Banka Maaşıma Bloke Koyabilir mi?

Bankalardan kullanılan kredi ve kredi kartı borçları ödenmediğinde yasal işleme tabi tutulurlar yine maaş aldığınız bankadan kredi kullandığınızda kredi taksiti kadar tutar yine banka tarafından blokaja uğrar ve maaşınızdan kalan tutar serbest olur. Ancak bazı durumlarda Bankaların maaşın tamamını bloke etme yoluna gittiği görülmektedir, Örneğin Kredi kartı borcu çok fazla olan tüketici aynı bankadan maaş alıyorsa banka maaşın tamamını kredi kartına aktarmakta ve mağduriyete neden olmaktadır. Bu yazımızda konuyu ayrıntılama ve sorularına cevap bulmaya çalışacağız.

Alacaklı ve borçlu ilişkisi İcra İflas Kanunu ve ilgili yönetmeliklerle belirlenmiştir gerek alacaklı gerekse borçlunun hayatını idame etmesi ve temel ihtiyaçlarını karşılaması adına tedbirler alınmıştır. Alacak ne kadar büyük olursa olsun borçlunun varsa maaşının 1/4 ünden fazlası kesilemez (Borçlunun yazılı izni ile arttırılabilir Bkz.) Yine borçluya ait taşınır taşınmaz malların hazc edilmesi ve yasal basamaklar tamamlanarak satışa çıkarılması  önün de de bir engel yoktur.

Maaş aldığınız bankadan kredi kullandıysanız kredi taksit tutarı kadar bloke koyabilirler hali hazırda kredi kullanırken banak sizden muvafakat alır maaştan kesilmesi için o yüzden maaş aldığınız bankadan kredi kullandığınızda krediyi aksatma olanağınız bulunmamaktadır. Kredi kartı konusu ise tarafınızdan herhangi bir talimat verilmediyse maaşınızdan direk kart ekstre borcuna kesinti yapamaz. Zaten düzenli şekilde ödeme yapılan karta sorun olmaz yine asgari ödeme tutarı ödenen kart içinde sorun çıkmaz ancak, 2-3 dönem üst üste ödenmeyen kredi kartı için bankalar kişini maaşına tamamen bloke koyabilmekte her ne kadar yasal olmasa dahi banka bunu bir yaptırım veya borçluyu şubeye gelmesini sağlayan borcu ödemeye ikna için kullanmaktadır.

Ancak maaşa ancak icra müdürlüğü marifeti ile icra kararı uygulanabilirliği düşünüldüğünde bir maaş gasp söz konusu olmaktadır. Öncelikle bankaya sözlü veya  dilekçe ile maaş üzerinde blokenin kaldırılmasını talep edin ve yazılı gerekçe isteyin, maaştan yasal kesinti veya bloke işleminin ancak adli yani icra dairelerinin yetkili olduğunu belirtin daha olmadı bunun için Savcılıklara suç duyurunda bulanabilir yada Hukuk Mahkemelerinde dava konusu yapabilirsiniz.

Yine bir sorun ise maaş alınan banka değişikliği yapıldığından yeni bankaya borçları olan tüketiciler de bu sorun ile karşılaşmaktadır yukarıda izah edilen durum aynen geçerlidir.

Banka Dışı Borçlardan Maaş Bloke Olur mu?

Bir diğer husus ise banka dışı borçlar mesela verilen bir senet alınan eşya senedi ödenmeyen telefon borçları gibi durumlar. Burada alacaklı icra ile maaşınızdan 1/4 oranında kesintiyi talep edecektir. halen devam eden icra varsa 2. sıraya girer yada 3-4-5 sıra diye devam eder daha fazla icra varsa ve bunu banka ile değil işveren ile halledilir banka sadece ödemeye aracı kurumdur avukat gidip bundan alacağım var maaşına bana ver diyemez karar çıkartamaz. Maaş hakkınız bakidir ve kanun koruması altındadır, alacaklı isterse ki bankalarda bulunan vadeli hesaplara, altın hesaplarınıza, yatırım hesaplarınıza, bankada bulunan birikimlerinize bloke koydurabilir arabanıza, arsanıza serh koydurabilir ve duruma göre el kayobilir mallarınıza satışa çıkartabilir.

Diğer Bankalar Maaşa Bloke Uygulayabilir mi?

Bu husus en çok merak edilen husus olmakta örneğin maaş aldığınız bankaya borcunuz yok ve maaşınızı tam alıyorsunuz ancak diğer bankalara kredi veya kredi kartı borcunuz var maaşınız bloke edilir mi derseniz hayır edemez banka başka bankada bulunan hesabınızı maaşınızı bloke edemez. Alacakları var ise nacak İcra Müdürlüğü aracılığı ve yasal süreleri gözeterek yapmak zorundalar zaten maaşınızda icra var ise sıraya girmek zorundadır. Ancak ve Ancak 1/4 oranında kesilir.

Emekli Maaşına Bloke Konabilir mi?

“5510 sayılı Yasa’nın 93. maddesi açıkça, “Emeklilerin gelir, aylık ve ödenekleri haczedilemez” Emekli maaşına, dul yetim aylığına (2 istisna hariç) kendi izni olmadan haciz işlemi uygulanamaz. Bankalar, emeklinin izni olmadan o paradan kesinti, aktarma yapamaz, hesabı mevduat hesabı gibi kullanamaz şeklinde kesin kanun olmakla birlikte bloke etmekte söz konusu değildir varsa böyle bir durum Savcılığa veya SGK ya şikayet edebilirsiniz. Nafaka ve SGK alacakları bunlar kesilebilir.

Özetle maaşa bankaların el koyması bloke etmesi yasal olarak mümkün değildir ancak zorlama için müşterinin şubeye gelmesi için bir yol olarak kullanılır ve müşteri sesini çıkartmaz ise acımadan tamamını dahi keserler. Maaştan ancak icra kararı ile ora dörtte biri kesilebilir bu çalışan için emekli dul ve yetim için ise yazılı izin alınmadan kesinti söyle durusun blokaj dahi uygulanamaz suçtur.


48 Comments Posted

 1. Merhabalar ben maaş aldıgım banka ile avukatlık oldum icra başlattılar ama maaşımın tamamına el koydular. Zor durumdayım ev gecindirmek zorundayım maaş yok para yok faturalar var bu durum çözülebilirmi hiç bir bilgim yok nasıl bi yol izlemeliyim bilgi verirseniz sevinirim

 2. Ptt den maaş alıyorum aktifbanktan kredim var kredi me karşılık maasimdan bloke var başka bankadan kredi cekemiyorum başka bankadan kredi çeksem bu bankadan kurtulurum ne yapmaliyim

 3. Merhaba . Ben işbankasından kredi çektim. Çektiğim kredinin taksitlerini ve vadesiz hesabımı 65-70 gün arası geciktikten sonra yatırdığım günler oldu. Şu anda 10 gün gecikmede olan kredim ve ek hesap borcum var. Maaş hesabım bir kaç önce İşbankasına geçince kredi borcumdan dolayı maaş hesabımdan 400 ila 600 tl arası rakamlarla kesintiler yapmış. Bununla ilgili bankaya talimat ya da taahhüt verdiğimi de anımsamıyorum.
  Bankanın kesintileri yasal mı ? Değilse hangi kanunun hangi maddesine göre ayrkırı ? Teşeküürler.

 4. Merhaba arkadaşlar. Bı konuda yardımınızı rica ediyorum. Ben Vakıfbank’tanaas alan ve halen çalışan bir memurun. Vakıfbank ve yapikredi bankasından kredi ve kredi kartlarına vardı. Çekmiş olduğum kredileri dolandırıldığım için degerlendiremedim. Aralık 2017 tarihinden itibaren maaşının 1/4 oranında haciz uygulanmakta. Fakat 2. Sıradaki Vakıfbank kredi kartı icrası ve hala takipte olan Vakıfbank kredisi için banka kalanaasimin da bazen tamamına bazen de 1/4 oranında bloke koyup ya 2. Sıradaki icralık dosyaya ya da takipte ki krediye aktarıyor. Bu durum ciddi geçim sıkıntısı içine düşürüyor. Ne yapmalıyım. Lütfen yardımcı olur musunuz.

 5. mehabalar garanti bankasına olan kredi kartıı borcum yüzünden hacizlik oldum iş yerine haciz bildirimi geldi ve bir seneyi aşkındır düzenli olarak maaşımın 4/1i kesiliyordu garanti bankasının avukatı beni aradı ve ek ödeme yapıp yapamayacağımı sordu ödeme yapmadığım takdirde tekrar haciz kararı uygulayacağını söyledi bende yapamayacagımı zaten kesildiğini bildirdim bu ayki maaşımı hesabıma yatırdıklarında maaşımın yine 4/1i hacize kesilmiş ve ayriyeten garanti bankası hesabımdaki paranın 4 te birine bloke koydu sonra o blokeli miktarı kredi karyına hesaptan otamatik ödeme diye ödeme aldı bu durumda ben madur kaldım diğer ihtiyaçlarımı karşılayamaz oldum bankanın böyle bir hakkı varmı ve ben bu durumda ne yapmalıyım icra dairesine iyirazda bulunsam kredi kartına yatan blokeli paramı tekrar iade alabilirmiyim çok acil cevaplarsanız sevinirim teşekür ederim

 6. Vakıfbank kıredi kartım takibe düştü yapılandırma yaptım ama 1 taksidini ödedim 4aydır ödemiyedim ne arayan var ne soran bu ay vakıhbanka geçtik maaş almaya maaşında kesinti veye buleke olurmu teşekkürler

 7. Ben aktifbank ve Ing banktan kredi çektim.2 yıl maaşımdan otomatikman kesilirken başka bir kefillikten emekli maaşımın tamamının kesilmesi için avukata yazı verdim şu anda maaşım oraya kesiliyor. Kredi çekerken Türk Telekom’dan maaş aldığım İÇİN kredileride onun aracılığıyla çekerken maaşımdan otomatik kesilmesine razı oldum. Şimdi maaşım kefilliğe gittiği için ödemeler olmadı bankalar ileicralık oldum. Kefillik borcum bittiğinde emekli maaşım SGK dan Türk Telekom’a yattığında bankalar maaşıma bloke koyabilirmi.

 8. emeklinin iyi niyetini kötüye kullanan çeşitli entrikalarla emekli maaşımın tamamını kesen zb Eskişehir mahmudiye zb şube müdürü üç senedir emekli maaşımın tamamını kesmekte bu adam dolaylı yönden emekli maaşımın tamamını bloke adı altında resmen çalıyor bizim kanunlarımızda böyle kişilere olanak sağlıyorsa diyecek bir şey yok yazıklar olsun cennet vatanımızı cehenneme çeviren böyle kişilere devletimizin yetkili kişileri fetocu lar gibi bunları o kutsal görevden almadıkça bankalar vatandaşı dolaylı yönden soymaya devam eder kişilerde bankaları bir işkence aleti gibi görür böyle kişiler kanunlarımızı hiçe sayarak yapılandırmaya zorlarlar ben en fazla üç bin üç bin 5 veya 6 kere kredi kullandım ödemeye çalıştığlm halde 70 bin borç çıkarıyor gel bu işkence makinasınlan anlaş tabi yapılandıramıyorum oda bloke adı altında vatandaşları soymaya devam ediyor aslında kanunlarımız bunlara olanak sağlıyor vatandaş kişilere güveniyor bedelini ağır ödüyor inşalla böyle art niyetli kişiler cezasız kalmaz en sevdikleri gözlerinin önünde eriyip onlara ders versinler vatandaşın ahını almayı daha iyi öğrensinler rabbim en kıs zamanda belalarını versin

 9. biz emekliler yarı aç yarı tok yaşamaya alışık yaşlılığımızdan istifade edip iyi niyetimizi kötüye kullanan kişilerin rabbim en kısa zamanda belalarını versin üç senede beri emekli maaşımın tamamını kesen şube müdürü inşalla en sevdikleri kişileri gözlerinin önünde sürünsün rabbim böyle kişileri süründürsün bizim kanunlarımızı çiğniyen kişiler cezasız kalmaz nasıl fetocular temizleniyorsa bunlarda temizlenecek bizim durumlarımızdan daha beter olsunlar onların korumalarını yapanlar avukatlarda genel müdürlerde cezasız kalmazlar kötüleri aramızdan temizlenmesine yardımcı olalım doğrulara saygılarımla kolay gelsin hayırlı işler diliyorum

 10. ziraat bankası eskişehir mahmudiye şube müdürü emekli maaşımdan başka gelirim olmamasına rağmen hepsin i kesmekte imzalattırdık hepsini keseriz diyor üç senedir kesiyor böyle kişiler bankanın yüz karaları vatandaşı türlü entrikalarla kandırıp kravatlı soyguncu değilde nedir cennet vatanımızın yüz karası değilde ne bunlar kanunlarımız ın böyle vatandaşı soyabilir sin diye bir yazısı metni var mı inşalla böyle kişiler o kutsal nimete muhtaç kalırlar bu yazılarımızı sayın adalet bakanım sayın başbakanım sayın cumhur başkanım böyle vatandaşlarınızı bu soyguncuların elinden kurtarma selahiyeiniz yokmu üç senedir kesilen paramın tamamını kesen kişi kendini allahmı sanar bilmem ki böyle isanlıktan nasibii almamış kişilere görev verenlerde suçlu değilmi vatandaşın sesini duyun sayın yetkililerim

 11. admin bey iş bankası kredi kartı borcum var avukatlık oldum iş yeri maas hesabı actırdı ilk maasım yatıcak bankaya gittim hesaba bloke konmus dedi ilk maasımı alabilirmiyim bloke kondu dediler 🙁

 12. sayın admin kardeşim zb şube müdürü üç senedir emekli maaşımın tamamını kesiyor neymiş kağıtları imzalatmışlar emekli maaşımın hepsini kesiyor mahkemeye verdim davayı kaybettim yargıtayda kararım 2 senedir bekliyor çok mağdurum benim davama bakabilecek bu işlerden anlıyan bir avukata davamı vermek istiyorum telim 541641xxxx

 13. Sn .admın. A bankasından takibin var avukatlık oldum.ihtiyaç kredisini ödemedim .aynı bankadan karta yatan maaş alabilirmiyim yada hepsine blokaj uygulayabilir mi…maaşımda bir kesinti daha ver 4 e/1

 14. Kredi ödemelrimi yapamadığımdan dolayı maaşıma birkaç banka tarafından haciz gelmek üzere. Fakat maaş aldığım bankayada kredi borcum var ve oda krediyi çekerken otomatik talimata alınmış. Sorma istedigim icra kesintisi dışında maaş aldığım bankadaki otomatik ödeme talimatını iptal ettirebilirmiyim. İkincisi ise maaş bankam kendisine olan kredi borcumu almak için maaşıma bloke koyarmi
  • kredi alınan bankalar genellikle sizden talimat alır ve günü gelince maaştan otomatik keser her ne kadar bankalar sadece maaş döemesi için aracı kurum olsa da maalesef bankalar kesmekte hatta kredi verme şartı koşmaktadırlar. maaşınızdan kesinti için dava konusu edilmesi gerekir.

 15. sayın yetkililerim sizlerden çok memnunuz allah razı olsun z bankasına borcumdan dolayı emekli maaşımdan başka geliri olmayan vatandaşımbanka müdürü üç senedir maaşımın tamamını biloke adı altında kesiyor eziyet makinası sanki ne yapayım yarı aç yarı tok komşuların yardımınlan geçiniyorum bü eziyet makinasına bizim kanunlarımız yrtmiyormu üç bin üç bin 5 veya 6 kere kıredi çektim yapılandırma adı altında borcu 50 bin yapmış benim iyi niyetimi yaşlılığımdan istifade edip kötüye kullanan eziyet makinesine allah için dur diyecek yetkililerden yardım bekliyorum

 16. 2009 yılına ait esimin bir magazayA borcu varmış 2013 yılında icraya vermiş. Elimize herhangi bir kagıt ulaşmadı. Bu olay zamanasımına ugramısmıdır.?

  • Senedin son ödeme tarihinden itibaren 3 yıl geçmiş ve o şekilde icra dosyası açılmış ise size gelecek olan icradan ödeme emrine zaman aşımı gerekçesi ile itiraz edin. ancak son ödeme tarihinden itibaren 3 yıl içinde açılmış ise zamanaşımı 10 olur. daha fazla ayrıntı için Senetlerde Zaman Aşımı ve Süresi

 17. 2007 yılından bir şubeden hesabım bulunmakta bu hesapla ilgili borcum yoktu. 2013 te aynı bankanın başka bir ilinden çıkmış olan kredi karti icralık olmuştu ve şu an 2013 é dek ana borcun 3 katı artmış durumdaymis. Farklı bankalardan da borçlar bulunmakta ve é devlette sadece tek bir icra dosyası açık görünmekte. Kurumsal bir firmada çalışmaya başlayacağım için farklı bir ilçe den hesap açmam istenildı. Ancak 2007 deki hesabım olması nedeniyle yeni hesap açmadılar ve mevcut hesap üzerinde de idari takip olduğunu söylediler. Maaş hesabı olarak tanımlamalarını istesemde yapmadılar ilk maaşınız yattığında maaş hesabı olarak tanımlanır dediler. 4 yıldır düzgün bir işim yok. Avukatları ve bankacılar maaşınız yatsa dahi bloke olur diyor . İtiraz etsenizde icra kanalı olmaksızın maaşın hepsi en kötü ihtimalle 1/4 kesme hakkımız var diyorlar. Benden hiç bir icra yazısı kurumuma göndermeden nasıl kesebilirler ve yasal mi? Nasıl bir yol sergilemeliyim.? Henüz maaş yatmasını beklemelimiyim? Veya bu bankaya ödeme yapmak istemediğimden bu zora koşmalı nedeniyle icra aracılığı ile daha yüksek borcum olan bir başka bankaya kendim maaş aldığım kurumu bildirip başkasına mi haciz yaptırayım ? Beni nerelere başvurmam gerektiği konusunda ve de maaş daha yatmadan banka ile nasıl bir iletişim halinde olmam konusunda aydınlatırsanız sevinirim. Teşekkürler

  • maaş hesaplarına icra kararı olmadan kesinti yapamazlar şayet böyle olursa bankadan kesintinin yasal gerekçenini isteyin yazılı olarak bununla birlikte iş mahkemesine maaşının ödenmediği bahisle dava açın kazanırsınız ve bununla birlikte maaştan icra kararı olmaksızın yapılan kesintiyi yasal faizi ile birlikte geri alırsınız ayrıca mağdur olduğunuz bahisle tazminat davası dahi açabilirsiniz iş mahkemesinden karar çıktıktan sonra .. bunu bankaya bu şekil söyleyin kesin ama dava açacağımı da bilin dersiniz.

 18. Bankaya kredi borcum var uzun süredir odeyemiyorum başka bankadan hesap actirdim iş yeri maaş hesabı acaba borclu olduğum banka yeni actirdigim hesaba maaşım yattığında bloke koyabilirmi koysa bile nekadarini kesebilir

 19. Merhaba benim maasimda aktif icra kesintisi var ancak 2 aydır bilmediğim birileri maasimdaki 4o tl 38 tl gibi miktarlara bloke koyuyorlar bunu nasıl bulabilirim be nasıl kaldırabilir. Teşekkürler

 20. Admin bey benim maaşım kredi çektiğim bankaya yatıyor ve icralık oldum aynı ilk maaşım yatacak hesapta bloke var maasimin hepsine el koyabilir mi banka bilgi verebilir misiniz

  • Normal Şartlar altında koyamazlar maaşınıdan kesinti yapılması halinde kesemezler keserlerse dava açarsınız şikayet hakkınız bulunmaktadır.

 21. Sayın admin telefonda bankanın tahsilat servisine müşteri servisine şu tarihte para yatiracam deyip yatiramaz İsem ne olur hapis olurmu teşekkürler.

 22. Bankaya olan borcumdan dolayı maaşımın tamamına bloke konulduğunu 4de 1’ini alacaklarını kalan parayıda blokeli olduğu için kesinlikle çekemiyeceğimi söylediler ne yapmam gerikiyor bu durumda

 23. sayın admin banka doğrudan gecikmiş borca maşımın 1/4 den fazlasını kestiği zaman savcılığa dilekçe nasıl yazmalıyım bir örnek verebilirmisiniz maaş aldığım banka bunu yaptı ve ailecek mağdur olduk teşekkürler.

  • Derdinizi anlatan savclığa hitaben basit bir metin olması meramınız içerecek şekilde yazılması yeterlidir yani felanca banka maaşımı vermemektedir borçlar kanununda belirtilen usullere aykırı şekilde icra kararı olmadan maaşımdan izinsiz kesinti yapmakta ve maaşımı alıkoymaktadır. Yine iş mahkememelerine dava açabilir kesilen parayı faizi ile birlikte alabilirsiniz.

 24. Sayın admin maaş aldığım banka borcumun gecikmesinden dolayı maasimin 1400 de 810 unu kesti bu kesintiden kurtulmak için borcum olmayan bankaya hesap açtırıp maaşım oraya yatsa ne olur kesebilirlermi bu suça girer mi

 25. Sayın admin banka ya kredi borcum var gecikmiş demiştim şubeyle görüştüğü mde borç maaş hesabında diyorlar ama ben kredi cektigimde o bankadan maaş almıyordu m başka hesap ve başka subedeydi şimdi maaşım yattığı zaman 1400 TL de 810 TL sini kesmiş arayıp mağdur oldum diyorum yapacak birşey yok diyorlar parayı bankanın alacak servisi kesmiş bu durumda size sormayiz diyor buldukmu alırız diyor maaş hesabına el koyar mı yani bu kadar kesmesi yasal mıdır teşekkürler

  • Yasal değildir maaş hesaplarından icra kararı olmadan kralı gelse kesinti yapamaz, konuyu yasal merciilere şikayet edebilirsiniz. Mesela savcılığa suç duyurusnda bulabilirsiniz maaşınızın gasp edildiği bahisle iş mahkemelerine dava açabilirsiniz SGK ya şikayet edebilirsiniz yada işyerinize dilekçe verin maaşınızı alamadığınıza dair

 26. Sayın admin bankaya gecikmiş olan kredi borcum var krediyi kullandığım şube farklı maaşım olan şube farklı ama aynı banka 1400 TL de 813 TL sini direk kesmiş ödeme talimatı falan yok bu durumda mağdur oldum ne yapmam gerekiyor teşekkürler

  • Bankaya dilekçe verin borçlar kanununda borca karşılık en fazla 1/4 oranında yasal çerçevede kesinti yapılabilir. Özellikle maaş hesabınızdan zerre kesinti yapılmaz icra karara olmadan Maaşınızın gasp edildiği bahisle savcılığı suç duyurunda bulanabilirsiniz. Yine iş yerinize iletin ve maaşınızı alamadığınızı belirtin iş yeriniz de maaşınızı size teslim etmek zorunda. gerekirse çalışma bakanlığına da şikayet edebilirsiniz.

  • İcra kararı çikar ancak itiraz edilmesi halinde ilgili hükümler uygulanır. ilamsız icralarda itiraz edilmez ise karar kesinleşir.

 27. Bankaya kredi ve kredi kartı için ödeme talimatı vermedim bu durumda banka otamatik kesinti yapabilirmi maaş aldığım banka yani borç taksitleri geçmiş ise teşekkürler

  • Maaş hesaplarına icra kararı olmadan kesinti yapılması banka veya başka bir kişi tarafından avukat talebi ile icra bloke konamaz varsa böyle bir durum şikayet hakkınız kullanabilirsiniz. bunun maaş hesabı olması zorunludur bu hükümlerin geçerli olması için ancak aynı bankaya borçlu iseniz banka tasarruflarınıza ve vadesiz hesapta bulunan nakitlerinizi borsa mahsuben kesebilir ancak maaş hesabınıza girişi, olan maaşınıza müdehale edemez etmemesi gerekir böyle bir durumda c. savcılığına suş duyurusunda bulanabilir bankaya BDDK ya şikayet edebilirsiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*