Kredi Kartıyla Online Alışverişte Yeni Dönem Başlıyor

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu’nun 16 Şubat 2017 tarihinde alınan kararı ile, bankalar tarafından verilmiş ve verilecek olan tüm kredi kartları için bankalara kart sahibinin kartının internet alışverişlerine açık olması talebe bağlı olma zorunluluğu 17 Ağustos 2017 (Son Düzenleme ile 31 Ağustos 2017 ye kadar uzatıldı) tarihinden itibarı ile getirilmiş olup tüm kartlar kart sahibi talep edene kadar online alışverişe kapalı olacaktır.

Kredi kartları tüketicilerin en çok mağdur olduğu ve dolandırıcılık olaylarının en çok ortam bulduğu alandır hali hazırda 170 Milyon Banka kartı ve Kredi kartı olduğu bilinmektedir. Bundan dolayı bir çok kart kullanıcısı hatta kartların %50 si neredeyse hiç bir şekilde online alışverişte kullanılmamıştır. Ancak kullanmadığı halde hesap ekstrelerine yansıyan alışverişler, ve hesaptan izinsiz habersiz yapılan milyonlarca lira haksız kazançlar nedeniyle BDDK’ na bir çok şikayet gitmekte ve ciddi bir sorun olmaktadır.

Bankalar tarafından verilen kartların tamamı internet alışverişine açık şekilde çıkmaktadır. Kredi kartlarının üzerinde bulunan onaltı haneli kart numarası son kullanma tarihi ve CVV kodunu bilen birisi kartınızdan çok kolaylıkla alışveriş yapabilir, bir çok online alışveriş platformu için bu numaralar yeterlidir yine 3D ile yapılan alışverişlerde telefon onayı istense de dolandırıcılar için sorun teşkil etmemekte çünkü 3D istemeyen bir çokça alan var yine özellikle yurt dışı alışverişlerde karttan para çekilmesi daha kolay olmaktadır.

Peki 17 Ağustos 2017 tarihinden sonra ne olacak internetten alışveriş yapmak imkansız mı olacak, online alışveriş işi bitti mi? aslınıda bitti demek doğru olmaz eksik bilgi olur zaten BDDK da konu hakkında çıkan eksik haberler için açıklama yaptı. İşin özü anılan tarikten itibaren tüm kartlar online alışverişe kapatılacaktır ve verilecek yeni kartlar da online alışverişe kapalı şekilde çıkartılacaktır ve sanal kart ta oluşturma imkanı olmaycaktır.

Tüketici internetten alışveriş yapmak isterse veya online alışveriş için kartını kullanmak isterse bankaya yazılı veya sözlü bir başvuruda bulunması gerekecek örneğin bankanızın telefon bankacılığını aramak suretiyle kartınızı internet alışverişine açabilirsiniz, Yine şubenize giderek yazılı bir başvuru ile talebinizi iletebilir ve kartınızı kullanıma açabilirsiniz ve dilerseniz sanal kartınızı da oluşturabilirsiniz.

Peki bunda ne mantık var niye iki iş çıkarttılar hiç gerek yoktu demek doğru değil alınan karar yerinde bir karardır sadece burada internetten alışveriş yapanlar bir kereye mahsus bankasına kartın açılması için talep verecek, yada banka kartı çıkartırken müşteriden yazılı veya sözlü izin almak zorunda olacaktır.

Özetle günlük hayatında kredi kartını internet işlemlerinde kullanmayan, kartı ile internetten alışveriş yapılabileceğinin farkında dahi olmayan vatandaşların dolandırıcılar tarafından kandırılarak suistimal edilmesinin, zarara uğratılmasının önüne geçebilmek için alınan yerinde bir karardır. İsteyen kullanıcı dilerse bir telefon ile kartını online alışveriş için açabilecektir.


Leave a Reply

Your email address will not be published.


*