Kredili Mevduat Hesabı (KMH) Nedir?

Kredili mevduat hesabı, Bankada açılan vadesiz TL hesabınıza tanımlanan banka tarafından hesabınızda paranız olmasa dahi belirlenen limitler dahilinde para çekme dahil olmak üzere tüm ödeme ve harcamaların yapılmasını sağlayan ek hesap, maaş eksi bakiye gibi isimler ile adlandırılan bir hazır kredi türüdür.

Her Banka tarafından sağlanan bir kredi türü olan kredili mevduat hesabı daha çok maaş müşterilerine otomatik açılan bir hesaptır yine banka size ek bir sözleşmede imzalatacaktır. Unutmadan belirtelim bu hesapta olsa sonuçta bir kredi olduğu için kredi çekebilme yeterliliği olması gerekir anlaşılacak dilde kredi notunuzun uygun olması gerekir, limitleri ise genelde banka tarafından sizin gelir durumuz yada maaşınıza orantılanan bir limit sağlanır. Bunun alt limiti 250 TL, Üst limiti 15.000 TL ye kadar çıkabilir.

Banka maaş müşterisi olmasınız da sürekli çalıştığınız bir banka ise yine kredi notunuz uygun olması ve talep etmeniz halinde bankanın uygun gördüğü bir oranda açılabilir. Başvuru kanalları İnternet Bankacılığı ile yapılabilmekle birlikte en kolay ve hızlı şekilde şubeden açılmaktadır. Yine kredi aldığınızda da bankalar otomatik olarak açmaktadırlar.

Bankaların bu hizmetleri hepsi için aynıdır sadece isimleri değişir mesela Denizbank’ ta kurtaran hesap, İş Bankası ve Finansbank’ta ek hesap, Yapı Kredi’de esnek hesap, Akbank’ ta artı para, Vakıfbank’ta kredili bankomat şeklinde devam eder.

Peki bu kredili mevduat nasıl kullanılır faizi ne kadar onuda izah etmeye çalışalım. Hesabınızda paranız yok ama size açılmış Bin TL limit var bu hesabın en iyi tarafı kullandığını tutar ve gün kadar faiz ödersiniz şimdi aynı tutarı kredi kartından nakit avans olarak kullansanız 3-5 katı faiz ve birde üstüne nakit çekim ücreti ödersiniz, ama bu hesaplardan çekilen para için sadece faiz ödersiniz. maaş gününüz ayın 15 olduğunu varsayalım ve siz Bin TL nin hepsini ayın 16 sında kullandınız ve 30 gün sonra 1,86 aylık faiz oranı ile hesaplarsak banka sizden 1023 TL para isteyecektir maaşınız yattığında banka sizden 23 TL faizi keser kalan yine hesabınızda kalır kullanırsanız tekrar 23-25 TL gibi faiz öbür ay ödersiniz. 15 gün sonra öderseniz zaten faiz yarıya düşer. Yine 3 gün sonra da yatırabilirsiniz. faiz günlük işler.

Kredi mevduat hesabında para çekme dışında örneğin fatura ödeme kredi ödemesi kredi kartı ödemesi gibi tüm işlemleri yapmanız mümkün zaten adı kredi nerede kullanırsanız kullanın kimse size sormaz, yeterki zamanında geri ödeyin hatta banka kartınız ile alışveriş yapabilirsiniz ancak taksitli alışveriş yapılamaz.

Son olarak taksitli nakit avans sağlayan bankalarda bulunmaktadır size tanımlanan limit dahilinde sunulan bu hizmet internet bankacılığı ve ATM ler aracılığı ile sağlanır tabi bir çok banka bu hizmeti artık vermiyor kredi kartından taksitle alınmasını teşvik için.

Bu hesabın kapatılması için bankaya başvurmanız gerekir hesabın açıldığı banka kapatmaya yetkilidir.

Bu şekilde devam eder gider burada önemli olan faiz ödeme günü hesabınızda para olması gerekir siz hesabınıza para yatırın o gün geri çekebilirsiniz,  zaten maaş aldığınız banka ise otomatik olarak bu işlem gerçekleşir. Bu tür hesapların ödenmemesi durumunda ise yine kredi gibi işlem görür 3 dönem üst üste hiç ödeme yapılmaz ise yasal takip ardından icraya düşer sonuçta buda bir kredidir.


3 Comments Posted

  1. Merhabalar benim bi sorum olucak senet verdiğim kişi ödeme yapmama rağmen protosto olan senetimi bulamadım.kişi yurt dışına kaçtı karşıtaraf yok senetimde ortada yok sicilim düzeltmek için ne yapmalıyım

  2. Merhabalar hocam şimdi ben – 4000 deym maaşım 3 bin lira yatıo ve hesabım artıyı görmuyor yalnız faizi ödüyorum bundurum bana sıkıntı yaparmı acaba yani hesabın sürekli ekaide kalması ama faizin ödenmesi problem olurmu

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*