Ek Kart Nedir?

Ek kart, kullanılan kredi kartına bağlı olarak çıkartılan, genellikle asıl kredi kart sahibinin yakınları adına çıkarılan, mevcut kredi kartı limiti ile sınırlı olan yine borç ödeme sorumluluğu asıl kart sahibinde olan harcamaların ayrı ayrı takip etme olanağı veren bir banka kart sistemidir.

Kredi kart sahiplerinin eşi ve çocukları adına kredi kartı çıkartırken, kullanmış olduğu kredi kartına bağlı olan ek kart taleplerinde bulunur. Ek kartlar 18 yaşından gün almamış kişilere çıkartılmaz. Ancak 16 yaş ile 18 arasında ki kişilere ek kart çıkarabilmek için ailesinden muvafakatname alınması gerekmektedir. Ek kart, her ne kadar asıl kredi kartına bağlı olarak çıkartılsa da kart numaraları, son kullanma tarihleri ve CVV numaraları farklı olduğu için kartta ait borçlar asıl kredi kartına değil ek karta yatırılır.

Ek kartta tanınan limit tutarı asıl kart limitini geçemez. Bankalar ek kart çıkarılmasında bir sınırlama koymuştur. Bu sınırlama bankadan bankalara değişse de asıl kart sahibi en fazla 5 ila 10 tane arası ek kart çıkarabilmektedir. Ek kart, genellikle ailesinin yaşadığı farklı şehirlerde çalışan veya üniversite okuyan kişilere çıkarılmaktadır. Bazı bankalar uygulamış oldukları hizmetle asıl kart ile ek kart harcamalarında kazanılan puanları ortak kullanıma açmıştır.
Böylece kazanılan puanları hem asıl kart sahibi hem de ek kart sahibi kullanabilmektedir. Asıl kart sahibi, ek kart üzerinde her türlü yaptırım yapma hakkı vardır. Mesela kartın alışveriş limitini belirleyebilir, nakit çekimleri engelleyebilir, internet üzerinde alışveriş yapılmasını kapatabilir. Ek kartta da asıl kartta yapıldığı gibi taksitli alışveriş yapma imkânı bulunmaktadır.

Ek karta sahip olabilmek için isteyen kart sahipleri internet bankacılığı kullanabilir, isteyen kart sahipleri ise telefon bankacılık sistemini kullanarak ek kart talebinde bulunabilir. Yine banka şubelerine başvurularak da ek kart çıkartılabilir. Ek kart borç ekstreleri asıl kart sahibine gönderilir.

Ancak talep edilirse ek kart sahibine de ayrıca gönderilir. Son olarak ek kart ile ilgili tüm sorumluluk asıl kart sahibine ait olduğunu unutmayınız.


Leave a Reply

Your email address will not be published.


*