Metrekare Bazında Konut Satışı Nasıl Olacak?

İnşaat sektörünün canlanması amacı ile hükumet tarafından gündeme getirilen metrekare bazında konut satışı yani konut sertifikası satışı, özellikle kentsel dönüşümü canlandırmak amacı ile hazırlanmıştır. 100-200 metrekare ev almaya maddi gücü yeterli olmayan kişiler tarafından yatırım amaçlı tercih edilmesi beklenen bir düzenlemedir. Metre kare bazında konut yada gayrimenkul sertifikasının avantajı ise satışının kolay olması ve inşaat bitiminde yatırımcısına oldukça büyük kar bırakmasıdır. Hem yatırımcı için hem inşaat firmaları için getirisi olan uygulama, kısa süre içinde başka sektörler için de düzenlenecektir.

Düzenlemeye göre; inşaat sektörüne yatırım yapmak isteyen kişi, inşaat firmalarına başvuru yaparak, kendi bütçesine göre 3-5 metrekarelik veya daha fazla sertifika alarak, başlanacak olan inşaattan hisse sahibi olacaktır. İnşaat devam ederken veya inşaat bitiminde, dilediği anda konut sertifikasının satışını yapabilecektir. Metre kare bazında yani parça parça konut satışının avantajı ise inşaat bitiminde konutun tamamı ile el değiştirmesi yerine, hisse oranında kolayca satışının yapılması, ayrıca bireyin maddi olanaklarına göre kolayca ev sahibi olabilmesidir. İnşaat sektörünün diğer yatırım araçlarına göre garantili görülmesi, metrekare bazında konut satışı projesine ilgi gösterilmesini garantilemektedir.

Yani, dağınık şekilde parça parça alınan konut hisseleri bir seferde satılabilir veya bu işi yapan bir emlakçıya ev karşılığı devredilebilir. Yine borsa gibi işlem yapılacak. Bir nevi para yada altın gibi düşünün istediğiniz zaman paraya çevrilebilecek bir emtia. Riskleri nedir derseniz fiyatı düşebilir nasıl düşer aldığınız yerdeki ev fiyatları düşerse sertifika nında değeri düşer muhitin emlak değeri yükselirse onunda değeri artar.

Konut fiyatlarının her geçen gün artması nedeni ile banka kredilerinden faydalanarak ev sahibi olmaya çalışan vatandaşlar için, değişik bir alternatif olan uygulama, sektörü kısa süre içinde canlandıracaktır. Elinde fazla nakit para bulunmayan ve kredi ile ev almakta zorlanan vatandaşların, daha fazla tercih edeceği yatırım olacaktır.

İnşaat firmaları için de oldukça büyük avantajları bulunan metrekare bazında konut satışı sayesinde nakit sıkıntısı nedeni ile başlayamayan inşaatların 2-3 metrekarelik satışları daha kolay yapacağı ve nakit ihtiyacını kolayca karşılayacağı düşünülüyor.

Elindeki nakit para miktarı ile konut yatırımı yapabilen yatırımcı için de güzel bir uygulama olan metrekare bazında konut sertifikası sayesinde, banka kredilerinin daha az tercih edileceği düşünülüyor. Ekonomideki durgunluk nedeni ile konut stoklarını eritmek için hazırlanan düzenleme, inşaat sektörü dışındaki birçok sektör içinde hızla uygulanacaktır.

Alınan Gayrimenkul sertifikası güvenlimi elimizde kalır mı garantisi nedir derseniz TOKİ garantör konumdadır bir nevi devlet güvencesi diyebiliriz. TOKİ, belediyeler ve İller Bankası ile birlikte hazırlanan proje kapsamında, çarpık yapılaşmanın düzeltilmesi hedeflenmektedir. Büyük veya küçük çapı yatırım yapmak mümkün olacaktır.


Leave a Reply

Your email address will not be published.


*