Sınavsız devlet memuru olunur mu

Sınavsız Devlet Memuru Olunur mu?

657 sayılı Devlet Memurluğunu düzenleyen kanunun 59. maddesinde istisnai devlet memurluğu şartları belirtilmiştir, bu istisnai şartlardan birisi de KPSS şartının bazı durumlarda gözetilmeyecek olmasıdır. KPSS devlet kurumlarında memur olabilme hakkı tanıyan sınavdır, bu sınavda puanlar 100 üzerinden hesaplanır, devlete ait tüm kurumlarda bu sınav baz alınarak atamalar gerçekleştirilir. Örneğin öğretmen olmak isteyen kişi de KPSS’ye girer, devlet kurumunda masa başı iş isteyen kişi de bu sınava girmek zorundadır. 2017- 2018 senesi itibariyle devlet kurumlarının tamamını kapsayacak şekilde toplamda 39 bin 961 kişilik bir memur alımının yapılacağı açıklandı. Memurlukla alakalı yasa gereğince devlet kurumunda çalışmak isteyen kişinin en az lise mezunu olma şartı gözetilmektedir. Bunun harici engelliler için ilk okul ve orta okul şartı yeterlidir, ancak engelli kadrosundan atananlar ancak 2 sene görevde durabilmektedir.

Sınavsız devlet memuru olunur mu

Sınavsız Memur Alımı

KPSS şartı aranmadan memur alımı yapılacak ama yine bir sınav sisteminden adaylar geçirilecek; örneğin memur alacak olan kurumlar hem mülakat hem de kendilerinin hazırlamış olduğu sınav sistemine adayları tabii tutacak. Kurum içi bir değerlendirmenin ardından memur olmaya hak kazananlar işi almış olacak. KPSS şartı gözetilmeden memur alımı yapan kurumlar genel olarak sözleşmeli bir şekilde eleman alacaklardır ancak bazen istisna olarak sizi sözleşmeli değil de kadrolu bir şekilde de işe alabilirler. Bu tamamen kurumun inisiyatifine kalmış olan bir şeydir. Bazı kurumlarda hem KPSS hem de sözleşmeli bir şekilde iş bulabileceksiniz; bunun haberini ise kurumların yaptığı açıklama sayesinde alacaksınız; ne kadarlık bir kontenjan açığı olduğunu da öğreneceksiniz. Devlet toplamda 39 bin 961 rakamını verdiği için ve ülkemizdeki işsizlik oranı %11 olduğu için sizinle beraber işe girmeye can atan binlerce rakibiniz olduğunu unutmayın. Bu noktada mülakat da son derece belirleyici rol oynamaktadır.

Lise Mezunu Memur Alımı

Devlet kurumlarının tamamında 39 bin 961 memur alınsa da bunlar arasında engelli kontenjanı, üniversite mezunu kontenjanı ve lise mezunu kontenjanı vardır. Böyle ayrımların yapılma sebebi her eğitim düzeyindeki işsize iş imkanı tanımak istenmesinden geçer. Kamu kurumlarına 2017 senesinde alınacak olan lise mezunu memur sayısı 3 bin 721’dir. Rakamın bu kadar yüksek olmasının bir nedeni de darbe girişiminin ardından devlet kurumlarında ciddi bir kadro boşaltımının gerçekleşmesi ve işsize iş imkanının doğmasından kaynaklanır. Bundan dolayıdır ki devlet 2016- 2017 senesinde KPSS sınavına lise son sınıfların da girmesine müsaade etti, onlara memuriyet hakkı tanıdı. Ders programlarına göre düzenlemeler olacağını söyledi; bu esnekliğin tek sebebi ise devlet kurumlarındaki memuriyet açığının kapanması olarak gösterildi. Devlet sağlık personeli, şoför, infaz koruma memuru, büro personeli, aşçı, kaloriferci meslek dallarında memura ihtiyaç duyulduğunu açıkladı.


Leave a Reply

Your email address will not be published.


*