Kredisini Erken Ödeyene Ceza Kesilmeyecek!

Yargıtay 13. Daire kredi borcu olup da bir süredir ödemesini geciktirenler için devrim niteliğinde bir karar yayınladı. Yayınlamış olduğu bu kararın içeriği; kredi borcunu erken ödeyen vatandaşların cezai yaptırıma tabii tutulmayacağı yönünde. Geçtiğimiz günlerde ev sahibi olmak isteyenleri sevindiren müjdeli bir haber gelmişti, bu haberde konut kredisi almak isteyenlere faiz oranlarında azaltma uygulanacağının müjdesi verilmişti. Yargıtay yeni yayınlamış olduğu düzenleme gereğince kredi çeken kişilerin zorunlu olarak gösterilen belgelerin ücretini ödemesinin yeterli olduğunu, bunun haricinde varsa dosya masrafının da kredi çekenden tahsil edilmesine karar verdi. Ancak erken ödeme cezası olarak geçen, kredi borcunu geciktiren- biriktiren kişiler taksitlerini erken ödedikleri takdirde geçmiş döneme ait ceza vergilendirmelerinden muaf olacak. Son zamanlar kredi çekme imkanı tanıyan birçok bankanın, faizlendirmeleri arasında ciddi farklar vardır. Bir devlet bankasının ev sahibi olmak isteyene verdiği kredi faiz oranı ile bir özel bankanın oranı arasında maddi olarak ciddi rakamlar söz konusudur. Bu konuda vatandaşı mağdur etmemek amacıyla Yargıtay 13. Dairesi tarafından yeni çıkan düzenleme, kredi borcunu erken ödeyen vatandaşların cezalarının banka tarafından geri iade edilmesi yönünde.

Her Şey Bir Dava İle Başladı

Kayseri de ikamet eden bir vatandaş konut sahibi olmak amacıyla bankadan kredi çekmişti, çekmiş olduğu kredinin faizi belliydi. Ancak sonradan kredi çekmiş olduğu banka rakiplerimile yarışmak amacıyla faiz oranlarında oynamalar yaptı, ve bu oranları kredi çekmek isteyenlerin lehine olacak şekilde düşürdü. Bunu duyan kredi çekmiş olan vatandaş ise 14 Şubat 2013 tarihinde bankaya olan borcunun yeniden yapılandırılmasını talep etti. İşler pek de onun lehine ilerlemeyecekti, banka elbette bu teklifi geri çevirdi. Ancak bankaya fazladan 744 TL vermiş olduğunu hesap eden Kayserili vatandaş bulunduğu ilçenin Kaymakamlığına başvuru yapıp parasının iadesini istemişti. Sonuç olarak dava açıldı ve 4 sene sonunda Yargıtay 13. Mahkemesi hem Kayserili vatandaşa, hem de birçok varandaşa haklarını iade eden yeni bir düzenleme ile geldi. Bu düzenleme gereğince bankanın faiz oranları, kredi çekene yapılması gereken ödeme ve daha birçok noktada değişikliğe gidildi. Kayserili vatandaşın hakkını araması sonucunda 4 senelik bir sürenin ardından hemen her kredi çeken kişi erken ödeme cezası almaktan muaf oldu, bankalarından ödemelerini geri talep ettiler. Yargıtayın verdiği karar gereğince bankalar ödeme yapmak için sizi aramayacak, sizin başvuru yapmanız gerekecektir. En azından birçok banka için ilk etapta bu geçerlidir.

Faizlendirmeler

Yargıtay Dairesi Başkanlığının vermiş olduğu karar gereğince, banka müşterilerinden erken ödeme ücreti talep edebilir, erken ödeme ücreti ise faiz indirimine bakılarak kararlaştırılır. Örneğin önceden kredi için uygulanan faiz oranı %2 ise, sonradan yapılan düzenleme gereğince faiz indirimi %1 oranına indirildiyse. Toplamda çekilen kredi üzerinden %1’lik geri ödeme ücreti yansıtılır. Ancak banka kredi vermeden evvel müşterisine, faiz oranlarının oynayabileceği, değişkenlik gösterebileceği konusunda bilgilendirme yapmışsa, o zaman kredi çeken müşteri dava açsa dahi geri ödeme alamaz. Çünkü zaten banka kredi için vermiş olduğu faiz oranının kalıcı ve katı olmadığını, duruma ve zamana göre değişkenlik gösterebileceğini belirtmiştir. Kararın kabul edildiği tarihten itibaren zaten bankalar kredi verirken oranların değişkenliği konusunda müşterisini bilgilendirecek ve sözleşmelerine bu maddeyi ekleyecektir ancak geçmiş döneme ait kredi borcunuz varsa, borcunuzu kısa süre erteleyip ödemediyseniz ya da her ay düzenli olarak ödediyseniz ancak yine de düzenlemeden faydalanabiliyorsanız, o halde hemen bulunduğunuz yere en yakın Kaymakamlığa gitmeniz gerekir. Başvuru işlemleri ilk etapta yoğunluk gösterebilir, yine de hemen her kullanıcının 500 TL üzeri geri ödeme alacağını varsayarsak, borcunuzdan caymamanızı, hakkınızı korumanızı tavsiye ediyoruz.


Leave a Reply

Your email address will not be published.


*