Kredi ve Kart Borçlarına Yeniden Yapılandırma İstiyoruz 2017

Bankalardan kaynaklı icra dosyaları almış başını gitmiş, bir çok tüketici avukatların hukuk bürolarının elinde perişan olmaktadır, kredi kartı mağdurları, kredi mağdurları hızla büyümektedir be nedenle bir çok kişi düştüğü bu dar boğaz nedeniyle aile bütünlüğünü kaybetme durumuna düşmüştür. Yine gecikmelerden dolayı yeni kredi arayışı da olumlu sonuçlanmayan tüketici git gide dibe doğru gitmektedir. Örneğin bir defaya mahsus en azından kamu bankaları marifeti ile gecikme veya icra durumu gözetilmeden tüm borçlar tek bir kredi ile yapılandırma kapsamına alınsa şu an banka kaynaklı takipte veya icra da olanların en az %70 e yakın bir oranda kişinin borçları ödenebilir durumu gelir.

Değerli okuyucularımız BDDK mail adreslerine iletişim kanallarına BİMER gibi alanlardan ulaşalım ve talebimizi iletelim yine sizden isteğimiz bu yazının daha doğrusu altta bulunan metinin sosyal medya dahil olmak üzere tüm platformlarda forumlarda duyurulmasına  destek olmanız bu nedenle paylaşım yapılarak daha çok kişiye ulaşmasını sağlarsak yeniden bir yapılandırmaya hassasiyet oluşabilir. Dilerseniz yazı altına yorumunuzu ekleyiniz.

Başbakanımız Binali YILDIRIM Beye Açık Mektubumuzdur

Değerli devlet büyüklerimiz özelde Sayın Başbakanımız; 2016 Eylül ayında büyük beklentiler oluşturularak duyurulan ve hayata geçirilen kredi ve kredi kartı borçlarının yeniden yapılandırılması haberi oldukça ses getirmiştir ancak pratikte sadece borçlarını düzenli ödeyen canlı kredi tabir edilen kredileri kapsadığı ortaya çıkmıştır banka borçlarından dolayı idari takibe düşenlere ve icra takibine düşenlere yönelik olmadığı anlaşılmıştır. Hatta bankalar bunu fırsata çevirmiş fahiş oranlar ile mevcut krediler yapılandırmalara tabi tutulmuştur.

2017 yılı ile birlikte ekonominin canlanması için esnafa KOBİ lere bankalar aracılığı ile sürekli kaynak ve destekler sağlandığını görmekteyiz. İyi de tüketicinin cebinde parası olmaz ise bankalar ve hukuk büroları elinde oyuncak olan evi eşyası malı mülkü hazc ile tehdit edilen tüketici para harcayamaz durumda olursa esnaf kime mal satacak.

Banka kaynaklı İcra dosyaları o kadar çok olduki artık hukuk fakültesinde evrensel insan haklarını savunmak için hukuk eğitimi alan değerli avukatlarımız sadece icra dosyalarının geliri ile fil dişi kuleler kurmaktadır hemde hukuk bürosu tabelası adı altında. (özü tahsilat bürosu)

banka kaynaklı borçlar incelendiğinde orta sınıf ve sabit gelirli kişilerin yani İşçi ve memur kesiminin çok olduğu görülmektedir, Aslında borçların ödenebilmesi sadece yeniden yapılandırma ile mümkün görünmektedir ancak banka yeni kredi sağlamadığı için borçlar düzene girmemektedir. Vekalet ücreti,  dava masrafı derken birde kesilen icralarda %5 leri bulan İcra müdürlüğü payı derken tüketici resmen sömürülmektedir.

Örneğin, 5.000 TL kredi kartı borcunu ödemeyen bir asgari ücretli icraya düştüğünde bunun maliyeti 12.000 TL ye kadar çıkmaktadır ve yeni kredi alamamaktadır ve bu durumda geçimi düzeni alt üst olmaktadır.

Özetle isteğimiz, İcrada veya yasal takip nedeniyle sorun yaşayan tüketicilerin %70 oranında yeniden kredilendirme yani yapılandırma olanağı sunulması halinde oluşacak taksitleri kolaylıkla ödemesi mümkündür. eylül 2016 da çıkarılan adı yapılandırma özünde hiç olan uygulama kimsenin işine yaramamıştır hatta bankalar fahiş orandan kredi satmıştır. Takipte ve icrada olan borçların tek bankada ve bir defaya mahsus olacak şekilde yapılandırma ve milleti borçlardan hukuk bürolarının, İcra avukatlarının elinden kurtaracak bir yasal düzenleme talebimizdir.


2 Comments Posted

  1. Çıkmayacak boşa kürek çekmeye benziyor senden benden başka kimsenin dikkatini çekmez bu yazı banka borçlarının yapılandırılması daha doğrusu yeniden gerçekten milletin işini görecek bir durum olmaz gibi.
    icrası olana yapılandırma olmaz… avukatlar aç mı kalsın geçin bu işleri ama yinede destekliyorum facebok tan paylaştım hatta bdddk nın iletişim kısmından yazıyıda attım…

  2. 2017 yılı için yeni bir yapılandırmanın olması mümkün değil hele hele icrada olan kredi borçları için beklemek fazlaca iyimserlik gibi duruyor kimse boşa umutlanmasın

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*