kredi notu öğrenme tuzağı para tuzağıdır.

Kredi Notumu Bilmek Zorunda mıyım?

Kredi notu, bankaların sunduğu hizmetlerde kişi veya kurumların bankacılık sistemi içinde kalan tün finansal hareketleri takip eden, ödeme alışkanlıkları ve performansını tutulmasını sağlayan ve bankalar tarafında oluşturulan veri havuzundaki istatistik bilgilerin bir skalasıdır.

Kredi Notunuzu Öğrenmek Zorunda Değilsiniz?

İnsanlara öncelikle ihtiyaç icat edilir ve bunu satın almaları için reklam ve algı yürütülür doğal olarak tüketicide acaba notum kaç düştü mü? Çıktı mı? Birde bankalar İnternet Bankacılığı kanalı ile risk raporu verirler doğal olarak insan ne olacak 10 TL paramı alıyor raporu. Yine findeks notu SMS ile ören şununla öğren derken büyük bir gelir kapısı oluyor bankalar ve bu işin  ana firması findeks için.

Şimdi kredi notunu öğrenmek ne işinize yarayacak aslında hiç bir işinize yaramaz zaten kredi ihtiyacınız var bankaya gidin verirlerse alırsınız kredinizi dur ya sen notunu bilmiyorsun sana para yok mu dediler? Yada sen notunu öğrenmişsin al sana para mı? Diyecekler.  Kısaca kişi kendini bilir derler yasal takibiniz icranız varsa kredi notunuz yok demektir. Birde yoklukta 10-15 TL kaptırmayın 10 TL deyip geçmeyin yerine göre gün gelir 10 lira bulunmaz. On on toplayan sistem büyük bir rant sağlamaktadır.

Ha birde kredi notu öğrenme sorgulama siteleri var ki Allah Kerim hepsi aynı terane yok ücretsiz sorgula yok biz hesaplayalım hepsi hikaye hepsi rant ve genel algıya hizmet ederler.

eğer banka borçlarınızı düzenli ödüyorsanız takip icra vs yok ise birde geliriniz veya ipotek verebileceğiniz bir malınız var ise her banka size kredi verecektir.  Ama 3-5 tane kredi çektiniz gelirinize oranla borç stokunuz fazla ise zaten yine bankalar kredi konusunda ayak süreceklerdir. Para mı lazım gidin bankaya başvurun ha bir kaç krediniz var ise özel bankalara gidin kredi daha kolay çıkacaktır.

Kredi Notum kaç Olmalı?

bankalar kişiler kredi başvurusu yapıldığında banka başvuru sahibinin geçmiş dönemde kullanmış olduğu kredi ve kredi kartı bilgilerini de içeren risk raporuna bakar risk raporu bankalar kendi sistemleri içinde Findeks denilen sisteme entegre olarak sorgulama ve ayrıntılı rapora ulaşmaktadırlar.

Banka ulaştığı bu risk raporunda mevcutta olan tüm kredi kartlarını bunların limitlerini görebilmektedir yine daha önce alınmış ve kapatılan tüm kredi kartlarında ulaşabilmektedirler. Banka bu raporda kullanılan kredileri kapatılmış veya borcu birmiş tüm kredileri görebilmektedirler. Ayrıca adınıza açılmış tüm ek hesaplarıda bu rapor sayesinde bankalar ulaşabilmektedirler. Kredi Notu 1-1900 arası bir puanlama ile belirlenmekle birlikte 1600 kredi notunuz da olsa yeterli gelir beyanı veya haddinden fazla krediniz limiti yüksek kredi kartları nedeniyle kredi talebiniz olumsuz sonuçlanabilir. Yine 1250 Kredi notunuz vardır ama bankalarda kredi kartınız yoktur kapattınız kredinizde yok ise yeterli gelir belgesi beyanı ile kredi çekebilirsiniz.

Burada temel şart yasal takibe düşmüş bir kredi borcunuzun olmaması gerekir ayrıca banka kaynaklı bir icra takibi de olmaması mutlak şarttır. bankalar yasal takibe düşen ve artık icra işlemi başlatılan borçları anında findeks (kredi notu) sitemine aktarmaktadırlar dolayıyla bu durumda olana kesinlikle kredi başvurusu dahi alınmamaktadır.

yasal takibi olanın kredi notu hesaplanamaz sistem takip te olan kişiyi kara listeye alır ve kredi notu hesaplanamadı uyarısı ile hesaplanmaz. bankada zaten kredi veremez.

Kredi Notunun kredi Başvurunda Etkisi?

bankalara yapılan başvuruda mutlak belirleyici ana dayanak tabi olarak kredi notudur yukarıda da izah ettiğimiz üzere kişi kredi başvurusu yaparken banka risk raporu ile kişinin yasal takibi var mı? Kara listede mi? Gibi bilgileri araştırır ve bunu siz başvuru yaptığınızda ücretsiz sorgular sizden her hangi bir para talep etmez. Bankalar yüksek kredi notuna sahip kişilere daha kolay kredi verirler notun yüksek olması kişinin yasal takibi olmadığına borçlarının düzenli ödediğine işaret olmaktadır dolayısıyla başvuru sonucu daha kolay onaylanır. Ancak banka gelir belgesi konusunda mutlaka isteyecektir. Kredi Notunuzun yüksek olması mutlak kredi çıkar anlamına da gelmez. sonuçta verilen kredinin sorunsuz tahsili için sabit bir gelir veya sağlam bir teminat almak ister.


Leave a Reply

Your email address will not be published.


*