Define Bulana Devlet Yüzde Kaç Veriyor?

Define Bulana Devlet Yüzde Kaç Veriyor? (DEVLETTEN İZİNLİ)

Kişilerin tapusu üzerinde olan arazilerde kazı çalışması yapması yasaldır, bunun sonucunda şayet define bulunursa bunun hukuki açıdan hiçbir sakıncası yoktur, fakat elbette devletin izni dahilinde olduğu sürece. Unutmamalıyız ki bir yerin tapusunu üzerine aldığımızda imara açık olması, toprağın altından çıkacak her şeyin bize ait olduğu anlamına gelmiyor. Bu yüzden başka arazilerde veya mülkünüzde yaptığınız kazı sonucunda define bulduysanız, öncelikle Maliye ve Gümrük Bakanlığına haber verilmelidir. Bu işlemden önce, sadece hobi olarak bu işi yapanlar eğer şehir merkezinden uzak bir yerdeyse ne olur ne olmaz diye kendilerine en yakın jandarmaya haber vermelidir. Jandarma büyük bir ihtimalle size izin verecek, hatta define bulduğunuz takdirde çıkarma işlemi için yardım dahi edecektir. Bundan anlaşılacağı üzere devlet hazineciliğe kesinlikle karşı değildir, ancak belli oranlarda hazineye katkı yapılmasını zorunlu kılar.

Define Bulana Devlet Yüzde Kaç Veriyor?

Define Paylaştırma Oranları

  • Kendinize ait olan mülkte define arıyorsanız veya tesadüfen bulduysanız, çıkan hazinenin maddi değeri önce Maliye ve Gümrük Bakanlığınca hesaplanır, dilerseniz sarraflardan da bu konuda yardım alabilirsiniz. Hesaplanan değerin yarısı size verilir, yarısı da devlet hazinesine konur. Böylece kendi mülkünüzde yapmış olduğunuz kazı çalışmaları sonucunda devlet elde ettiğiniz kazanç ne ise ikiye bölüştürür. Unutmayın ki çıkan her hazine gerçek değildir, gerçek olduğundan emin olduğunuz hazineler için başvuru yapmanız daha doğru olacaktır.
  • Tapusu sizin adınıza olmayan bir başka mülkte define arama çalışmaları yapıyorsanız ve şans eseri defineye denk geldiyseniz, toprak sahibini bu durumdan mutlaka haberdar etmelisiniz. Bu olay çeşitli kavgalara sebebiyet oluşturacağı için devlet kurumu çalışanları veya jandarma ile toprak sahibini haberdar etmeniz daha sağlıklı olacaktır. Devlet sizin adınıza olmayan mülkte bulduğunuz definenin yarısını alır ve hazineye koyar, kalan kısmın %10’luğunu arazi kimin üzerine ise ona verir. Şayet define bulduğunuz arazi bir devlet arazisi ise haliyle %10’luk bir kısmı daha devletin olacaktır. Bu durumda bulduğunuz hazineden size kalan kısım %40’lık oranda olacaktır.

NOT: Bulmuş olduğunuz defineyi devletten gizli olarak çıkarmanız ve satmanız, bu defineden para kazanmanız neredeyse imkansızdır. Definenin taşınması ve bozdurulması aşamalarından herhangi birisinde yakalanmanız son derece olasıdır ve define kaçakçılığı cezaları 6 aydan başlamaktadır. Bu yüzden devlet ile iş birliği içerisinde hareket etmek bozdurma, çıkarma, nakliye sırasında son derece işinize gelecektir.

Tesadüfen Define Bulan Kişi Hakkında

Hiçbir ruhsat ve arama izni olmaksızın tamamen tesadüf eseri define bulan kişi bir müzeye taşınabilir durumda ise bulduğu defineyi bırakmalı, emanet fişi almalıdır. Özel müzelerden ziyade devlet müzelerine gitmesine daha sağlıklı olacaktır. Emanet fişini aldığınız defineniz için Komisyon tarafından bir değer saptanacaktır, izniniz olmadığı için size belli bir oran maalesef verilmeyecek, yalnızca ödenek talep etme hakkınız doğacaktır. Ödenek ise bulduğunuz hazinenin maddi değerine göre kararlaştırılacaktır.


Leave a Reply

Your email address will not be published.


*