Kredi Notu Nedir? Kredi Notunu Neler Düşürür?

Ülkemizde çok fazla bilinmeyen ancak bankaların müşterilerini değerlendirirken etkin bir şekilde kullandıkları kredi notu bir çok alanda etkilidir. Kişilerin tüm finansal işlemlerinin tek bir kuruluş tarafından değerlendirilerek elde edilen puana kredi notu denir. Ülkemizde kredi notu veren kuruluş KKB olarak belirlenmiştir. Finansal olarak yapılacak işlemler kredi notu yükseltme yada düşürmede etkili olacaktır.

Kredi Notu Ne İşe Yarar?

Tüm maddi işlemlerin artık sadece bankalar tarafından yürütülmesi dolayısı ile kişilerin yaptığı yanlışları cezalandıran yada ödüllendiren kredi notu sistemi KKB tarafından bankalara ücret karşılığında verilen bilgilerdir. Örneğin bankalardan kredi başvurusu yapan kişilerin farklı banka veya finans kuruluşlarından ihtar alması yada kara listeye düşmesi kredi notunun düşmesi açısından olumsuz bir etki yaratacaktır. Notu düşen kişiler yaptıkları kredi başvurusunun onaylanmaması ile karşı karşıya kalırlar.

Kredi Notu Nasıl Düşer?

Dikkat edilmesi gereken nokta bu notun düşürülmemesi gerektiğidir. Sicil gibi görev gören kredi notu düşerse bankalardan alacağınız kredi miktarı da bu oranda azalacaktır. Örneğin 3 bin TL maaş alan bir kişi için verilecek kredi miktarı aylık taksiti maaşın yarısını geçmemesi gerekiyor. Yani 1500 TL aylık ödeme ile kredi alabiliyorsunuz fakat kredi notu düşük kişilerin aylık kredi taksiti daha da düşecek dolayısı ile toplam kredi miktarı da azalacaktır. Tekrar kredi notu yükseltme için büyük çaba göstermek gerekebilir. Diğer bir yandan bazı durumlar kredi notunun düşmesine neden olur.

  • Bankalardan ihtar almak,
  • Yasal takip sürecine girmek,
  • Banka kara listesine girmek,
  • Bankalar tarafından haciz uygulanmış olması kredi notunu düşürür.

Kredi Notu Nasıl Yükselir?

  • Kredi borçlarını bir gün dahi geciktirmemek,
  • Ödeme güçlüğü çekilen borçların yapılandırılmasına gidilmesi,
  • Aylık kredi taksitlerini bütçeye uygun bir şekilde yapmak,
  • Tüm borçların birleştirilebileceği tek bir kredi çekmek,
  • Ev, tarla, arsa gibi taşınmazların ipotek gösterilmesi gayrimenkulün %80 oranına kadar kredi limitinin çıkarılmasını sağlayacaktır. Bu durum da kredi notu yükseltme açısından puan artması sağlayacaktır.
  • Maddi durumunuz iyileşmiş ise hesabınızda uzun süreli yüksek miktar gösterilmesi kredi notunuzu yükseltecek diğer bir yoldur.

Kredi notum kaç olmalı sorusu için ortalama bir değer olarak Findeks (KKB) tarafından şu tablo açıklanmıştır;

 Kredi Notu Tablosu

RİSK ORANI PUAN
En Riskli 1 – 699
Orta Riskli 700 – 1099
Az Riskli 1100 – 1499
İyi 1500 – 1699
Çok İyi 1700 – 1900

 

Eğer kredi notu 0 olarak görülüyorsa daha önce hiç bankalar ile çalışılmadığı anlamına gelmektedir. ABD içinde kredi notu daha etkin bir şekilde kullanılmaktadır. Örneğin ev  ve araba kiralamak isteyen kişilerin kredi notunu göstermesi halinde kira miktarı belirlenmektedir. Kredi notu düşük olan kişilere ise ev yada araba kiralanmamaktadır. Bu durum karşısında kredi notu yükselme sonrasında yeniden başvurulması halinde kira miktarı daha aşağı düşecektir. Ülkemizde de zaman içerisinde bu sistemin kurulacağı ön görüldüğünden dolayı şimdiden kredi notunun yüksek tutulması iyi olacaktır.


Leave a Reply

Your email address will not be published.


*