Şekerbank Kredileri

Şekerbank’tan Kobilere Kredi Garanti Fonu

2017 yılının ikinci çeyreği ait finansal sonuçlar Şekerbank tarafından açıklandı. Yapılan bu açıklamada geçen yıl bu dönemlerde net karı 10 milyon TL olan Şekerbank’ın bu yıl çeyrek dönem net karı 26,4 milyon TL olarak açıklandı. Ayrıca Şekerbank’ın ikinci çeyrek net faiz geliri ise 315,9 milyon TL dir.

8 Bin KOBİ Krediden Faydalandı

2017 yılının ilk yarısında toplam bilançosu yıllık %17 atış ile 27 milyar TL’ye ulaşan Şekerbank’ın bu aktiflerinin yaklaşık olarak % 69’unu krediler oluşturuyor. Haziran sonunda ise toplam kredi büyüklüğünü yıllık % 15’lik bit artışla tam olarak 18,5 milyar TL’ye yükselten Şekerbank ilk 6 aylık dönem içerisinde KGF kapsamında 8000 ‘ e yakın KOBİ’ ye finansman desteği sağladı.

  • Şekerbank 2017 yılının ilk yarıyıl net dönem karında bir önceki yılın aynı dönemini kapsayan süresine göre % 148’LİK artışla 51,6 milyon TL olarak gerçekleştirdi. Bunun özellikle Anadolu’da bulunan köklü ve tabana uygun olan mevduat portföyünün gücünü önceki yıllara göre daha da artıran Şekerbank aynı dönemde toplam olarak mevduat büyüklüğünü tam olarak yıllık bazda % 13’lük büyüme ile 17 milyar TL ‘ye kadar ulaştırdı.
  • İkinci çeyrekte ise elde ettiği 300 milyon TL’ye yakın sermaye benzeri kredisi ile pasif yapısını çeşitlendirmiş olan Şekerbank büyüme hızını da artırarak 2017 Haziran itibari ile toplamda öz kaynak büyüklüğünü 2.5 milyar TL nin bile üstüne çıkardı.

Şekerbank Genel Müdürü Servet Taze’nin Açıklamaları

Şekerbank sağladığı finansmanın tam olarak %70’ini KOBİ’lere, çiftçi ve esnafa kullandırdı. Şekerbank’ın yapmış olduğu açıklamada ilk 6 aylık bilanço verilerini değerlendiren Şekerbank Genel Müdür Servet Taze, Şekerbank’ın kuruluşundan bu yana gelen küçük üretici kesimi destelemek adına misyonunu bugün de değiştirmeyerek esnaf, çiftçi ve KOBİ’lere her zaman desteklerinin devam edeceğini ve öncelik tanıyacaklarını belirtti. Ayrıca Taze yaptığı açıklamada Anadolu’da yaklaşık yarım asırdır yerleri ve işleri değişmeyen köklü şube ve hizmet ağları sayesinde her zaman üretenin yanında olduklarını belirtti. Bu kapsamda finansman desteğinin % 70’ini esnaf kardeşlerimiz, çiftçi ve KOBİ’lerimiz için kullandıklarını belirtti.

Şekerbank her yıl olduğu gibi bu yıl da üretenin yanında ve yine onları destekleyen projeler ile desteğini her geçen gün artırma yolunda.


Leave a Reply

Your email address will not be published.


*