mevduat veya yatırım bankalarının TL hesaplarından mevduat hesapları ve katılım fonları hesaplarından birinde hesap açmaları gerekmektedir.

Konut hesabı yaş sınırı var mıdır soruları için cevap vermek isteriz. Öncelikle 18 yaşından büyük olmanız gerekmektedir. 18 yaşından büyük değilseniz ise veliniz ya da varisiniz sizin adınıza hesap açabilecektir.  Yurt dışında yaşayan vatandaşlarımız da konut katkılarından yararlanmak için hesap açtırabileceklerdir. Öncelikle yurt dışında yaşayan vatandaşlarımız için Türkiye’de ikamet şartları aranmadığından dolayı hesap açarak konut katkılarından yararlanmak için başvuruda bulunabileceklerdir. Hesaplarınız açıldıktan sonra hesaplarınıza 30 bin TL ‘yi aşmayacak tutarlar kadar para yatırılabilecektir.

Bir diğer eklemek istediğimiz konu ise hesaplarda ne kadar süre kalmak gerektiğidir.  Öncelikle hesaplarınızı açtıktan sonra hesaplarınıza düzenli ödemeler yapmanız gerekmektedir.  Hesabınızda kalarak ödemelerinizi gerçekleştirip en az da 3 yıl bu hesaplarda kalmanız gerekmektedir.  Düzenli hesaplara ödemeler yapılacaktır. Hesaplarınızdaki paraları çekmek istediğiniz durumlarda ise bir dönem içerisinde en fazla 2 kez hesabınızdaki paranızı çekebileceksiniz.  Eğer hesaplarınızda bu kuralları aşan bir ihlal tespit edilirse hesaplarınız konut hesapları konumundan çıkarılacaktır.

Konutlarınızı almadan önce hesaplarınıza en az 3 yıl süresince aylık en az 250 TL ile en fazla 2 bin 500 TL civarında bir ödeme yapmanız gerekecektir. Yapacağınız ödemeler ise 3 ‘er aylık şeklinde olacaktır. Hesaplarınızdan devlet katkısı ödemesi alabilmek için öncelikle konutların edinilmesinden 6 ay içerisinde konut hesabınızı açtığınız bankaya müracaat etmeniz gerekecektir. Bankadan istenilen bilgilerin kontrollerinden sonra en geç 2 ay içerisinde hesaplarınızdaki paralardan alabileceksiniz.


Leave a Reply

Your email address will not be published.


*