Sanal Kart Nedir?

Sanal kart, kredi kartına bağlı olarak açılan, fiziki post cihazlarında kullanılamayan, İnternet ve telefon alışverişlerinde kullanılan, kredi kartınızdan yüklediğiniz limit kadar alışveriş yapılabilen tek kullanımlık sanal kredi kartı denebilir.

İnternet ortamlarında alışveriş merkezlerinin çoğalması ile kredi kart sahipleri bu yerlerden alışveriş yapmaktadır. Ancak kredi kartlarının kullanımının en tehlikeli olduğu yerlerin başında sanal ortam gelmektedir. Çünkü kredi kart bilgileri bu ortamlarda kopyalanabiliyor ve kart sahibinin haberi olmadan kullanılmaktadır. Yaşanan bu dolandırıcılık olaylarına karşı bankalar yeni bir teknik geliştirerek Sanal Kart hizmeti vermeye başladı.

Fiziki bir varlığı olmayan bu kart sayesinde internet ortamında güvenli alışveriş yapabilme imkanı doğmuştur. Kartın kullanımı çok basittir. Yapmanız gereken sadece bankaların iletişim noktalarından sanal kart başvurusu yapmak olacaktır. Daha sonra internetten ne kadarlık alışveriş yapacaksanız o tutarı kredi kartınızdan sanal kartınıza aktarmanız gerekmektedir.

Bu işlemden sonra aynı kredi kartıyla alışveriş yapabildiğiniz gibi sanal kart ile limitiniz kadar alışveriş yapabilirsiniz. Sanal kart ile yapılacak harcamalar, tıpkı kredi kartlarında olduğu gibi taksitlendirme ve puan kazanma hakkınız bulunmaktadır. Diyelim ki sanal kartınızı internet ortamında kopyaladılar. Sadece Sanal kartta yüklenmiş limit kadarını kullanabilmektedirler.

Her alışveriş yapacağınızda kredi kartınızdan sanal karta para aktarma işlemi yapılacaktır. Sanal Kart, asıl kredi kartınıza bağlı olduğu için yapacağınız harcama tutarları kredi kartınızın ekstresine yansıyacaktır. Sanal kartta yapılan alışveriş sonrası hesapta kalan paralar belirttiğiniz süre sonunda kredi kart hesabınıza otomatikman aktarılır. Veya bu aktarmayı beklemeden de kendiniz aktarma yapabilirsiniz .Sanal kart için her hangi bir kart çıkartma ve kullanma ve yıllık kart aidat ücreti bulunmamaktadır.

Yine sanal kart sadece internet ortamlarında geçerli olduğu için fiziki post cihazların geçerli olduğu petrol, market, kafe gibi yerlerde geçerli değildir. Dolayısıyla ATM noktalarından para falan çekemez, havale, EFT yapamazsınız. Eğer ki sürekli internet ve telefon ortamında alışveriş yapıyorsanız, kredi kartınızla ilgili istenmeyen hadiselerle karşılaşmamak için kesinlikle bu kartı kullanmanızı tavsiye ederiz.


Leave a Reply

Your email address will not be published.


*